Giggs, Manchester

Giggs, Manchester - Sunderlandský Don Hutchinson (vlevo) v souboji s Ryannem Giggsem z Manchesteru United.

Nejdražší hráč světa zařídil výhru

P r a h a - Nejdražší fotbalista světa Louis Figo rozhodl utkání prvního kola letošního ročníku španělské ligy mezi Realem Madrid a Valencií, které domácí vyhráli 2:1. Portugalský fotbalista, jehož nový šéf Realu Florentino Perez získal z Barcelony za rekordních 56,1 miliónu dolarů, vstřelil svůj gól v repríze letošního finále Ligy mistrů za nerozhodného stavu pět minut před koncem. Tři body pro Barcelonu, kterou vedl nový kouč Llorenc Serra Ferrer, získal v zápase proti Malaze dvěma góly v prvním poločase Rivaldo

Po půlhodině hry poslal domácí střelou z třiceti metrů do jednobrankového vedení a o pět minut později zvyšoval na 2:0. Gól hostů zaznamenal dvacet minut před koncem Dario Silva. Vyhrál také obhájce titulu Deportivo Coruňa, který porazil dvěma góly Victora a Pandianiho Athletic Bilbao 2:0.

Španělsko

Real Madrid - FC Valencia 2:1 (78. Raúl, 85. Figo - 76. Mendieta z pen.), Real Zaragoza - Espaňol Barcelona 1:2 (68. Acuna - 88. Galca z pen., 90. Serrano), FC Barcelona - FC Malaga 2:1 (30. a 35. Rivaldo - 71. Silva), Deportivo La Coruňa -
Athletic Bilbao 2:0 (53. Victor z pen., 90. Pandiani), Real Sociedad - Racing Santander 2:2 (65. Idiakez, 76. Jankauskas - 87. Besčastnych z pen., 90. Moran).

Manchester se prodral do čela ligy

Fotbalisté mistrovského Manchesteru United zvítězili v anglické lize 3:0 nad Sunderlandem a probojovali se do čela tabulky. Dva góly vítězů dal Scholes, jednou se trefil Sheringham. Po pěti zápasech má Manchester jedenáct bodů a vede díky lepšímu skóre před Leicesterem, který vydřel jednobrankovou výhru nad Southamptonem. Liverpool ztratil v utkání s Manchesterem City dvoubrankové vedení, ale v závěru přece jen dokázal vybojovat výhru. Vítězný gól dal německý záložník Hamann, který skóroval dvakrát v průběhu druhé půle.

Úvodní branku zápasu vstřelil Owen, jenž se trefil ve třetím utkání v řadě. Ve středu dal hattrick, v předchozím duelu si připsal dva zásahy a s šesti brankami je nejlepším střelcem  soutěže. Vladimír Šmicer, který si ve středečním souboji s Aston Villou natáhl sval, se neobjevil ani mezi náhradníky.

Hráči Arsenalu, které v úterý pražská Sparta přivítá na Letné v úvodním zápase Ligy mistrů, remizovali na hřišti Bradfordu 1:1. Ligový vicemistr prohrával od 10. minuty, když předtím Henry nastřelil tyč. Bod mu zajistil až po více než hodině hry obránce Cole.

Arsenal odehrál zápas v sestavě: Seaman - Dixon, Keown, Grimandi, Lužnyj, Cole - Pires, Ljundberg, Parlour - Wiltord (66. Kanu), Henry.

Výsledky:
Bradford City - Arsenal 1:1 (10. McCall - 66. Cole), Coventry City - Leeds United 0:0, Ipswich Town - Aston Villa 1:2 (90. Stewart - 28. Hendrie, 54. Dublin), Leicester City - Southampton 1:0 (66. Taggart), Liverpool - Manchester City 3:2 (56. a 82. Hamann, 11. Owen - 67. Weah, 81. Horlock z pen.), Manchester United - Sunderland 3:0 (14. a 82. Scholes, 76. Sheringham), Middlesbrough - Everton 1:2 (7. vlastní Watson - 54. a 87. Jeffers), Newcastle United - Chelsea 0:0., Derby County - Charlton Athletic 2:2 (7. Christie, 39. Valakari - 59. Jensen, 62. Johansson)

Schalke poprvé v bundeslize nevyhrálo, ale vede tabulku

Fotbalisté Mnichova 1860, soupeři Drnovic v Poháru UEFA, remizovali ve šlágru čtvrtého kola německé ligy se Schalke 1:1. První gól vstřelil na Olympijském stadiónu v 54. minutě belgický útočník Emile Mpenza. O vyrovnání se postaral o jedenáct minut později střídající Markus Beierle, který překonal Recka střelou z pěti metrů. Schalke ztratilo první ligové body, ale přesto se dostalo do čela tabulky. Dosud vedoucí Bayern totiž prohrál 1:2 ve Stuttgartu. Jiří Němec i Radoslav Látal nastoupili v základní sestavě Schalke. Němec odehrál v záloze celý zápas, Látala v 50. minutě vystřídal Eigenrauch.

