Sparta vyhrála Letní pohár, ligový nováček Znojmo porazilo PAOK Soluň

• 39
Druhý ročník Letního ligového poháru Prahy ovládli fotbalisté Sparty. Ve finále porazili domácího druholigového nováčka Loko Vltavín jasně 3:0, přestože nastoupili s hráči širšího kádru. Třetí místo obsadila Viktoria Žižkov, která vyhrála nad Bohemians Praha 1905 hladce 4:0. Nováček první ligy ze Znojma v přípravném utkání překvapivě porazil řecký PAOK Soluň 1:0.

"Je fajn začít sezonu ziskem poháru. Doufám, že nás to nakopne k tomu, abychom na konci sezony nějaký pohár zvedli nad hlavu," řekl sparťanské klubové televizi stoper Ondřej Švejdík, který v sobotním duelu vedl tým jako kapitán.

Trenér Sparty Vítězslav Lavička oproti čtvrtečnímu semifinále s Bohemians nechal odpočívat členy základní sestavy a nasadil hlavně mladíky. Na hře to ale nebylo příliš znát a v souboji s nováčkem druhé ligy favorit od začátku dominoval.

Letenští vstřelili všechny tři góly během úvodních 17 minut. Skóre po šesti minutách otevřel záložník Tiémoko Konaté z Pobřeží Slonoviny, další dvě branky pak přidal Pavel Kadeřábek. V 11. minutě se nejprve trefil v pádu po Julišově přihrávce a o šest minut později překonal gólmana Čabu technickou střelou.

OTEVŘEL SKÓRE. První gól Sparty proti Vltavínu vstřelil záložník Tiémoko Konaté
PRVNÍ LETOŠNÍ TROFEJ. Fotbalisté Sparty se radují z triumfu na Letním ligovém

"Dneska dostali šanci mladí hráči. Chtěli jsme tu zátěž rozložit do dvou sestav, což se nám povedlo. Vstoupili jsme to utkání velmi dobře, hráči hráli aktivně a plnili pokyny. Zvládli to," uvedl sparťanský asistent trenéra Václav Jílek.

Věří, že Letenští jsou na sezonu dobře připraveni. Už ve čtvrtek je doma čeká úvodní zápas 2. předkola Evropské ligy se švédským Häckenem. "Všichni věříme, že jsme připraveni velmi dobře a že ta sezona bude úspěšnější než ta minulá," dodal.

Obhájci triumfu z prvního ročníku Bohemians tentokrát skončili poslední. Prvoligový nováček po prohře v penaltovém rozstřelu semifinále na Spartě podobně jako Letenští dnes nenasadil opory a od Žižkova inkasoval čtyři branky.

Letní ligový pohár Prahy

Finále:
Loko Vltavín - Sparta Praha 0:3
(0:3)
Branky: 11. a 17. Kadeřábek, 6. Konaté. Sestava Sparty: Čech (62. Staněk) - Gil (73. Nový), Švejdík, Brabec, Sýkora (46. Pouček) - Hovorka (79. Deli), Čermák, Konaté (79. Kučera) - Kadeřábek, Skalák - Juliš (83. Hájek).

O 3. místo:
Bohemians Praha 1905 - Viktoria Žižkov 0:4
(0:1)
Branky: 54. a 58. Kučaba, 15. Paprčiak, 69. Bartl. Sestava Bohemians: Gabriš (46. Berkovec) - Hauer, Ptáček (75. Malina), Karamatič, Košata - Hanzl (54. V. Šebek), Kraus, Žaloudek (46. T. Šebek), Nerad (75. Ksandr), Havel - Klavík (54. Nováček).

Znojmo porazilo v ligové generálce v Rakousku řecký PAOK Soluň 1:0. Gól vstřelil v 71. minutě Radim Nepožitek po přihrávce Tomáše Oklešťka. Nováček české nejvyšší soutěže byl účastníkovi předkola Ligy mistrů s výjimkou úvodních dvaceti minut vyrovnaným soupeřem.

"Narazili jsme na kvalitního a technicky vyspělého soupeře, který vynikal rychlostí a měl i fyzickou převahu. V prvním poločase jsme se proti němu v úvodu hledali," řekl ČTK trenér Znojma Leoš Kalvoda.

Vedle vstřelené branky si ale Znojmo vypracovalo i další slibné šance. "Ale podobně na tom byl i soupeř. Zápas měl spíš remízový charakter. Výsledek nechci přeceňovat. Jak na tom skutečně jsme, ukáže až liga," dodal Kalvoda.

Přípravné zápasy

Znojmo - PAOK Soluň 1:0 (0:0)
Branka: 71. Nepožitek. Sestava Znojma: Hrubý - Helísek, Jonov, Hnaníček, Mudra - Zeba (65. Relič), Buchta - Hrošovský, Nepožitek, Tomeček (60. Simerský) - Vašíček (65. Okleštěk).

Liberec - Převýšov 5:0 (3:0)
Branky: 36. a 64. Rybalka, 21. Kalitvincev, 27. Rabušic z pen., 86. Szabó. Sestava Liberce: Kovář - Coufal, Kelič, Kováč (87. Pimpara), Fleišman - Pavelka, Hušek (60. Sackey) - Delarge (46. Frýdek), Rybalka (77. Pokorný), Kalitvincev (60. Hadaščok)- Rabušic (70. Szabó).

Slovácko - Karviná 1:2 (1:1)
Branky: 36. Ondřejka - 13. Mišinský, 78. Legeierski. Sestava Slovácka: Heča - Biolek, Kubáň, Havlík, Jeleček - Daníček, Franta, Haša (71. Fojtášek), Břečka - Ondřejka, Trávník.

Ostrava - Frýdek-Místek 6:1 (3:0)
Branky: 34. a 68. Fantiš, 18. Kukec, 42. vlastní Coufal, 57. Engelmann, 90. Rolinc - 88. Vrťo z pen. Sestava Ostravy: Bárta - Zawada (67. Byrtus), Vomáčka (67. Stronati), Frydrych, Dedič - Lukeš (46. Engelmann), Droppa, Kukec, Holzer (46. Milosavljev) - Fantiš (75. Rolinc), Rolinc (68. Kraut).