FORTUNA:LIGA 2023/2024

Ondřej Vaněk podepisuje smlouvu s Plzní. | foto: www.fcviktoria.cz

Rušno kolem smluv fotbalistů: proč raději zůstávají živnostníky

  • 54
Vyplní jen jméno, osobní údaje, délku kontraktu a výši příjmu, prémií či případných pokut. Jinak bude smlouva stejná pro hvězdu Sparty i náhradníka ve druhé lize. Kontrakty pro profesionální fotbalisty v Česku budou už brzy takhle jednoduché.

Novinka začne platit v příštím roce. Nařizuje to „Dohoda týkající se minimálních požadavků na standardní smlouvy profesionálních fotbalistů“, kterou zástupci fotbalových organizací (Evropská fotbalová unie UEFA, Asociace profesionálních evropských soutěží EPFL, Evropská asociace klubů ECA a Mezinárodní federace profesionálních fotbalistů FIFPro) podepsali před dvěma lety v Bruselu.

Na jednotné smlouvě, která všechny požadavky zahrnuje, panuje v českém fotbale víceméně shoda. Už existuje i koncept unifikovaného kontraktu. Nezmění se však postavení hráčů, kteří nyní fungují jako živnostníci. V pracovněprávním vztahu s kluby nadále nebudou.

„Jenže kvůli tomu nám od UEFA hrozí sankce,“ varuje předsedkyně České asociace fotbalových hráčů (ČAFH) Markéta Haindlová. „Náš výmysl to není, ale UEFA to požaduje. Ve většině Evropy už to tak funguje.“

Fotbalová asociace (FAČR) však nesouhlasí. „Zástupci mezinárodních fotbalových organizací dali svým členům výslovně najevo, že respektují vnitrostátní právní úpravu. Účelem dohody je implementace minimálních požadavků UEFA do smluvních vztahů mezi hráčem a klubem, nikoli vznik pracovněprávního vztahu,“ interpretuje bruselský dokument Jan Pauly, ředitel legislativního oddělení FAČR.

Vyjádření FAČR

Jde o ožehavé téma, protože současný stav vyhovuje všem. Ano, jde o peníze. Kluby nyní nemusí za hráče platit daně a sociální ani zdravotní pojištění. To pro ně představuje značnou finanční úlevu.

Tím, že si výdělky daní sami, ušetří i hráči. Do nákladů totiž mohou dát třeba pořízení auta, výdaje na cestovné, rehabilitaci v lázních nebo u moře, plavání... Prostě všechno, co souvisí se sportovní činností. De facto jde o švarcsystém.

„Kdybych byl zaměstnancem klubu, tak mně osobně by to nevadilo, protože by mi to ušetřilo papírování a dostával bych čistou mzdu. Ale velká přítěž by to byla pro kluby,“ přemítal příbramský útočník Petr Švancara.

Což potvrzuje hráčský agent Ondrej Chovanec: „Jednou to asi přijde. Ale čím později, tím lépe. Kdyby hráči byli zaměstnanci, klubům by to násobně zvýšilo náklady. Obávám se, že pro spoustu klubů by to znamenalo smrt. A příjem by se snížil i hráčům.“

Právě pracovněprávní vztah mezi kluby a hráči byl jedním z hlavních témat při lednové inspekci UEFA v Česku.

UEFA shrnula závěry schůzky v dopise, který do Prahy zaslala v dubnu
a iDNES.cz ho má k dispozici: „Chceme zdůraznit, že v návaznosti na dohodu týkající se požadavků na standardní smlouvy je pracovněprávní vztah požadován. V zemích, kde pracovněprávní vztah ještě nefunguje, by všechny strany měly najít řešení.“

Zároveň ovšem konstatovala, že zavedení pracovněprávního vztahu česká legislativa zatím neumožňuje. FAČR tak nyní hledá řešení, jak požadavkům vyhovět. Plán by měla představit v listopadu, kdy UEFA dorazí na další inspekci.

Dopis UEFA, který shrnuje lednovou inspekci v Praze.
Dopis UEFA, který shrnuje lednovou inspekci v Praze.

Dopis UEFA, který shrnuje lednovou inspekci v Praze.

„V Česku zatím nemáme připravenou legislativu pro profesionální sport. Věřím, že hráči a kluby se i v budoucnu shodnou, co je pro fotbalové prostředí nejlepší,“ podotkl Jan Skýpala, sekretář Ligové fotbalové asociace (LFA), která sdružuje české profesionální kluby.

A ředitel legislativního oddělení FAČR Pauly dodal: „Minimální požadavky nepředstavují žádnou výjimku pro Česko, ale naopak, tak jako pro ostatní evropské státy, základní a nejrychleji realizovatelný krok k tomu, aby bylo právní postavení hráčů a klubů ekvivalentní pracovněprávním vztahům.“

Je pravděpodobné, že UEFA bude současný stav v Česku minimálně nějakou dobu respektovat, a fotbalisté tak nadále budou fungovat jako živnostníci.

„V každé zemi platí jiné zákony, proto je na každé asociaci, aby dohodu týkající se minimálních požadavků na standardní smlouvy profesionálních fotbalistů splnila co nejlépe. UEFA nebude tento proces víc komentovat,“ odpověděla UEFA na dotaz iDNES.cz.

