Nicklas Bendtner z Arsenalu se raduje z gólu.

Nicklas Bendtner z Arsenalu se raduje z gólu. | foto: Kirsty Wigglesworth, AP

Rychlá proměna útočníka Bendtnera z Arsenalu: z nešťastníka oslavencem

• 18
O víkendu byl k smíchu a zatracován. O tři dny později fotbalista Nicklas Bendtner slyší jen slova chvály a uznání. "Ve fotbale stačí tak krátká chvíle, abyste na hráče změnili pohled," říká jeho kouč Arsene Wenger z Arsenalu.

Arsenal v úterý v noci v osmifinálové odvetě Ligy mistrů znemožnil Porto 5:0 a strůjcem vítězství nad nevyzpytatelným soupeřem byl právě dánský mladík. Během patnácti minut první půle dal dva góly, v závěru dokonal hattrick, jeho první v Arsenalu. "Jsem spokojený," poznamenal dvaadvacetiletý útočník, jehož slova citoval britský deník The Sun.

Těžil z práce parťáka Aršavina, dva góly dal do téměř prázdné branky, když byl pokaždé důraznější a chytřejší než obránci. Třetí vstřelil v poslední minutě z penalty. "To měl štěstí, že na hřišti už nebyli Nasri s Aršavinem. Na penaltu byl Bendtner určený až jako trojka," podotkl trenér Wenger na tiskové konferenci po utkání.

Nicklas Bendtner z Arsenalu střílí gólu před obránce Rolanda z FC Porto v utkání Ligy mistrů..Nicklas Bendtner (vpravo) přijímá gratulace od Abou Diaby z Arsenalu.Nicklas Bendtner z Arsenalu střílí gól, brankář Helton z FC Porto na míč nedosáhlNicklas Bendtner (vpravo) a Emannuel Eboue z Arsenalu slaví gól.Nicklas Bendtner (vpravo) v osmifinále Ligy mistrů proti Portu kope penaltu.

Štěstí postrádal v sobotu v lize proti Burnley. I když to, jak zahazoval šance, lze spíš nazvat totální nešikovností než smůlou. Snad šestkrát dostal přihrávku na malé vápno, ale nebyl schopen trefit branku a týmu tak zajistit klidný zápas. Fanoušci byli naštvaní, nechápali, co to ten Bendtner provádí.

Z absolutní převahy Arsenalu nakonec bylo drama, protože hosté po přestávce vyrovnali na 1:1. Nakonec Arsenal zvítězil 3:1, nešťastníka Bendtnera však kouč v průběhu druhé půle stáhl.

O tři dny později odehrál Bendtner odlišnou roli. "Já to tak neberu, do každého zápasu jdu stejně. Ale přijde den, kdy vám nejde nic a jindy vám zase vyjde všechno. Na sobotu jsem určitě nemyslel, to je za mnou."

Z ničeho si nedělá těžkou hlavu, sebevědomím hýří, někdy je až drzý. Když jako osmnáctiletý hostoval v druholigovém Birminghamu, starší spoluhráči ho v lásce neměli. "Jeho síla je právě v tom, že si pořád ohromně věří. I když mu to nejde," říká Wenger. "Jen doufám, že si teď nebude věřit až moc."

Do týmu si ho kouč vybral už v roce 2005 a trpí na něj, i když až donedávna byl jen náhradníkem. V konkurenci skvělých a zkušenějších útočníků Henryho, Van Persieho či Adebayora měl do základní sestavy daleko. Když už Henry byl v Barceloně a Van Persie zraněný, chtěl Wenger sázet na útočnou dvojici Adebayor - Bendtner. Ale brzy to raději zavrhl.

Na jaře 2008 v semifinále Ligového poháru na Tottenhamu hosté z Arsenalu prohrávali 1:4, když se oba spoluhráči z útoku Adebayor s Bendtnerem málem poprali. Sudí Webb, kapitán Gallas i další hráči Arsenalu měli co dělat, aby je od sebe odtrhli.

Když zápas skončil debaklem 1:5, rozzuřený Adebayor musel čekat na hřišti, než Bendtner odejde tunelem do kabin. Později se omluvil a disciplinární komise jeho chování na trávníku neřešila. "Byli jsme nervózní, podráždění, naštvaní, že prohráváme. A ti dva to neunesli," říkal tenkrát kapitán Gallas.

Adebayor loni přestoupil do Manchesteru City, Van Persie je opět zraněný a Arsenal tak musí spoléhat na Bendtnera. A po osmifinále Ligy mistrů už sebevědomý Dán určitě nebude terčem nespokojených fanoušků. Až dosud v nadsázce platilo, že když se týmu nedařilo, mohl za to Bendtner.