Mnichovský celek, který pojedenácté v řadě v lize neprohrál, měl proti Schalke několik dobrých šancí. Dvakrát zahrozil po přestávce z přímého kopu Hässler, neúspěšný byl v 75. minutě z dobré pozice i Australan Agostino. Výborný výkon předvedl Mnichov v defenzívě, zvlášť se snažil norský hříšník Mykland, který se nedávno při reprezentačním srazu opil a byl vyřazen z národního týmu.

Sestava Mnichova 1860: Hofmann - Kurz (46. Ehlers), Zelic, Stranzl - Cerny, Riedl (60. Borimirov), Hässler, Mykland, Bierofka (56. Beierle) - Max, Agostino.

Čtvrtý v tabulce je Hamburk, který vyhrál v Bochumi 4:0. Bývalý sparťanský obránce Milan Fukal po úspěšné premiéře v minulém kole tentokrát na hřišti chyběl.

Výsledky:
Mnichov 1860 - Schalke 04 1:1 (65. Beierle - 54. Mpenza), 1. FC Kolín - Bayer Leverkusen 1:1 (75. Lottner - 32. Kirsten), Stuttgart - Bayern Mnichov 2:1 (30. Thiam, 62. Balakov - 5. Jancker), Wolfsburg - Hertha Berlín 2:1 (32. Akonnor z pen., 58. Nowak - 88. Daeí), Bochum - Hamburk 0:4 (56. a 60. Barbarez, 24. Kovač, 32. Mahdavíkia), Werder Brémy - Borussia Dortmund 1:2 (78. Bogdanovič - 41.
Wörns, 83. Addo), Hansa Rostock - Freiburg 0:0, Chotěbuz - Eintracht Frankfurt 2:0 (72. Labak, 90. Helbig

Mistrovské Monako ve francouzské lize podruhé v řadě prohrálo

Mistr francouzské fotbalové ligy AS Monako, kterého čeká v úterý v Lize mistrů Galatasary Istanbul, utrpěl v dnešním zápase sedmého kola druhou porážku v řadě. Na
hřišti Sedanu prohrál knížecí celek 0:1, když jedinou branku vstřelil krátce po přestávce Cedric Mionnet. Hosté, kteří v minulém kole podlehli Olympique Marseille 0:2,
hráli od 36. minuty v deseti. Červenou kartu za hru rukou mimo pokutové území uviděl v 36. minutě gólman Stephane Porato. Ve druhé půli byl vyloučen i domácí Cedric Elzeard.
Hladké vítězství domácích viděli diváci v Paříži, kde tamní PSG porazil vysoko 5:1 St. Etienne, zejména zásluhou dvou branek Nicolase Anelky. Hosté hráli od 60. minuty bez vyloučeného Jeana- Guye Wallemmeho.

Sedan - Monako 1:0 (54. Mionnet), Paris St. Germain - St. Etienne 5:1 (21. a 87. Anelka, 53. Okocha, 62. Robert, 70. Christian - 65. Huard), Toulouse - Marseille 2:0 (30. Moreau, 36. Petrovič)

Slovensko
Inter Bratislava - Ozeta Dukla Trenčín 4:0 (1. a 65. Pinte, 63. Dzúrik, 86. Krejčí), Matador Púchov - MŠK Žilina 2:0 (70. Talda, 86. Škripec), Tatran Prešov - SCP Ružomberok 2:3 (1. Filip, 38. Loj - 60. a 90. Oravec, 10. Hýravý).

Nizozemsko
Ajax Amsterdam - Groningen 3:1, Graafschap Doetinchem - AZ Alkmaar 4:2, Heerenveen - NAC Breda 2:1, Roda JC Kerkrade - Twente Enschede 2:2, Willem II Tilburg - Vitesse Arnhem 2:2, Feyenoord - RKC Waalwijk 3:1

Rakousko
Fotbalisté vídeňské Austrie vyhráli dohrávané utkání šestého kola rakouské ligy nad Salcburkem 3:1 a předstihli díky lepšímu skóre svého městského rivala Rapid v čele tabulky. Český fotbalista Patrik Ježek odehrál v útoku Austrie celý zápas a v 21. minutě si vykoledoval penaltu. V pokutovém území ho fauloval Jank, ale Mayrleb šanci nevyužil.

Austria Vídeň - Salcburk 3:1
Bregenz - Sturm Štýrský Hradec 2:1

Belgie
Beveren - Genk 2:0, Charleroi - Lierse 2:0, Antverpy - Anderlecht 0:3, Mechelen - Standard Lutych 0:4, St. Truiden - Mouscron 1:4, Westerlo - Gent 0:0

Portugalsko

Beira Mar - Belenenses 2:2, Rio Ave - Campomaiorense 2:2, Salgueiros - Maritimo 1:0, Gil Vicente - Farense 0:0, Amadora - Boavista 0:0

Skotsko
Aberdeen - St. Johnstone 1:1, Celtic Glasgow - Hibernian 3:0,
FC Dundee - Glasgow Rangers 1:1, Hearts - Dunfermline Athletic
2:0, Kilmarnock - Dundee United 1:0, St. Mirren - Motherwell 0:1

Dánsko
AB Kodaň - Herfölge 1:3, Haderslev - Odense 1:4, Lyngby - Bröndby 1:3, Viborg - Midtjylland 0:0, Silkeborg - Aarhus 2:1