Liberecký útočník Dzon Delarge (vlevo) uniká Oru Ostvindovi z Kirjatu Šmona.

Liberecký útočník Dzon Delarge (vlevo) uniká Oru Ostvindovi z Kirjatu Šmona. | foto: ČTK

Kirjat Šmona - Liberec 0:3, tři góly znamenají rázný postup

• 60
Dalším českým zástupcem v závěrečném čtvrtém předkole Evropské ligy budou fotbalisté Slovanu Liberec. V odvetě proti Hapoelu Kirjat Šmona vyhráli suverénně 3:0. Navíc na poslední chvíli proklouzli pro los play-off mezi nasazené.

Plzeň, Sparta a Liberec. To je trojice českých týmů, které budou usilovat o postup do základní skupiny Evropské ligy. Při pátečním losu budou všechna tři mužstva nasazená. Později večer se k nim přidal také Jablonec, který překvapil Kodaň, ale jako nenasazený narazí na papírově těžšího soupeře

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Liberec dokráčel k postupu naprosto suverénně. Už první zápas vyhrál 2:1 a také odvetu na předměstí Tel Avivu v Netanje, kde Kirjat Šmona hraje pohárové zápasy kvůli nevyhovujícímu stadionu, zvládl bravurně.

Do přestávky se ujal vedení 2:0 a bylo rozhodnuto. V závěrečných pětačtyřiceti minutách by totiž Hapoel musel vstřelit čtyři góly, aby postoupil, což už bylo sci-fi.

„Byl jsem příjemně překvapen naší lehkostí. Bylo to hlavně naším dobrým vstupem do utkání, vlétli jsme do něj přesně tak, jak jsme chtěli. To znamená s velkou aktivitou a se snahou hrát co nejvýš. Hráči to perfektně splnili a já jsem po celou dobu pevně věřil, že se zápas bude vyvíjet v náš prospěch,“ radoval se trenér Jindřich Trpišovský.

Rozhodující moment nastal ve 33. minutě. Liberecký obránce Coufal vyrazil dopředu, aby stihl míč na hrací ploše. Takřka od brankové čáry odcentroval pod sebe do pokutového území, kam naběhl úplně volný kapitán Pavelka. Ten nedal domácímu brankáři šanci a svému týmu daroval pohodu a klid.

Po dalších deseti minutách bylo ještě lépe! Šural převzal míč od Folprechta a ze třiadvaceti metrů parádně obstřelil gólmana Haima.

Liberec měl útočné choutky i po přestávce. Ze druhé půle utekly jen dvě minutky, když útočník Bakoš převzal Shalovu přihrávku a z hranice pokutového území poslal míč přesně k pravé tyči.

Čtyři přímé střely na bránu, tři góly. Liberec předvedl v Izraeli úžasnou efektivitu.

Severočeskému mužstvu také vyšly změny v sestavě. Na rozdíl od prvního zápasu nastoupili obránce Pokorný, záložníci Folprecht a Shala a útočník Bakoš. Tato čtveřice si dohromady připsala gól a dvě asistence.

Jméno soupeře pro závěrečné čtvrté předkolo se Liberec dozví až v pátek odpoledne. Ale ještě během čtvrtečního večera se dozvěděl dobrou zprávu, že bude mezi nasazenými. Nahrály mu výsledky dalších zápasů, mimo jiné i vítězství Jablonce.

„Chtěli jsme se odvděčit všem, co nás přišli v prvním zápase podpořit. Snad jsme jim tímto poděkovali, minimálně jeden dvojzápas jim ještě přivezeme a rádi bychom to zopakovali i dál,“ dodal Trpišovský.