Jablonečtí fotbalisté Jan Kovařík (vlevo) a Marek Jarolím se snaží prosadit proti obraně Apoelu Nikósie | foto: AP

Severočeši na soupeře z Kypru nestačili: Apoel Nikósie - Jablonec 1:0

• 16
Jablonečtí fotbalisté v 3. předkole Evropské ligy na půdě kyperského Apoelu Nikósie vůbec nestačili a podlehli nejtěsnějším rozdílem 0:1, ačkoli gólů v jejich síti mohlo být i víc.

Hosté ustáli počáteční nápor kyperského soupeře, v 55. minutě však po chybě ve středu obrany inkasovali z kopačky Solariho.

Jablonecký kapitán Pavlík se při Zábojníkově absenci vrátil na pozici stopera a spolu s kolegy z týmu chtěl zapomenout na nedělní ligový debakl 1:4 v Olomouci.

on-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Kypřané hnáni bouřlivou kulisou zaplněného dvacetitisícového stadionu si vytvořili několik závarů, ale víc než Boaventurův nepřesný pokus ve skrumáži z úvodního náporu nevytěžili.

Severočeši, kteří se do evropských pohárů vrátili po tříleté pauze, se po deseti minutách oklepali a postupně otupili domácí tlak. Ve dvanácté minutě se dostal do zakončení Lafata, v akrobatické pozici však pálil jen do domácího brankáře.

Apoel zkoušel dobře pracující jabloneckou obranu překonat střelami zpoza vápna. Marcinho mířil v osmnácté minutě přesně a Špit se musel natahovat, aby vyrazil míč na roh.

O chvíli později propadl centr z pravé strany až k volnému Charalambidesovi, kterému ale míč při zpracování odskočil, a hostující gólman tak stačil zasáhnout.

Na opačné straně domácí brankář pouze sledoval, jak Kovaříkova zblokovaná střela těsně přeletěla břevno. I když měl Apoel územní převahu, Jablonec dobře zhušťoval střed a k výrazným šancím protivníka dlouho nepouštěl.

V 28. minutě pomohl hostům asistent, který chybně zvedl kvůli domnělému ofsajdu praporek a nepustil do samostatného úniku Solariho.

Komňacký na začátku druhé půle zřejmě kvůli zranění stáhl zkušeného stopera Drska a jeho absence se záhy projevila.

Jablonečtí v 55. minutě odvrátili centr jen k Marcinhovi, který využil volného středu v hostující obraně, vysunul Solariho a Špit se na přesnou střelu k tyči natahoval marně.

Esteban Solari, fotbalista Apoelu Nikósie, oslavuje gól.

GÓLOVÁ RADOST. Esteban Solari, fotbalista Apoelu Nikósie, oslavuje trefu proti Jablonci.

Historicky nejúspěšnějšímu kyperskému klubu, který loni v Lize mistrů uhrál remízu na hřišti Chelsea a neprohrál také s pozdějším vítězem Evropské ligy Atlétikem Madrid, vedoucí gól pomohl. Domácí celek zpřesnil kombinaci a v 65. minutě mohl navýšit skóre. Agilní Boaventura však střílel vedle.

Severočeši nemohli po pauze najít rytmus a k ohrožení kyperské branky se prakticky nedostávali. V úmorném vedru naopak museli až do posledních chvil čelit nebezpečným akcím Apoelu. Za týden v odvetě tak budou smazávat jednogólové manko.

Jablonecký kouč František Komňacký připustil, že Apoel Nikósie byl po většinu utkání aktivnější. "Porážka nás samozřejmě mrzí, ale soupeř byl velmi kvalitní. I když jsme jim nedali tolik prostoru, dostali se do dvou takových pološancí a jednu z nich bohužel proměnili," řekl po zápase Komňacký.