Brněnský Miroslav Markovič vede míč, stíhá ho hradecký Petr Mareš.

Brněnský Miroslav Markovič vede míč, stíhá ho hradecký Petr Mareš. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brno - Hradec 3:0, premiérové vítězství i body zajistily góly po půli

• 20
Nováček fotbalové ligy z Hradce Králové zůstane po druhém kole na jednom bodu. V tabulce ho přeskočilo Brno, které vyhrálo 3:0 a slaví první výhru i bodový zisk. Hradečtí čekají na gól v nejvyšší soutěži už 587 minut.

Zbrojovka porazila Hradec poprvé po více než jedenácti letech díky třem trefám z druhého poločasu. Nejprve skórovali obránci po rohových kopech - v 63. minutě Aleš Schuster a v 77. Jakub Jugas, v poslední minutě pak upravil na rozdíl tří branek útočník Miroslav Markovič.

Úvod zápasu však patřil hostům, kteří dvakrát nebezpečně zahrozili. O útočnou produkci se především staral aktivně hrající Halilovič, který v prvním případě běžel sám do otevřené brněnské obrany, ale včas vyběhnul brankář Hladký. Následovala rychlá akce Štípka, který poslal míč z pravé strany hřiště na hranici vápna na Haliloviče a brněnský brankář musel opět zasáhnout.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Běžela dvacátá minuta a opět byl v akci Halilovič, který mohl otevřít skóre utkání. Bosňan se obtočil kolem Fischera a z dobré pozice netrefil odkrytou bránu. Dvořák mu pak hodně vyčinil, že mu nepřihrál před prázdnou svatyni.

"Třicet minut jsme byli vyrovnaným soupeřem, měli jsme dobré šance, ale bohužel se nám je nepodařilo využít," litoval trenér Východočechů Luboš Prokopec. "Šance si sice vytváříme, ale stále máme po dvou kolech nula gólů na kontě, samozřejmě nás to mrzí, musíme pracovat na efektivitě. Zatím není důvod k panice, máme za sebou dvě kola," dodal.

I na druhé straně to pořádně hořelo, do vůbec první šance Zbrojovky se dostal nejmenší hráč na hřišti Alois Hyčka a stálo to za to. Po Paškově centru hlavičkoval do břevna hradecké brány.

Čekání na gól skončilo v 63. minutě. Místo Zavadila šel na roh netradičně Sýkora, což se ukázalo jako správný tah, když odchovanec Sparty posadil míč přesně na hlavičku nabíhajícího obránce Schustera.

Hosté mohli záhy odpovědět vyrovnávací brankou, nejprve zahrozil střeleckým pokusem Černý a především tutovka střídajícího Kuliče volala po gólu. Zkušený útočník ohrozil nejistého Hladkého, jemuž vypadl míč z rukavic a plazil se k brankové čáře, z ní ji však brněnský brankář stačil vyškrábnout do bezpečí.

"Tento zákrok Václava Hladkého byl rozhodující, protože za stavu 1:0 vytáhl míč z prázdné brány," chválil gólmana trenér Václav Kotal.

Místo hradeckého vyrovnání se Brňané dočkali druhého pojišťujícího gólu. Další roh rozehrál Sýkora a znovu našel prostor, kde byl střelec. Nyní se o zakončení postaral střelou Jugas. Zbrojovka navíc v samotném závěru zvýšila na 3:0. Zavadilův centr našel Markoviče, který hlavičkou poslal Koubka potřetí lovit míč ze své sítě.

"Čekali jsme těžký zápas, což se potvrdilo. První poločas se dařilo Hradci vyzrát na náš způsob hry, ale od druhého poločasu to bylo z naší strany lepší. Především se nám dařilo dostávat soupeře pod tlak. Z toho pak přišly šance a góly," hodnotil Kotal, který v minulosti vedl právě Hradec. "Za druhou část jsme si tři body zasloužili," dodal.