Jozef Chovanec, generální sportovní manažer Sparty

Jozef Chovanec, generální sportovní manažer Sparty | foto: Michal Růžička, MAFRA

Tlak na nás je, ale o žádném dusnu nevím, prohlásil Chovanec

• 180
Fotbalová Sparta byla sedm minut od neúspěchu a její generální sportovní manažer Jozef Chovanec chvíli od dalších nepříjemností. "Ale nakonec spokojenost," řekl v pondělí večer po ligovém zápase v Liberci.

Sparta dvěma góly v samém závěru otočila z 0:1 na 2:1, čímž vyhrála teprve druhý soutěžní zápas z posledních sedmi. Manko na vedoucí Plzeň snížila na devět bodů.

Ale především se díky vítězství last minute zklidní situace v klubu. Mužstvo i Chovanec čelili v posledních týdnech tvrdé kritice.

"Když nevyhrajeme, tak veřejnost dostává informace... Řeknu vám, to jsou rány, to je kalibr," prohlásil Chovanec.

Neříkejte, že pod tlakem nejste?
Samozřejmě, že jsme. Když se nevyhraje, tak tlak je v pořádku. Ale o žádném dusnu nevím.

Pokud byste nevyhráli v Liberci, tak by dusno asi už bylo.
Ale my jsme vyhráli.

Dlouho jste se nemohli prosadit. Proč?
Hlavní důvod byl v tom, že jsme byli hodně nervózní. Minulý týden jsme ztratili vyhraný zápas s Lausanne a pod jeho dojmem to pro nás v Liberci bylo strašně důležité utkání. Jenže začali jsme tak, jak jsme končili. Obrovským problémem byla kombinace. Neexistovala. Neohrozili jsme branku a vrcholem byl gól v té naší. A zase z říše kuriozit, my normální do šibenice nedostaneme.

Co se dělo o přestávce?
Bylo důležité hráče zklidnit. A ve druhé půli přišla rapidní změna. Sebevědomí, pohyb, všechno bylo lepší. Liberec znejistěl. Vyšla nám i střídání, hlavně Matějovský hru zvedl. Přišlo strašně důležité vyrovnání a nakonec krásný gól Bonyho.

Musel jste zvýšit hlas?
Musíte vědět, na koho zařvat, na koho ne. Přece nemůžou během dvou týdnů zapomenout hrát fotbal.

Proč jste byli nervózní?
Jak už jsem říkal, zápas byl strašně důležitý a to se projevilo. Psychika je strašně důležitá. Byli jsme dva dni na soustředění, koncentrovali se a v klidu se připravovali. A pak jsme byl překvapení, že nám hra nefungovala. Ale zase musím říct, že Liberec nám to ztížil.

Věřil jste, že zápas otočíte?
Věřit je důležité. Řeknu to takhle: Co nám fotbal ve čtvrtek s Lausanne vzal, to nám dneska v Liberci vrátil.

Ve výkonech jsou velké rozdíly. Už proti Lausanne byl jeden poločas dobrý, druhý špatný. Podobné to bylo i v Liberci. Předtím vám vyšel jeden zápas, druhý byl mizerný. Čím to je?
Na rozdíl od ostatních českých týmů jsme na podzim odehráli už pětadvacet zápasů a není lehké, aby si všichni hráči udrželi formu dlouhodobě. Pak logicky přijde kritika, ale děláme maximum, aby se náš projev zlepšoval.

Pomůže první gól útočníkovi Kweukemu, aby byl lepší?
Čeká ho ještě hodně dlouhá cesta, musí na sobě pracovat. Nemá to jednoduché, protože kvůli administrativní chybě byl dlouho mimo republiku. Odtrénoval přípravu a musel pryč. A začínal znovu, jako by byl po zranění.

V Liberci naopak chyboval gólman Blažek, na podzim to nebylo poprvé, co mužstvo nepodržel. Neuvažoval jste na postu brankáře o změně?
Jen v případě, pokud by Blažek nemohl chytat kvůli zranění. Ale cítil se dobře, před zápasem absolvoval dva tréninky. Ale pro jistotu jsme vzali tři gólmany, kdyby nemohl. A ta změna? V předchozích zápasech nás podržel, na postu brankáře problém není.