„Čeští fotbalisté žijí deset let v otroctví“

Když minulý týden přijel do Prahy zástupce španělské asociace fotbalových hráčů Jesus Diaz Peramos, české fotbalové prostředí hodnotil poměrně ostře: „Nemůžu se ubránit dojmu, že čeští profesionální fotbalisté žijí deset let v otroctví.“

Na mysli měl především přežívání tabulkových hodnot, které ve zdejším fotbale nadále přežívají. Když hráči vyprší smlouva, musí za ně nový klub stejně zaplatit, a to tzv. „tabulkovou hodnotu“.

Česká asociace fotbalových hráčů ČAFH už si kvůli tomu stěžovala na UEFA.

Peramosovo vyjádření rozzlobilo šéfa Ligové fotbalové asociace Dušana Svobodu: „Prohlášení místopředsedy španělské hráčské asociace pana Peramose v rámci vystoupení pro Českou asociaci fotbalových hráčů považuji za urážlivé vůči majitelům ligových klubů. Hovořit o otroctví českých hráčů v ligových klubech je nehoráznost. Pokud se nemýlím, otroci pracovali pro otrokáře za stravu a právě otrokáři měli z jejich práce užitek. Opravdu nemám informace o tom, že by čeští profesionální hráči, a to včetně těch sdružených v ČAFH, žili otrokářským životem. Dnes naopak majitelé vkládají do klubů vlastní prostředky, a za to by si zasloužili větší respekt.“

Peramos vystoupil na členské schůzi ČAFH. "Cristiano Ronaldo a všichni fotbalisté ve Španělsku vás podporují a stojí za vámi," tlumočil.

Co brání tomu, aby se sportovci v Česku řídili zákoníkem práce? Legislativa nepamatuje na specifické prostředí. Jak by se například řešily dovolené nebo pracovní doba?

„Je nutné zvážit nejen právní, ale i nemalé ekonomické dopady, které by tento krok sportovcům a klubům přinesl,“ vysvětloval Pauly, „a následně je představit UEFA při nadcházejících společných jednáních tak, aby výsledkem byl konsenzus všech zúčastněných subjektů.“

Pokud se z fotbalistů někdy stanou zaměstnanci, buď klesnou výplaty hráčů (neboť příjem dostanou už zdaněný), nebo klubům výrazně stoupnou náklady. Pak by byly pravděpodobně nuceny zúžit kádry.

Novinkou budou už jednotné smlouvy pro všechny profesionální hráče, které český fotbal zavede v příštím roce. Zjednodušeně řečeno, stejné znění bude mít smlouva kapitána Sparty i náhradníka z druholigového Ústí nad Labem, jen plat a délka kontraktu se budou lišit.

Příprava unifikované smlouvy v poslední době finišuje. Do konce září se k ní musí vyjádřit hráčská asociace a v listopadu už ji FAČR představí zástupcům UEFA. Do konce roku musí existovat konečná podoba.

„S jednotnou smlouvou pro všechny souhlasím. Ale musí být jednoduchá. České smlouvy jsou složité a řeší se v nich hlouposti. Vždyť mnohdy mají třeba dvanáct nebo třináct stránek, zatímco v zahraničí si vystačí se třemi. Čím jednodušší, tím lepší,“ řekl hráčský agent Jiří Müller.

K osmistránkovému konceptu bude mít ještě ČAFH výhrady. Hráčská asociace například požaduje, aby klub nemohl vyřadit hráče z týmu při odmítnutí nové smlouvy. Dnes se často stává, že fotbalista dostane individuální tréninkový plán, pokud odmítne podepsat nový kontrakt.

ČAFH také chce řešit osobnostní práva při marketingovém využití hráče nebo možnost ukončit smlouvu, pokud fotbalista tři měsíce nedostane podstatnou část výplaty. Rovněž požaduje, aby prémiové i disciplinární řády byly součástí smlouvy a hráč je podepsal zároveň se smlouvou.

„Pokud by se tyhle požadavky podařilo prosadit, bylo by to pro hráče dobré,“ dodal útočník Švancara.


Mužstvo Z V R P S B
1. AC Sparta PrahaSparta 30 24 4 2 70:26 76
2. SK Slavia PrahaSlavia 30 22 6 2 62:23 72
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 30 19 5 6 67:33 62
4. FC Baník OstravaOstrava 30 13 6 11 48:39 45
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 30 12 8 10 50:46 44
6. 1. FC SlováckoSlovácko 30 11 8 11 39:40 41
7. FC Slovan LiberecLiberec 30 10 10 10 46:46 40
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 30 10 7 13 40:45 37
9. FC Hradec KrálovéHradec Kr. 30 9 10 11 32:38 37
10. FK TepliceTeplice 30 9 9 12 31:40 36
11. Bohemians Praha 1905Bohemians 30 8 11 11 29:40 35
12. FK JablonecJablonec 30 6 12 12 35:45 30
13. FK PardubicePardubice 30 7 7 16 29:42 28
14. MFK KarvináKarviná 30 6 7 17 30:52 25
15. FC ZlínZlín 30 5 10 15 36:61 25
16. SK Dynamo České BudějoviceČ. Budějovice 30 6 6 18 34:62 24

1. až 6. tým postupuje do skupiny o titul, 7. až 10. tým bude bojovat v play off o Evropu a 11. až 16. tým se utká ve skupině o záchranu.

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko