Slávisté Josef Hušbauer a Vladimír Coufal se radují z gólu v utkání proti Slovácku. | foto: ČTK

Slavia - Slovácko 3:0, před Interem snadná výhra, trefil se i Provod

• 64
Slávističtí fotbalisté po reprezentační přestávce hravě zvládli duel devátého ligového kola se Slováckem, před domácím publikem vyhráli po gólech Hušbauera, Coufala a nováčka Provoda 3:0. Tabulku vedou před Plzní, která má utkání k dobru, o šest bodů. V úterý je čeká úvodní duel Ligy mistrů na stadionu Interu Milán.

Zátěžový test slávistů před vstupem do Champions League dopadl podle očekávání, tedy přesvědčivým vítězstvím.

„Celkově jsme ale spokojeni. Máme tři body, dali jsme tři góly, žádný nedostali. Výkon byl diametrálně odlišný třeba oproti Opavě,“ uvedl domácí kouč Trpišovský.

Slovácko, před víkendem pátý tým tabulky a kat Sparty i Plzně z úvodu sezony, tentokrát favorita nepřekvapilo. Nemělo čím.

ONLINE

Duel jsme sledovali minutu po minutě.

Až na výjimky se hrálo na jednu bránu, zvlášť v prvním poločase, který Slavia zcela ovládla. Že hosté z Moravy při odchodu na přestávku prohrávali v Edenu pouze o dva góly, pro ně bylo milosrdné. Šancí totiž měli červenobílí až až.

Byť se na hřišti bez reprezentantů Součka, Masopusta a Bořila, kteří po zápasech za národní tým odpočívali, chvíli rozkoukávali, brzy se dostali do obvyklého tempa. A průběh utkání od první do poslední minuty zcela suverénně kontrolovali.

Hušbauer dal první gól po odrazu lobem z úhlu, Coufal ještě do poločasu zvýšil pohotově z dorážky a po pauze se střelou z hranice šestnáctky prosadil i debutující Provod, jenž byl v tu chvíli na hřišti teprve deset minut.

„První půli jsme odehráli přesně tak, jak jsme chtěli. Měli jsme velkou kontrolu nad hrou, hráli jsme i rychle. Dali jsme dva góly a měli jsme spoustu dalších možností. V druhém poločase jsme měli i slabší pasáže, celkově byl ten poločas z naší strany takový studenější, neměl takovou údernost. Přidali jsme sice třetí gól, ale mohli jsme hrát podstatně líp,“ uvedl Trpišovský.

Slovácko logicky chtělo navázat na výkony, kterými už v průběhu aktuálního ligového ročníku zaskočilo Spartu (2:0) i Plzeň (2:0). Věřilo, že může se stejným receptem uspět. Ovšem pevná a organizovaná obrana se tentokrát pod slávistickými ofenzivními nájezdy bortila. A na brejky a útočné výpady hostům nezbývaly ani síly, ani čas.

Ještě než otevřel skóre zápasu Hušbauer, dvě velké šance po standardkách zmařil obránce Hovorka. Nejdřív zblízka nepřesně dorážel předchozí hlavičku Škody, pak ze vzduchu sám zamířil mimo.

Velkou příležitost měl rovněž Hora, který hrál po příchodu z Teplic poprvé, a pak znovu kapitán Škoda: po rohovém kopu byl na malém vápně trestuhodně osamocený, jenže trefil pouze tyč.

Slovácký gólman Porcal, který se v jednatřiceti letech postavil do ligové brány poprvé, zažíval náročnou premiéru. Práce měl nad hlavu. Po nejistém odkopu v úvodu si už sice nevedl špatně, naopak toho ještě spoustu pochytal, ale muselo to pro něj být frustrující – třeba když před druhým gólem vyrazil nebezpečnou střelu Zeleného jen k nohám Coufala, který měl před prázdnou bránou snadnou práci.

Úspěšný souboj se Zeleným si Porcal zopakoval ve druhém poločase, tutovku zneškodnil i střídajícímu Teclovi, ale třetí gól na cestu přece jen dostal. Po přihrávce Hory se o něj postaral Provod, domácí posila z Českých Budějovic.

„Věděli jsme, že jestliže chceme na Slavii uspět, musí těch 11 hráčů podat minimálně standardní nebo spíš nadstandardní výkon. Bohužel se nám to nepodařilo. Slavia měla zápas pod kontrolou, dohrála to do stavu 3:0 a zaslouženě vyhrála. Je třeba říct, že má obrovskou kvalitu a je jinde než všechny ostatní týmy tady,“ řekl hostující kouč Svědík.

1. AC Sparta PrahaSparta 31 25 4 2 74:28 79
2. SK Slavia PrahaSlavia 31 23 6 2 67:23 75
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 31 20 5 6 70:33 65
4. FC Baník OstravaOstrava 31 13 6 12 48:44 45
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 31 12 8 11 50:49 44
6. 1. FC SlováckoSlovácko 31 11 8 12 41:44 41