Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Proč je sparťanů dvakrát víc

  7:00
Praha - Už sto let se hádají, kdo má víc fanoušků. Sparta, nebo Slavia? Odpověď zní: Jednoznačně Sparta, slávistů je o polovinu méně. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti Median pro MF DNES. Sedmnáct procent dotazovaných se jasně přihlásilo ke Spartě, jen osm ke Slavii.
Fanoušci Sparty

Fanoušci Sparty. | foto: Václav PancerMF DNES

"Nepřekvapuje mě to, Sparta je úspěšnější. Ve své nejslavnější éře měla zase víc fanoušků Slavia, ale to už je hodně dávno," říká sportovní historik Miloslav Jenšík.

"Větší úspěchy, reklamu i popularitu měla v posledních letech Sparta, což mohlo nerozhodnuté respondenty ovlivnit," připustil Přemysl Čech, ředitel Medianu.

Zatímco Sparta je poslední desetiletí fenoménem, Slavia strádala. Od roku 1947 vyhrála pouze jediný ligový titul a traduje se, že je věčně druhá. Ještě za první republiky přitom měla převahu, díky titulům si držela výsadní postavení. Hned za ní šturmovala Sparta, ostatní kluby byly komparzem.

Souboje velkých "S" bývaly společenskou událostí pro celou republiku. Mimo Prahu mají oba kluby stále dost fanoušků.

"Celý život fandím Slavii. Začalo to tak, že se mi strašně líbily ty její sešívané dresy. V dětském podvědomí mi připomínaly kašpárky z pohádky," vzpomíná herec Josef Vinklář.

Co je pro mě Slavia

Jiří Danda, předseda fanklubu Slavie: "Můj dědeček patřil k zakladatelům klubu. Slavia se prolíná celým mým životem. Má bohatou, čestnou a mravnou historii, na rozdíl od jiných klubů. Když se maminka seznámila s tatínkem, musela akceptovat, že se v neděli chodí na fotbal. I já, když můžu, jezdím na všechny zápasy. Ve fanklubu je nás asi pět tisíc aktivních členů, ale fanoušků Slavie je mnohem víc a stále jich přibývá."

Co je pro mě Sparta

Svatopluk Kunert, šéf fanklubu Lovosice: "Lidé vás mohou opustit, ale fandění mi zůstane nadosmrti. Sparta je na druhém místě za rodinou, kde se stejně všechno řídí podle ní. Manželka mi nic nevyčítá, brala si mě se Spartou. S kamarády jezdíme na ligové zápasy doma i venku, někdy si bereme dovolenou. Jen mě mrzí, že se lidem, jako jsem já, někteří diví. Na Západě je klubismus normální. Tady bohužel ne."

Komu fandíte

Pět nejoblíbenějších klubů
AC Sparta Praha 17,1%
SK Slavia Praha 8,4%
FC Baník Ostrava 5,8%
SK Sigma Olomouc 2,8
FC Slovan Liberec 2,4%

"U nás v rodině se zase dědí sparťanský dres," říká herec a hudebník Jan Jiráň. "Sparťanem se prostě člověk rodí. Ale Slavia je pro mě nepostradatelná. Bez ní by liga ztratila smysl. Bez soupeření se Slavií by můj život postrádal jedno romantické dobrodružství."

Jak výstižné. Po válce slávistů ubylo, klub se půl století krčil v nemilosti režimu. Fanoušci přitom žádají úspěchy a poháry, proto se od Slavie odvraceli. Mnohem snáz se fandí úspěšným.

Tradovalo se, že Slavii přeje inteligence a Spartě dělníci. Byl to mýtus, který komunisté vzali vážně. "Slavia navíc svou image ráda zdůrazňovala, což se po únoru 1948 proměnilo v sebevraždu," líčí historik Jenšík.

Slavii ubližovaly i maličkosti: třeba to, že za ni hrával prezident Edvard Beneš, zatímco syn komunistického prezidenta Novotného byl náruživým fanouškem Sparty.

Současná situace se od minulosti výrazně liší. Už se nefandí výhradně pražským velkoklubům, podle průzkumu stojí těsně za Slavií fanoušci Ostravy, Olomouce či Liberce.

"Dřív byl národ jasně rozdělený. Každý si vybral, jestli bude sparťan, nebo slávista. A k tomu mohl mít v srdci komůrku pro svůj malý oddíl: Pelhřimov, Plzeň nebo Košíře," vzpomíná Jenšík.

