ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ČTK

Hradec Kr. - Liberec 1:2, pálili Rondič a Olatunji, domácí snížili pozdě

• 0
Fotbalisté Liberce v 29. kole první ligy zdolali 2:1 Hradec Králové a prodloužili sérii bez porážky na šest utkání. Duel v Mladé Boleslavi, kde hrají Východočeši domácí zápasy, rozhodli trefami v 49. minutě Imad Rondič a v 79. minutě z penalty střídající Victor Olatunji. V 81. minutě už jen snížil Petr Kodeš. Slovan zdolal dnešního soupeře i podruhé v sezoně a vyhne se nadstavbové skupině o záchranu.

V tabulce se Liberec posunul na sedmé místo a před posledním kolem ztrácí tři body na šestou Olomouc, při vyrovnané vzájemné bilanci má ale výrazně horší skóre. Na postup do skupiny o titul už naopak nemohou pomýšlet osmí domácí, kteří ztrácejí na Hanáky čtyři body. Hradec Králové čeká prostřední skupina o umístění.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

„Před minulým kolem jsme byli jedenáctí a měli jsme pár bodů na baráž, takže přemýšlet o skupině na titul by bylo v tu chvíli až nehorázné. Do každého zápasu jsme šli s pokorou, neměli jsme lehký los a trápily nás absence. Splnili jsme cíl, vyhneme se bojům o záchranu a do posledního zápasu se Spartou můžeme jít uvolněnější,“ uvedl liberecký kouč Luboš Kozel na tiskové konferenci.

Hradec Králové opět vedl do zápasu obvyklý asistent Stanislav Hejkal, který počtvrté po sobě zastoupil hlavního kouče Miroslava Koubka. Východočeský klub v úterý oznámil, že nejstarší ligový trenér kvůli nemoci nebude k dispozici do konce sezony, po které mu vyprší v Hradci Králové smlouva.

Oba celky vstoupily do duelu útočně naladěné. Už po pár vteřinách hledal Tupta před bránou osamoceného Rondiče, bosenský útočník ale v klíčovém okamžiku podklouzl. Vzápětí nejlepší střelec Slovanu Červ hlavičkou z bezprostřední blízkosti trefil jen připraveného Bajzu. Divokou pětiminutovku zakončil na druhé straně Koubkův pokus, který vytáhl brankář Vliegen na tyč.

Po bezstarostném úvodu oba týmy přece jen zpozorněly a gólové šance vystřídaly ve zbytku první půle osobní souboje a ostré zákroky. Až krátce před pauzou Kodeš zakroutil centr před bránu a Vašulín z těžké pozice znovu vyzkoušel Vliegena.

V 49. minutě udeřil Liberec, který skóroval jako první ve svém pátém ligovém utkání v řadě. Purzitidis našel dlouhým míčem za obranu Valentu, který ještě posunul míč na lépe postaveného Rondiče, jenž neměl problém zakončit do odkryté brány. Čtyřiadvacetiletý útočník se prosadil počtvrté v sezoně. „Stejně jako v Pardubicích jsme inkasovali hned po nástupu do druhého poločasu, i když jsme na to tým ještě upozorňovali. Zápas byl jinak nahoru dolů, mohlo to skončit klidně 4:4,“ řekl Hejkal.

Domácí po inkasované brance zvýšili aktivitu, Vliegen si ale poradil jak s Kučerovou prudkou ránou, tak s Trusovou hlavičkou. Ještě větší šanci měl liberecký Trusa, který sám před Bajzou z mírného úhlu napálil míč vedle. V 74. minutě navíc zahodil slovenský útočník stoprocentní příležitost, když po Frýdkově pasu na zadní tyči ze tří metrů minul prázdnou bránu.

Vzápětí ale zahrál Vašulín ve vápně rukou a sudí Hocek po poradě s videorozhodčím nařídil penaltu. Tu s přehledem proměnil Olatunji a zaznamenal čtvrtou trefu v ročníku. Záhy se volejem po rohovém kopu podruhé v sezoně trefil Kodeš, na vyrovnání už se ale Hradečtí nevzmohli. Naopak v závěru mohl přidat pojistku Olatunji, Bajza ho ale skvělým zákrokem vychytal.

Liberec uspěl venku po čtyřech duelech. Hradec nenaváže na minulou sezonu, kdy se probojoval do skupiny o titul. „Není to zklamání. Minulý rok jsme měli 40 bodů a byli jsme šestí, teď máme o tři body méně a jsme rádi, že nejsme v poslední skupině. Pokud bychom měli tolik bodů po základní části i v dalších sezonách, bylo by to fajn,“ zhodnotil Hejkal, podle kterého dostanou v nadstavbě po dohodě s vedením klubu šanci i mladší hráči.