SEDMKRÁT A STÁLE BEZ BODU. Smutný rekord vytvořili v sedmém kole fotbalisté...

SEDMKRÁT A STÁLE BEZ BODU. Smutný rekord vytvořili v sedmém kole fotbalisté Dukly, žádný tým v samostatné lize neměl po sedmi duelech nula bodů v tabulce. Na snímku zklamaný Dominik Preisler (vlevo) po porážce na Spartě (0:2). | foto: ČTK

Chyby i pod dohledem videa. Dukla měla kopat penaltu, Slavii sebrali gól

• 190
Páteční zápas Dukly na Letné mohl vypadat docela jinak, kdyby za bezgólového stavu rozhodčí Ondřej Pechanec ve spolupráci s videorozhodčím potrestal ruku sparťana Martina Frýdka ve vlastním pokutovém území. Byla to hrubá chyba, jedna z mnoha, kterou komise rozhodčích v zápasech 7. ligového kola odhalila.

Výtky měla ke všem zápasům, na kterých video bylo. Přitom cílem technologie je právě zjevné omyly a hrubé chyby rozhodčích z fotbalu vymýtit.

V Česku se to nedaří, zatím.

„Ve 43. minutě utkání Sparty proti Dukle se rozhodčí Ondřej Pechanec dopustil hrubé chyby, když nenařídil pokutový kop ve prospěch hostujícího celku za úmyslnou hru rukou. V této situaci rovněž hrubě pochybil Radek Příhoda jako videorozhodčí, který měl dostupné záběry odeslat hlavnímu ke zhlédnutí,“ oznámila komise, již od nové sezony řídí Jozef Chovanec.

A dala za pravdu samotné Dukle, která si v minulých dnech na nedostatečné využívání videa a chyby s ním spojené stěžovala.

Domácí Frýdek v pátečním utkání zahrál rukou po nepovedené střele Miloševiče. Rozhodčí Pechanec nechal hru plynout, až posléze dostal do sluchátka od videorozhodčího Příhody informaci o možném porušení pravidel. Na záznam se ale podívat nešel, hra pokračovala autovým vhazováním.

Když ani video sudímu nedokáže pomoci. V Plzni se nenašel průkazný záběr

Sparta se krátce nato dostala do vedení díky Tettehovi. A utkání s Duklou nakonec vyhrála 2:0.

„Není nám jasné, proč velmi finančně náročná videotechnika není kvalitně využívána,“ podotýkají zástupci fotbalové Dukly.

Rozhodčí podle oficiálního komuniké komise chybovali i na jiných stadionech. Sudí Petr Ardeleanu na Slavii (4:0) nařídil pokutový kop po ruce plzeňského Zemana až na videu, což je špatně.

A ve druhém poločase ve spolupráci s asistentem Dušanem Pospíšilem nesprávně přerušili útočnou akci Slavie kvůli domnělému ofsajdu. Stanislav Tecl přitom ze situace v 55. minutě skóroval a gól měl platit.

„Nepostupovali podle metodiky VAR,“ oznámila komise. V zápasech, na které videorozhodčí dohlíží, jsou sudí dle protokolu povinni nechávat útočné akce dokončit. Až posléze mají případně signalizovat postavení mimo hru...

V Olomouci zase chybně uznali úvodní branku domácích proti Bohemians (2:3). Při střele Jakuba Plška bránil brankáři Valešovi ve výhledu v ofsajdové pozici Polom.

„V této situaci rovněž pochybil Karel Hrubeš coby videorozhodčí, který branku i po zhlédnutí dostupných záběrů nechal uznat.“

A poslední provinění? V Mladé Boleslavi. Tam sudí v 72. minutě nesprávně odvolali gól domácího Komličenka proti Teplicím (1:1) kvůli ofsajdu. Video k dispozici neměli.

1. AC Sparta PrahaSparta 31 25 4 2 74:28 79
2. SK Slavia PrahaSlavia 31 23 6 2 67:23 75
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 31 20 5 6 70:33 65
4. FC Baník OstravaOstrava 31 13 6 12 48:44 45
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 31 12 8 11 50:49 44
6. 1. FC SlováckoSlovácko 31 11 8 12 41:44 41