Roman Bednář a David Lafata, střelci v zápase s Bohemians.

Roman Bednář a David Lafata, střelci v zápase s Bohemians. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

První půle strašný, každý zápas si děláme těžký, řekl spasitel Bednář

• 18
Kluk do nepohody. Spasitel. Střelec. V Romanu Bednářovi má fotbalová Sparta jistotu. "No, možná," culil se třicetiletý útočník. V sobotu pozdě večer v malém derby proti Bohemians 1905 šel do hry po přestávce za stavu 0:1, pak vyrovnal a celkově herně strhl tým, který pak vyhrál 2:1.

"Myslím si, že ve druhé půli se zlepšili všichni hráči," říkal skromně. "V první půli Bohemka zaslouženě vedla, pak to vypadalo jinak. Zase to byl zápas, který nás stál hrozně moc sil."

Co jste si během první půle na lavici náhradníků říkal?
No, strašný. Nehráli jsme dobře. Ani jako tým, ani jednotlivě.

Čím si ten vlažný a mizerný vstup do utkání vysvětlujete?
Nevím, na hřišti nejsem. První pětadvacet minut jsme byli všude druzí, nevyhráli jsme jediný souboj. Takhle to nejde. Pokaždé se to otočit nepovede. Já bych chtěl zažít zápas, kdy po půli povedeme dva tři nula a bude to v klidu.

Vy si neříkáte, že na soupeře vlítnete?
Samozřejmě, že říkáme. Kdybych věděl, proč to pak není... Když to budeme vědět, tak to dělat nebudeme. Ale už bychom si z toho měli vzít ponaučení. Každý zápas si děláme těžší.

Může to být nervozitou?
Nevím.

Vykolejilo vás vyřazení z poháru?
Všichni jsme si řekli, že to musíme hodit za hlavu. Kdybychom se tím celou sezonu trápili, k čemu by to bylo. Ale očividně nám to teď na hřišti nejde. Na druhou stranu musím kluky pochválit, jaký mají charakter. Nikdo se nevzdá, všichni se semkli. Když nehrajeme první půli dobře, ještě to neznamená, že je zápas ztracený.

Do hry jste jistě šel s tím, že máte pomoci zápas otočit. Je to tak, že?
Nic jiného vám nezbývá, když prohráváte. Až povedeme tři nula, tak tam půjdu s tím, abychom to udrželi a abych si dal nějaký gól. Když prohráváte, tak jsou pokyny jednoznačný, prostě musím něco změnit.

Jste na to ideální typ?
Když se prohrává, tak každý, kdo jde na hřiště, by něco měl změnit.

Když ubíhal čas a pořád jste prohrávali, věřil jste, že zápas otočíte?
Věříte pořád. Zvlášť v takových podmínkách, když hrozně prší, tak tam může spadnout cokoli. Venca podstoupil souboj a míč vypadl ke mně. Náhodný gól.

Před týdnem v Brně jste rovněž jako střídající hráč pomohl k výhře a také jste skóroval levačkou.
To jsem dal bombu, proti Bohemce jsem to technicky uklízel.

Jak nesete svou roli náhradníka? Štve vás to?
Už minulý týden mě někdo z vás novinářů nazval žolíkem, ale já na lavičku nechci. Nepřišel jsem, abych tam seděl. Ale zase když jdu na hřiště, tak to určitě neodchodím. Svým přístupem se snažím dokázat, že mužstvu umím pomoct. Chci být v základu, ale je to na trenérovi. Já se nikam necpu.

Příští týden hrajete v Plzni. Současné výkony Sparty by však na soupeře nestačily. Souhlasíte?
Nemusí to stačit, ale každý zápas je jiný. Když zase hned od začátku  nebudeme prohrávat, jsme schopní hrát vyrovnaný zápas. Pro mě jsou v české lize všichni soupeři stejní, nedělám rozdíly.