Zklamaní fotbalisté Slavie po odvetném zápasu třetího předkola Ligy mistrů, ve kterém podlehli ukrajinskému Šachtaru Doněck 0:2. (22. srpna 2000) | foto: Michal Doležal, ČTK

Zrádný náskok 1:0. Příklady Sparty a Slavie před odvetou Plzně straší

• 26
Z Norska si přivezli náskok 1:0, přesto fotbalisté Plzně před odvetou třetího předkola Ligy mistrů proti Rosenborgu Trondheim ještě vyhráno nemají. Varují především truchlivé vzpomínky Sparty a Slavie.

"Když se hraje zápas o všechno, o budoucnost klubu, to musí hořet tráva. Rozumíte, hrát lokty při centrech, aby se soupeř bál. Oni musí cítit, že hrají venku, že prohrávají. Když to přeženu, je třeba je zabít."

To jsou jedenáct let stará slova Františka Cipra. Tehdy trénoval Slavii, která měla obrovskou šanci postoupit do základní skupiny Ligy mistrů. Do domácí odvety proti Šachtaru Doněck šla s náskokem 1:0. Stejně jako nyní Plzeň.

Slávistické selhání

Duel se Šachtarem v srpnu 2000

První zápas vyhrála Slavia 1:0. V domácí odvetě ale padla 0:2 po prodl.
Branky: 90. Vorobjej, 107. Atělkin.
Slavia:  Černý - Koller, Rada, Kozel - L. Došek, Ulich, Lerch, Dostálek (108. Švancara), Petrouš - Zelenka, T. Došek (46. Vágner, 71. Kuchař).

Jenomže Slavia neuspěla. Bezbrankový výsledek držela dlouho. Až do 90. minuty, kdy zbývalo dohrát jen dvouminutové nastavení. Gólman Černý neudržel centr a Vorobjej doklepl hlavou míč do branky. V následném prodloužení Ukrajinci stvrdili postup gólem Atělkina.

"Výsledek jedna nula z prvního zápasu jsme přivezli s velkým štěstím. Šachtar měl tehdy výborný tým. Takže si nemyslím, že jsme udělali něco špatně. Snad jsme jenom měli proměnit alespoň jednu ze dvou nebo tří šancí, které jsme si vytvořili, a postup potvrdit," vzpomíná tehdejší slávista Luděk Zelenka.

Není to jediná bolavá vzpomínka. V roce 1998, tedy o dva roky dřív než Slavia, podobným způsobem selhala Sparta.

V Kyjevě porazila 1:0 obávané Dynamo. Ale i Letenští nakonec o náskok v závěru odvety přišli. V 89. minutě sprintoval útočník Ševčenko na brankáře Poštulku, jenž šanci bravurně zlikvidoval. Jenomže dobíhající obránce Gabriel si míč smolně srazil do vlastní branky.

Sparťanské selhání

Duel s Dynamem Kyjev v srpnu 1998

První zápas vyhrála Sparta 1:0. V domácí odvetě ale padla 0:1 po prodl. a 1:3 na penalty.
Branka: 89. vlastní Gabriel.
Sparta: Poštulka - Horňák, Votava, J. Novotný - Mlejnský (93. Stracený), Hašek, Čížek, Baranek, P. Novotný (87. Gabriel) - Siegl, Lokvenc.

V prodloužení gól nepadl, a tak se rozhodovalo v penaltovém rozstřelu. V něm neuspěli Votava, Stracený a Baranek. Do Ligy mistrů proto postoupilo Dynamo Kyjev.

"Nemůžu tomu uvěřit, vždyť nás od Ligy mistrů dělily jen minuty. Byli jsme tak blízko," litoval po zápase gólman Poštulka, jenž v rozstřelu zlikvidoval dvě penalty.

Může něco podobného potkat Plzeň, jež rozehraje odvetu ve 20:15? I současný mistr jde do odvety s vítězstvím 1:0 z úvodního duelu. Navíc proti němu stojí soupeř s velkým jménem, který se jen tak nevzdá.

"Plzeň má vyzrálejší tým, než měla před jedenácti lety Slavia. Trenér Vrba a kapitán Horváth by se měli snažit udržet hráče v klidu. Žádná nervozita a bláznění - pak jsem o plzeňském postupu přesvědčený," poradil na dálku Zelenka.

Kromě varujících příkladů zná český fotbal i dost těch, kdy Sparta i Slavia jednogólový náskok z předkol Ligy mistrů udržely. A je jich dokonce víc než těch smutných.

Sparta zvládla postoupit přes Lech Poznaň (loni, 1:0, 1:0), Vardar Skopje (2003, 3:2, 2:2) a Zimbru Kišiněv (2000, 1:0, 1:0). Slavia po jednogólové výhře v úvodním duelu přešla přes Ajax Amsterdam (2007, 1:0, 2:1), Leotar Trebinje (2003, 2:1, 2:0) a Šamkir (2000, 1:0, 4:1).