ÚSPĚŠNĚJŠÍ Z KOUČŮ. Sparťanský trenér Vítězslav Lavička zažil první vítězné derby se Slavií. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Slavia nám to znepříjemnila, ale vyhráli jsme zaslouženě, řekl Lavička

• 18
Když fotbalový trenér Vítězslav Lavička naposled vedl Spartu do domácího derby, jeho tým utrpěl debakl 1:4. V sobotu večer po necelých pěti letech slavil vítězství 3:1. "Byl to nebetyčný rozdíl, moje vzpomínky nejsou dobré. Teď jsme to zvládli mnohem lépe herně i výsledkově," řekl.

Byl to jeho čtvrté derby v roli hlavního kouče. Po domácí remíze 1:1 na jaře 2002, debaklu 1:4 na podzim 2008 (poté Lavička ve funkci skončil) a loňské podzimní porážce 0:1 poprvé vyhrál.

"Osobní statistiky nikdy nepovyšuju na týmové. Jsme rád, že jako součást Sparty jsem byl členem vítězného týmu," zdůraznil.

Utkání Sparta versus Slavia ve videoreportáži

Slávistický gólman Čontofalský v televizním rozhovoru prohlásil, že vyhrál šťastnější. Co si o tom myslíte?
Při vší úctě a kvalitě soupeře si myslím, že jsme vyhráli zaslouženě. Slavia nám cestu za vítězstvím znepříjemnila, hrála hodně bojovně. Ale podle statistik i aktivity jsme byli lepší. Výhra je podle mého zasloužená.

Ale k prvním dvěma gólům vám soupeř výrazně pomohl. Souhlasíte?
První gól byl vlastní, takže šťastný, ale vyplynul z naší aktivity. Když padne branka, vždycky je z části po chybě, což byl druhý případ. Ale potěšilo mě, jak jsme dokázali potrestat nejistou rozehrávku soupeře. Byla to na jeden dotek, prostě učebnicová akce.

A třetí gól?
Slavia v té době hrála na riziko, nám se nabízely situace na rychlé protiútoky. Kadlec s Krejčím to velmi dobře vyřešili.

Po vyhrané půli (2:0) jste zaváhali v úvodu druhého poločasu. Jak si to vysvětlujete?
V kabině jsme si říkali, že dva nula je ošidný výsledek. Chtěli jsme pořád být aktivní, ale prošvihli jsme naši rozehrávku. Správně jsme nevyhodnotili míru rizika, kdy hrát ještě konstruktivně a kdy pod tlakem dát dlouhý míč. A Slavia derby zdramatizovala.

Vzhledem ke zraněním vám vypadli stabilní obránci Zápotočný s Holkem, na stopera jste nasadil jedenadvacetiletého Poloma.
Jelikož ani Jirka Jarošík se ještě po dlouhé pauze necítil na základní sestavu, tak to přirozeně vyšlo na Romana. Nebylo to pro něj jednoduché, ale naprosto upřímně říkám, že nás velmi příjemně překvapil. Odehrál velmi dobrý zápas.

Na jaře jste vyhráli šestý zápas ze sedmi, čtvrtý za sebou a třetí velmi náročný. Jak je složité, aby mužstvo udrželo koncentraci na každou minutu?
Věděli jsme, že nás čeká období, které může o mnohém rozhodnout. Jsem rád, jak to kluci berou zodpovědně. Z toho my trenéři máme dobrý pocit. Pak není zapotřebí žádných velkých slov. A v žádném případě nechceme podlehnout uspokojení.