Dnes je to naopak: fanoušci Ostravy, Brna nebo Liberce rivaly z Prahy nenávidí.

To vysvětluje také další bod sociologického průzkumu. Otázka zněla: Pokud si máte vybrat mezi Spartou a Slavií, přejete spíše... 28 procent lidí zvolilo Spartu, necelých 19 Slavii a více než 50 procent odpovědělo: Je mi to jedno!

"To signalizuje, že se lidí ptáme na téma, které není u populace příliš žhavé. Před třiceti nebo padesáti lety mohla ta čísla vypadat úplně jinak," řekl šéf agentury, která průzkum dělala.

Zřejmé je, že vláda pražských "S" nad českým fotbalem už není tak dominantní, přesto derby Sparty se Slavií zůstane nejsledovanější událostí ligy. Zvlášť letos bude pikantní: na konci dubna může vypuknout přímý souboj o titul. Sparta vede ligu o dva body před Slavií.


Maikoland, ráj všech slávistických fanoušků

Libiš - Za červenobílým plotem je červenobílá psí bouda a červenobílá budka pro ptáky. V dílně je červenobílý svěrák, za dílnou červenobílá toaleta. V domě s červenobílým průčelím a červenobílým satelitem odšroubuje červenobílý uzávěr dózy na kávu muž s červenobílými obroučkami brýlí a červenobílou šálou a vaří si "turka" do červenobílého hrnku.

Jan Maik, tvůrce slávistického ráje. "Teď je i Gottland, ale Maikoland byl první," směje se jedenasedmdesátiletý fanoušek a rozhlíží se po svém díle. Všude jsou barvy fotbalové Slavie.

Máte pocit, že zvednout teď oči k obloze, spatříte na ní místo slunce klubovou hvězdu. Letos v létě to bude čtvrt století, co začal pan Maik ve svém bydlišti ve vesnici Libiš u Neratovic budovat červenobílý svět.

"Kamarád sparťan ke mně přišel 14. července 1982 natírat plot. Povídá: Co kdybychom to natřeli netradičně? Ty jsi slávista, tak co takhle pár latěk červeně a pár bíle? Tím to celé začalo," líčí Maik.

Dnes už je jeho Maikoland proslulý. Byli se na něj podívat slavní hráči jako Josef Bican či František Veselý, rád tam pobýval herec Milan Neděla a občas poseděl Lubomír Lipský, fanoušek konkurenční Sparty.

"Se sparťany se hecujeme, ale z legrace," říká Maik. "Občas u mě zazvoní neznámý člověk a říká: Jsem sice sparťan, ale mohl bych se podívat? Pozvu ho dál a hezky si popovídáme. Nenávidět se, to je přece blbost."

Velký slávista mluví smířlivě také o mladých sparťanech, kteří mu jednou v noci vytloukli okno. "Byli namazaní. Pak okno zasklili a přišli s tím, že je jim to líto."

Pak starý muž dopije kávu. Urovná si na hlavě čepici s emblémem milovaného klubu a plácne psa Rexe, který k němu na zahradě kličkuje mezi vším možným, co připomíná Slavii. Než doběhne, Maik přizná, že na zápasy týmu teď nechodí: je po operaci a na pražský Strahov je špatná štreka.

Děkuje však mělnickým lékařům, kteří operaci prováděli. I díky nim se prý může těšit na nový slávistický stadion.

Odpoledne čeká bývalý výpravčí a imitátor stále jezdící po estrádách, až se žena vrátí z práce, a oči mu kloužou po vlastní říši. Zastaví se i u hesla na dveřích:

"Buď vítán každý, kdo ve jménu blaha Slavie přicházíš!" Jednou se ho prý herec Neděla ptal: "Kde pořád bereš ty nápady?" Uslyšel odpověď: "Když máš slávistické srdce, jde to samo."

FILIP SAIVERJak fanoušci Sparty slavili s hráči ve sklípku

Hodonín - Do Prahy na zápasy své Sparty to mají z jihu Moravy 300 kilometrů, jejich oblíbení hráči však k nim mají blíž, než by se čekalo. Když si před čtyřmi roky fotbalisté Sparty zajistili výhrou ve Zlíně svůj předposlední titul, jejich fanoušci z Hodonína měli jasno: pozveme hráče k nám do sklípku.

"To byl takový náš sen," říká Lubomír Čech, předseda fanklubu z Hodonína. "Sparta hrála poslední zápas ve Zlíně, takže už dopředu jsme hráče připravovali na to, že pokud vyhrají ligu, pozveme je k nám do sklípku a společně to oslavíme."

