Slavia: Pudil, Vlček, Šenkeřík

Slavia: Pudil, Vlček, Šenkeřík | foto: MF DNES

Slavii stačily údery v úvodech poločasů

• 165
Praha - Dvakrát za poslední rok a půl slávističtí fotbalisté doma ztratili body s Plzní, potřetí už nezaváhali. V předehrávce 10. kola zvítězili 3:0, když udeřili vždy v úvodech poločasů. Pro vedoucí tým ligy je to povzbuzení před úterní Ligou mistrů na Arsenalu, herně však slávisté nenadchli.

Slávisté nepředvedli atraktivní fotbal plný narážeček, kombinací a rychlých brejků, jak je u nich zvykem. Ale v pravý čas se jim povedlo dát góly. A minimálně do sobotního večera povedou ligu o pět bodů před Teplicemi, které hrají v Olomouci.

Utkání jsme sledovali
v on-line reportáži

Slavia brzy vedla, ale soupeře rozhodně nepřehrávala. Naopak, lepším týmem v první půli byli hosté, kteří ztrátu museli dohánět už od  třetí minuty.

Domácím totiž vyšel první útok, přitom nejdřív nebezpečně nevypadal. Krajčík vedl míč z pravé strany do středu hřiště a rozhazoval rukama, protože neměl komu přihrát. Ale v mžiku vykouzlil kolmici, za obránce zaběhl Jablonský a přesně naservíroval volnému Vlčkovi. Ten měl čas se s míčem otočit a přesně vystřelit.

Přitom slávistický kapitán se den před zápasem vrátil z kvalifikačního utkání v Mnichově a hned byl v základní sestavě. Jeho spoluhráče z národnímu týmu Pudila kouč Jarolím šetřil a vůbec ho k utkání nenominoval.

"Utkání rozhodl právě první gól, který padl po naší zbytečné chybě. Pak jsme si sice vytvořili několik šancí, ale bohužel jsme žádnou neproměnili," řekl po utkání plzeňský kouč Stanislav Levý.

Slavii chyběli ještě zranění Latka, Švento, Brabec, Janda, Šmicer a Švec, proto dostali šanci mladíci Jablonský s Gebre Selassiem. Ten začal v obraně, ale po dvaceti minutách s ním trenér posílil střed pole a na beka stáhl z pravé strany zálohy Krajčíka. A za něj šel do středu pole druhý útočník Šenkeřík.

"Po změně rozestavení jsme hráli líp, do té doby jsme byli slabší hlavně ve středu hřiště," myslí si slávistický trenér Karel Jarolím.

Hosté totiž měli výraznou územní převahu, slávisté neudrželi míč, chybovali v rozehrávce, hodně kazili a dostali se pod tlak. A to i s uzdraveným Tavaresem, který měsíc nehrál. Domácí museli hodně bránit, přesto čisté konto Vaniak udržel, ač se několikrát pořádně zapotil.

Nejdřív nadvakrát likvidoval prudkou střelu Filla, poté s obtížemi vyrazil bombu Marka Jarolíma, synovce slávistického kouče Karla. A pak musel hbitě k tyči, aby míč vytáhl po obranném zákroku Hubáčka, který ho v gólové šanci v poslední chvíli vypíchl právě Jarolímovi.

Plzeň nastoupila v netradičních modrých dresech a navíc nebyly ani její. Na Strahov totiž dorazila v červených, ale s těmi sudí Franěk hosty do zápasu nepustil, aby se nepletly se slávistickými. Plzeňští si tak ze strahovského skladu půjčili modrá trika národního týmu, státní znak si na prsou přelepili. A hrou chvílemi v první půli přípomínali české parádní vystoupení v Mnichově.

Slávisté se z obrany snažili vyrážet do rychlých protiútoků, ale jejich obávaná zbraň jim nevycházela. To jim však nevadilo, i první útok ve druhé půli přinesl branku. Volešák centroval z přímého kopu a Suchý dal hlavou první ligový gól v životě - 2:0.

Potom už nebylo o vítězi pochyb, Slavii druhý gól uklidnil, Plzeň uzemnil. Navíc po pár minutách přišla pro hosty další rána. Suchý, který ve středu odehrál celý zápas za reprezentaci do 21 let, vyvezl míč z vlastní poloviny a do jeho centru se položil Vlček. Nádherná trefa.

Reprezentanti tak pomohli ostatním spoluhráčům splnit první podmínku k odmazání trestu za pohárové vyřazení v Líšni. Pokud slávisté vyhrají ještě následující tři ligové zápasy, bude pokuta 50 tisíc korun odpuštěna těm, co před týdnem v ostudném utkání nastoupili.

"Když jsme dali druhý gól, už nebylo pochyb, kdo vyhraje. Druhý poločas jsme navíc podali oproti první půlce lepší výkon," zakončil Jarolím hodnocení zápasu.