O míč bojují Antonín Vaníček z Bohemians (vlevo) a Antonín Růsek z Brna.

O míč bojují Antonín Vaníček z Bohemians (vlevo) a Antonín Růsek z Brna. | foto: ČTK

Bohemians - Brno 1:0, gól z penalty, domácí závěr zvládli i v oslabení

• 24
Fotbalisté Bohemians zahájili jaro vítězně. Jediný gól v utkání 17. kola první ligy proti Brnu vstřelil v 63. minutě z penalty Dominik Mašek, kterého předtím fauloval gólman Melichárek. Domácí pak náskok 1:0 ubránili v deseti po druhé žluté kartě Lutse a posunuli se na šesté místo.

V mrazivý sobotní podvečer se hráči dostávali do zápasu pomaleji a byli to domácí, kteří po čtvrt hodině poprvé zahrozili. Aktivní Rudolf Reiter se ve vápně dostal ke střele a těsně minul pravou tyč.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

I druhá rána v utkání se nevešla mezi tři tyče, brněnský záložník Rafael Acosta přihrál pod sebe na vápno Lukáši Vraštilovi, který si z levého beka seběhl pro střelu pravačkou a z první mířil těsně vedle.

Ve zbytku první půle už byli aktivnější Bohemians, zvlášť po pravé straně dělali domácí Zbrojovce problémy. Jenomže rána Jakuba Nečase zpoza šestnáctky letěla mimo a Reiterův velmi nebezpečný střílený centr ze třiatřicáté minuty proletěl za patami obou nabíhajících spoluhráčů.

„Prvních patnác minut jsme byli nervózní. Potom jsme do konce poločasu hru ovládli. Byli jsme přesvědčeni, že když takhle budeme pokračovat v druhém poločase, budeme odměněni gólem,“ řekl domácí trenér Martin Hašek.

Hosté hrozili jen ze standardek a z brejků - jeden takový zazdil uspěchanou přihrávkou na Zikla zkušený Polák.

Po změně stran se obraz hry moc nezměnil. Bohemians se snažili trpělivou a líbivou kombinací překonat defenzivu hostí a nakonec se jim to i povedlo.

Martin Hašek se uprostřed pole šikovně uvolnil a chytrou přihrávkou poslal do vyložené šance Maška, kterého však fauloval vybíhající Dušan Melichárek.

Sám faulovaný penaltu střelou k levé tyči proměnil.

Tři minuty na to ale Bohemians věděli, že těsný náskok budou muset bránit v deseti. Druhou žlutou kartu dostal Siim Luts, který se přimotal do souboje Josefa Jindřiška s Janem Polákem. Podle opakovaných televizních záběrů však fauloval domácí kapitán Jindřišek, Luts se soupeře dotkl až v momentě, kdy padal.

Zbrojovka si ve zbytku duelu souvislejší tlak proti oslabenému soupeři nevytvořila a poosmé v řadě v Ďolíčku nedokázala zvítězit.

„Asi by tomu slušela remíza,“ řekl brněnský trenér Roman Pivarník.

„Na Bohemce se nikdy nehraje lehce, dokázali jsme si s tím ale poradit. Jak s prostředím, tak s hrou Bohemians. Hráli jsme kompaktně, slušně jsme kombinovali, ale chybělo mi tam z naší strany více finálních přihrávek a šancí.“

Bohemians 1905 - Brno 1:0

Branky: 63. D. Mašek (pen.). Rozhodčí: P. Franěk - Z. Arnošt, V. Boček. ŽK: 26. S. Luts - 15. L. Kryštůfek, 50. L. Krejčí, 82. O. Sukup. ČK: 65. S. Luts . Diváci: 3 855 (77 % z kapacity 5 000)

Bohemians 1905: T. Fryšták - M. Dostál, L. Hůlka, M. Šmíd, M. Kocič - R. Reiter (77. A. Vaníček), J. Jindřišek, D. Mašek (72. M. Švec), M. Hašek ml., S. Luts - J. Nečas (82. J. Kabajev)

Brno: D. Melichárek - O. Sukup, P. Pavlík, L. Kryštůfek, L. Vraštil - R. Acosta (60. M. Ashiru), T. Pilík, L. Krejčí, J. Polák, M. Lutonský (75. M. Juhar) - M. Zikl (66. M. Škoda)

1. AC Sparta PrahaSparta 31 25 4 2 74:28 79
2. SK Slavia PrahaSlavia 31 23 6 2 67:23 75
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 31 20 5 6 70:33 65
4. FC Baník OstravaOstrava 31 13 6 12 48:44 45
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 31 12 8 11 50:49 44
6. 1. FC SlováckoSlovácko 31 11 8 12 41:44 41