A to se i povedlo. Autobus slavících sparťanů si to místo do Prahy namířil přímo do sklípku. "Karel Poborský pak říkal, že to byla jedna z nejlepších oslav titulu, jakou zažil. To už je co říct," pochlubí se Čech. Aby ne, víno, cimbálovka...

Letos by se přitom mohla celá akce zopakovat. "Sparta hraje předposlední zápas v Olomouci, tak kdyby byla mistr, zkusíme ji pozvat znovu," tvrdí Čech.

Fanklub Sparty na jihu Moravy vznikl v roce 1998, kdy se dali dohromady fanoušci z Hodonína a deset kilometrů vzdálených Mutěnic.

"U nás lidi fandí i Slavii, ale na zápasy moc nejezdí a fanklub nemají. Naší výhodou je, že jsme se Spartou prožili za patnáct let víc, než slávista zažije za dva životy dohromady," hodnotí Čech.

Jeho kamarád Michal s přezdívkou Stoupa si splnil další sen – se sparťany si dokonce zahrál, a to přímo v mistrovském utkání! Při zápase v Uherském Hradišti se v dresu tehdejšího sparťanského stopera Johany jako jeho dokonalý dvojník objevil na hřišti, odkud jej vyvedli až pořadatelé.

"Křičel jsem na Pergla, ať mi nahraje. Kdyby to udělal, tak valím s balonem až do brány," říká Michal.

Místo oslavy gólu však putoval na policejní stanici, kde dostal pokutu. "Ale já na to byl připravený, pod štulpnou jsem měl schované dvě stovky, mobil a občanku," směje se.


TOMÁŠ VEČEŘA Jak se zamilovali do velkých „S“

Jan Jiráň herec a hudebník, fanoušek Sparty
U nás v rodině se dědí sparťanský dres a křestní jméno. Když jsem byl s tatínkem poprvé na fotbale, řekl mi, že fandíme Spartě. Byla tam úžasná kulisa. Ty gladiátorské hry mi učarovaly. Chtěl jsem být jako Ivan Mráz, tehdejší kapitán, dokonce jsem se pod jeho jménem nechával vyvolávat ve škole. Za Spartu jsem až do dorostu hrával, ale pak dostalo přednost divadlo. Teď chodím sentimentálně na tribunu. Je to tak trochu návrat do dětství.

Aleš Brichta zpěvák, fanoušek Sparty
Sparťanem jsem od osmi let. Nepřivedl mě k tomu táta ani děda. Vyrůstal jsem jenom s mámou a tu fotbal nezajímal. Už si ani nepamatuju důvod, proč jsem se rozhodl pro Spartu, prostě mi byla sympatická.
Kdysi jako kluk jsem za ní dokonce chytal. Zajímám se o sparťanskou historii, četl jsem různé knížky. Ale klasický klubista jsem byl spíš dřív, když jsem chodil na všechny zápasy do kotle. Dnes už není tolik času, ale když můžu, tak zajdu, nebo se aspoň dívám na televizi.

Josef Vinklář herec, fanoušek Slavie
Otec byl zarytým sparťanem, ale když mě vzal na derby a Slavia těžce vyhrála, řekl jsem mu, že budu fandit těm červenobílým. Jsem věrný fanoušek. Když hrála Slavia druhou ligu, stálo nás na tribuně osmnáct nejvěrnějších, třeba Karel Kachyňa nebo spisovatel Dušan Hamšík. Na fotbal chodím pořád na normální tribunu. Ten bezprostřední zážitek u živého fotbalu nic nenahradí. Vždycky se mi také líbilo, že byla Slavia inteligentní klub, v němž byli inteligentní hráči jako Bican, Kadraba, Veselý či Kuka.

 Jan Rejžek kritik a publicista, fanoušek Slavie
Když mi bylo deset, dostal jsem k Vánocům knížku o sportu, kde se psalo, jak je Sparta železná. A já i kvůli sociálním důvodům přilnul k tomu "chudáčkovi" Slavii. Jsem z rodiny železničářů, takže jsem měl levnou jízdenku na vlak, jezdil jsem za Slavií po celé republice i na Slovensko. Na Slavii chodím pořád, přitáhnul jsem k tomu i syna, kterého s sebou beru od tří let. Zažil ještě starý Eden a jeho první a vlastně taky můj titul v roce 1996. Fandění Slavii u nás doma ale není povinnost.
Je to samozřejmost.

