STŘET DLOUHÁNŮ. Léonard Kweuke ze Sparty (vlevo) v souboji s Janem Polákem z Ústí. | foto: ČTK

Ústecké fotbalisty drtil Kweuke, nejrychlejší tank v lize

• 55
Nečekaně začal jen jako náhradník, ale v třicáté minutě už vbíhal na hřiště. A ústečtí obránci mohli ihned vyhlásit stav nejvyššího ohrožení. Sparťanský útočník Leonard Kweuke se přičinil o to, že exmistr zápas otočil z 0:1 na konečných 3:1 ve svůj prospěch.

"Je to nejrychlejší tank v naší lize," řekl na adresu urostlého kamerunského střelce ústecký kouč Svatopluk Habanec.

Rozeběhnutého Kweukeho jen tak někdo nezastaví. S míčem přilepeným na noze se probíjí k soupeřově brance a obránci se od něho odrážejí jak od zdi. Nebo jako od rozjetého tanku.

"Má obrovskou sílu, skoro se nedá odstavit od míče," přesvědčil se ústecký stoper Pavel Džuban. "Sám jsem silový hráč, ale proti němu to bylo málo."

Je Kweuke nejlepší cizinec?

Kdo je nejlepším zahraničním hráčem fotbalové ligy? Hlasujte v anketě iDNES.cz

V Teplicích, kde hrálo Ústí své domácí zápasy, začal Kweuke jen mezi náhradníky. Trenér Chovanec totiž zvolil taktiku, ve které pro Kamerunce nebylo místo. Roli urostlého útočníka měl plnit Tomáš Pekhart, a k němu se postavil běhavý Andrej Kerič. "Měli jsme určitý záměr, ale ten nevyšel, a tak nebylo na co čekat. Museli jsme udělat taktickou změnu," řekl Jozef Chovanec.

Domácí trenér Habanec očekával Kweukeho už v základní sestavě, a tak své fotbalisty na střet s africkým obrem už předem připravoval. "Takže teď jsme jen museli narychlo změnit osobní bránění při standardních situacích," dodal.

Hned první Kweukeho kontakt s míčem pár vteřin po vystřídání vyvolal v ústeckých zadních řadách poplach. Po čtyřech minutách měl obrovskou šanci, kterou zmařila jen jeho zbytečná skromnost. Měl zakončovat, ale on se pokusil přihrát Pekhartovi.

"Trenér mi vzkazoval, ať nepadám na zem a snažím se souboje ustát," mířily z domácí lavičky pokyny k Džubanovi, který si s Kweukem užíval nejvíc. A v 51. minutě to byl taky on, kdo na Kamerunce marně dorážel při jeho nájezdu, z něhož padl gól na 2:1.

Střelcem zápasu byl s dvěma góly Pekhart, ale domácí stoper Pavel Džuban měl jasno: "Zápas rozhodl Kweuke."

Změnu si pochvaloval i kouč Chovanec: "S jeho příchodem jsme přešli na daleko silovější pojetí hry. Příchodem Lea způsobil domácí obraně velké problémy. A bylo to vidět."