Real Madrid: Robinho

Real Madrid: Robinho | foto: Reuters

Real skončil, AS Řím a Chelsea postupují

• 55
Praha - Fotbalisté AS Řím porazili v Lize mistrů Real Madrid i podruhé a postupují do čtvrtfinále Ligy mistrů. Po domácím vítězství 2:1 vyhráli stejným výsledkem také ve Španělsku. V prestižní soutěži pokračuje i Chelsea, která bez zraněného brankáře Petra Čecha zdolala Olympiakos 3:0. Schalke postoupilo přes Porto na penalty.

Místo Čecha, který si na předzápasovém tréninku poranil levý kotník (více ZDE), nastoupil mezi tyče Carlo Cudicini, ale hosté ho v úvodu příliš neohrozili.

Chelsea proti Olympiakosu totiž dostála svým slibům a od začátku zasypala soupeřovu branku sprškou střel. Už v 5. minutě si na Lampardův centr naskočil nepokrytý Ballack a hlavičkou k bližší tyči otevřel skóre.

Za dvacet minut se domácí radovali podruhé: Terry prodloužil hlavou míč do přečíslení na Ballacka, jehož ostrou střelu vyrazil Nikopolidis jen k Lampardovi - 2:0. Olympiakosu citelně scházeli elitní útočníci a Chelsea postupně proměnila zápas ve svoji exhibici. Tři minuty po příchodu z kabin přidal poslední gól Kalou.

Londýnský velkoklub se opět prezentoval precizní defenzivou, v Lize mistrů naposledy inkasoval 3. října ve Valencii.

Čech oslavil stejně jako zraněný reprezentační kapitán Tomáš Rosický postup do čtvrtfinále jen na dálku, otázkou zůstává, zda se stihne dát zdravotně do pořádku. Podle některých anglických médií by mohl být mimo hru až měsíc.

Real Madrid potřeboval proti AS Řím zlikvidovat manko 1:2, ale v první půli byli blíž ke gólu hosté. V 18. minutě zastavila křížnou střelu Aquilaniho až tyč Casillasovy branky. Na druhé straně se snažil především Baptista, který nejprve protáhl Doniho a pak po obloučku navrátilce Robinha pálil v dobré pozici nad.

Domácí po pauze zvýšili tempo, agilní Baptista v 49. minutě už zvedal ruce, ale jeho pokus z přímého kopu trefil jen spojnici tyčí. Potřetí zvonila branková konstrukce na stadionu Santiaga Bernabeua v 66. minutě, kdy Vučinič nasměroval přihrávku hostujícího Tonetta do břevna.

Střídající Vučinič ale dvacet minut před koncem šikovným průnikem vykoledoval červenou kartu pro domácího Pepeho, což už po chvilce gólově potrestal Taddei, který hlavou využil centr Tonetta. Hned za dvě minuty bleskově odpověděl kanonýr Raúl, přestože televizní záběry odhalily ofsajdové postavení.

Na víc se však už oslabení domácí nevzmohli a počtvrté za sebou budou ve čtvrtfinále Ligy mistrů chybět. Jejich zmar navíc podtrhl v nastavení šikovnou hlavičkou aktivní Vučinič.

Schalke slaví poprvé v klubové historii postup do čtvrtfinále Ligy mistrů. K nečekanému úspěchu byli hosté v Portu blízko už v základní hrací době, když dlouho drželi náskok 1:0 z domácího duelu.

Nakonec doplatili na přílišnou pasivitu; Siktívího sice ještě vychytal hostující Neuer, ale čtyři minuty před koncem druhé půle zajistil prodloužení krásnou střelou Lisandro López. Porto přitom v té době už hrálo o deseti po vyloučení Fucileho.

Početní převaha Schalke se do prodloužení příliš nepromítla, největší šanci odvrátit penaltový rozstřel měl domácí Quaresma po chybě hostující obrany.

Při střelbě ze značky pokutového kopu se pak zaskvěl gólman Neuer, který vychytal dva domácí střelce. A protože Schalke ani jednou nezaváhalo, prošlo přes držitele vítězné trofeje z roku 2004 překvapivě dál.

O posledním čtvrtfinalistovi se rozhodne až příští týden. Odvetu mezi Interem Milán a Liverpoolem na San Siru posunula kolize s úterním soubojem milánského AC a Arsenalu.

FC Chelsea - Olympiakos Pireus 3:0 (2:0)
5. Ballack, 25. Lampard, 48. Kalou. Rozhodčí: Mejuto González (Šp.). Diváci: 37.721. První zápas: 0:0, postupuje Chelsea.

Real Madrid - AS Řím 1:2 (0:0)
75. Raúl - 73. Taddei, 90.+2 Vučinič. Rozhodčí: Vassaras (Řec.). ČK: 71. Pepe (Real). Diváci: 80.000. První zápas: 1:2, postupuje AS Řím.

FC Porto - Schalke 04 1:0 po prodl. (1:0, 0:0), na penalty 1:4
Branka:
86. Lisandro López. Rozhodčí: Webb (Angl.). ČK: 82. Fucile (Porto). Diváci: 45.316. První zápas: 0:1, postupuje Schalke.