Slovan Bratislava - Pireus: Ján Kozák ze Slovanu (vpravo) a Ioannis Papadopulos z Olympiakosu. | foto: Marián Pieger, ČTK

Uhrinův Slovan prohrál doma a Liga mistrů se mu vzdálila

• 8
Fotbalisté Slovanu Bratislava se s největší pravděpodobností do Ligy mistrů neprobojují. Jejich snaha zřejmě skončí už v 3. předkole. V úvodním utkání totiž doma podlehli Olympiakosu Pireus 0:2.

Mužstvo Dušana Uhrina staršího nenapodobilo Spartu, kterou český kouč před léty také vedl. Řeckému šampionovi podlehlo hladce, nezvládlo první poločas, v němž dvakrát inkasovalo.

Za poražené odchytal celé utkání David Bičík, v obraně nastoupil Radek Dosoudil. Poslední čtvrthodinu si zahrál i bývalý slávista Milan Ivana.

To Sparta v úterý naopak jiný řecký velkoklub v půli zaskočilo, vedla 2:0 a nakonec vyhrála 3:1.

Vedle Bičíka a Dosoudila zasáhla do bojů další pětice Čechů. Nejblíže k postupu má Zdeněk Pospěch, jehož FC Kodaň vyhrál 3:1 nad norským Stabaekem.

Vyřazení hrozí  poslednímu vítězi Poháru UEFA Šachtaru Doněck, který překvapivě doma jen remizoval 2:2 s Temešvárem a na hřišti soupeře se musí pokusit vyhrát.

Kodaň potvrdila dobrou formu a norskému soupeři nedala šanci. Dvěma góly se o výhru zasloužil brazilský útočník Santin. Pospěch u toho byl po celé utkání, naopak Libor Sionko nebyl pro zdravotní problémy v nominaci k zápasu.

Překvapení se zrodilo v Doněcku, kde domácí Šachtar musel v závěru
zachraňovat alespoň remízu 2:2 s Temešvárem. Za rumunský celek nastoupil v 26. minutě český útočník Lukáš Magera, za domácí odehrál celé utkání Tomáš Hübschman, který nezabránil dvěma gólům v síti favorita. Pro Šachtar by bylo vyřazení velkým zklamáním.

Domácí se v druhé půli pokusili zlepšit obranu nasazením stopera
Čigrinského, čímž v podstatě vzdali možnost, že by ukrajinský reprezentant přestoupil do Barcelony, která o jeho služby již delší čas usiluje.

V případě přestupu by totiž nemohl za španělský tým hrát v evropských
pohárech. Nerozhodně 1:1 skončil souboj Salcburku s Dinamem Záhřeb. Vyhecovaný zápas přinesl v závěru červenou kartu z ruky českého sudího Pavla Královce pro autora vyrovnávací branky hostů Mandžukiče.

Nejlepší střelec Dinama tak bude v odvetě chybět a mohl by ho v základní sestavě nahradit Miroslav Slepička. Ten dnes stejně jako na druhé straně Patrik Ježek odehrál závěrečných 20 minut.

Výsledky úvodních zápasů 3. předkola

Slovan Bratislava - Olympiakos Pireus 0:2 (0:2)
Branky: 2. Papadopulos, 21. Leonardo.

APOEL Nikósie - Partizan Bělehrad 2:0 (0:0)
Branky: 50. Mirosavljevič, 85. Žewlakow.

Šachtar Doněck - FC Temešvár (Rum.) 2:2 (0:1)
Branky: 60. Gladkyj, 86. Fernandinho - 20. a 80. Bucur.

Ventspils (Lot.) - BATE Borisov (Běl.) 1:0 (0:0)
Branka: 64. Chirkin.

Levadia Tallinn - Debrecín 0:1 (0:0)
Branka: 70. Leandro.

FC Curych - Maribor 2:3 (2:2)
Branky: 4. Vonlanthen, 29. Hassli - 12. a 22. Marcos, 50. Pavlovič.

FC Kodaň - Stabaek (Nor.) 3:1 (2:0)
Branky: 41. a 80. z pen. Santin, 11. Grönkjaer - 58. P. Pálmason.

FC Salcburk - Dinamo Záhřeb 1:1 (1:0)
Branky: 45. Zickler - 63. Mandžukič. Rozhodčí: Královec (ČR). ČK: 90.+3 Mandžukič.

Celtic Glasgow - Dynamo Moskva 0:1 (0:1)
Branka: 7. Kokorin.

Sporting Lisabon - Twente Enschede 0:0
ČK: 24. Boschker (Twente).