Michal Suchánek herec, fanoušek Slavie i Sparty
Od pasu nahoru jsem slávista, od pasu dolů zase sparťan. Lidem se to zdá divné, ale je to tak. Odmalička jsem byl slávista, ale zlomilo se to, myslím, v baru U Bílého koníčka, kde jsem ještě před revolucí potkal Tomáše Skuhravého. Pak jsem se skamarádil s dalšími sparťany, třeba Horstem Sieglem, takže jsem přál i Spartě. Léta jsem kvůli tomu nechodil na derby, přál jsem klukům osobní úspěch, ale zase byl slávista. Kdybych se měl rozhodnout pod trestem smrti, tak řeknu Slavii.

(tru)       Mistrovství Evropy ve fotbalu 2021

Fotbalové Euro 2021 se hraje od 11. června do 11. července v jedenácti městech v jedenácti různých zemích. V turnaji se utkává 24 týmů rozdělených do šesti skupin. Zlato obhajuje Portugalsko, které na Euro 2016 ve finále porazilo Francii.

Český tým: úterý 22. června ve 21.00: Česko - Anglie

Harry KaneKylian Mbappé, Patrik Schick, Raheem Sterling, Lukáš Hrádecký, Christian Eriksen, Romelu Lukaku, Manuel Locatelli, Unai Simón, Robin Gosens

Kvalifikace MS 2022: Wales - Česko, Česko - Bělorusko, Belgie - Česko

Statistiky

Plzeň

Nejvíc rohových kopů

Zlín

Nejdéle bez vstřeleného gólu

Slovácko

Nejdéle bez obdrženého gólu

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 34 26 8 0 85:20 86
2.AC Sparta Praha 34 23 5 6 82:43 74
3.FK Jablonec 34 21 6 7 59:33 69
4.1. FC Slovácko 34 19 6 9 58:33 63
5.FC Viktoria Plzeň 34 17 7 10 60:45 58
6.FC Slovan Liberec 34 14 10 10 44:32 52
7.FK Pardubice 34 15 7 12 41:42 52
8.FC Baník Ostrava 34 13 10 11 48:38 49
9.SK Sigma Olomouc 34 11 12 11 40:40 45
10.Bohemians Praha 1905 34 10 13 11 40:37 43
  • Nejčtenější

Chorvatsko - Česko 1:1, fotbalisté vedli, pálil Schick. Bod přiblížil postup

Díky třetímu zásahu Patrika Schicka na turnaji čeští fotbalisté ve druhém utkání Eura nad Chorvaty vedli, o těsný...

Česko - Anglie 0:1, rána od Sterlinga a fotbalisté postupují až z třetí příčky

Po výhře a remíze první porážka. A čeští fotbalisté půjdou do osmifinále mistrovství Evropy až z třetí příčky, v...

Hororový vstup, píší ve Skotsku. Nad českou výhrou bědují i Chorvaté

Jásot českých fotbalistů a fanoušků po výhře 2:0 nad Skotskem vyvolal skepsi v tisku poražených a dokonce i v médiích...

Obranný zákrok, od vlastní brány 97 metrů ve sprintu a gól. Cristiano Ronaldo

U vlastní brány odvrátil centr z rohového kopu a sprintoval přes celé hřiště, aby zakončil rychlý brejk a skóroval....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejsem rasista, brání se Arnautovic. Makedonci žádají nejtvrdší trest

Nejen v Severní Makedonii stále rezonuje emotivní oslava gólu Marka Arnautovice, který v neděli na fotbalovém Euru...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Bývalý reprezentant na tréninku Boleslavi. Suchý se zapojil do přípravy

Fotbalový obránce Marek Suchý se zapojil do letní přípravy Mladé Boleslavi. Třiatřicetiletému bývalému reprezentačnímu...

Bez veleposil? Jsem zvyklý. Nový vítr máme, říká teplický kouč

Martin Chlumecký na zpevnění defenzivy, Denis Laňka na nápady, David Ledecký na góly. Ideální přínos posil pro...

Sparta na úvod přípravy dala osm branek, Slovácko skórovalo šestkrát

Sparťanští fotbalisté v úvodním přípravném zápase před novou sezonou porazili ve svém tréninkovém centru na Strahově...

Budějovický kouč Horejš: Bez nových hráčů bychom měli obrovský problém

Bavit fanoušky fotbalem, to je hlavní cíl Davida Horejše. Zkušeného trenéra fotbalistů českobudějovického Dynama čeká...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....