Hráči Borussie Dortmund si stěžují u rozhodčího během utkání proti Chelsea.

Hráči Borussie Dortmund si stěžují u rozhodčího během utkání proti Chelsea. | foto: AP

To byl vtip? zlobí se Dortmund kvůli penaltě. Stačilo by znát pravidla...

  • 65
Zlobili se, protestovali. „Prohráli jsme kvůli rozhodčímu, to extrémně bolí,“ tvrdí Emre Can z Dortmundu. Fotbalisté německého klubu vypadli z Ligy mistrů poté, co na stadionu Chelsea podlehli 0:2 – druhý gól inkasovali z opakované penalty za ruku. Stížnosti z tábora Borussie jsou hlasité, ale nemají žádnou oporu v pravidlech.

Dortmund se poroučí z osmifinále nejprestižnější klubové soutěže a tuze se mu nelíbilo, jak probíhaly rozhodující okamžiky odvety.

Chelsea otočila dvojzápas a jde do čtvrtfinále Ligy mistrů. Přidá se Benfica

„To, že se pokutový kop opakoval, je podle mě vtip,“ soptil záložník Jude Bellingham. „Při každé penaltě, zvlášť když exekutor běží k balonu pomaleji, vběhnou někteří hráči do vápna. Ale sudí už tak rozhodl a musíme se s tím smířit,“ pokračoval a na doplňující dotazy dodal: „Nechci problémy. Za pokuty už jsem zaplatil dost.“

„Nezasloužili jsme si prohrát,“ navázal Can. „Rozhodčí byl příšerný a choval se k nám arogantně. Vůbec mě nezajímá, jestli byl někdo dřív ve vápně. Trefil tyč, tečka. Jestli to Makkelie nechápe, tak měla UEFA poslat sem na Stamford Bridge někoho jiného. Jak je možné, že se penalta opakovala? Nerozumím tomu.“

Can i Bellingham – a také někteří populární experti jako například Rio Ferdinand, kteří fanoušky svými vyjádřeními spíš matou – by si měli nastudovat fotbalové regule, protože kroky hlavního sudího Dannyho Makkelieho byly s nimi v souladu.

Na penaltu jsem se radši nedíval. Zasloužili jsme si postoupit, řekl kouč Potter

Makkelie penaltu nařídil po intervenci kolegy u videa Pola van Boekela, který upozornil, že centr Bena Chilwella zasáhl ruku hostujícího Mariuse Wolfa.

„Nevím, co s tou rukou měl Marius dělat,“ čertil se Bellingham.

Možná trochu přísný verdikt vzhledem ke vzdálenosti mezi oběma hráči, ale o bezprostřední blízkost nešlo a ruka vzhledem k pohybu těla nebyla v přirozené poloze.

K míči si stoupl Kai Havertz a napoprvé trefil tyč. Od ní se balon odrazil přímo k fotbalistovi ve žlutém, který jej odehrál do zámezí, znemožnil hráčům Chelsea dorážku. Sudí nechal penaltu opakovat, protože hráči obou týmů předčasně (před rozehráním) vběhli do pokutového území. Tak velí pravidla.

A v tomto případě je jedno, zda bylo dosaženo gólu, či nikoli.

Mimochodem hráč Dortmundu, který balon odkopával, využil toho, že do vápna vběhl před rozehráním penalty.

Jediné, o čem by šlo polemizovat, je role VAR v této situaci. K opakování totiž došlo na upozornění videorozhodčího, kteří mají podle posledních pouček vstupovat do zápasů co nejméně. Měl intervenovat?

Havertz se z opakované penalty už nemýlil a poslal Chelsea do vedení 2:0. Utkání tímto výsledkem skončilo, což po úvodní prohře 0:1 v Německu stačilo anglickému mužstvu k postupu do další fáze.

Dortmundský trenér Edin Terzič se na rozdíl od svých svěřenců na rozhodčího nevymlouval.

„Když trvá rozhodování o penaltě takhle dlouho, tak je to většinou na hraně. Ale já jsem trenér Dortmundu, odpovídám za výkon svého mužstva, ne za rozhodčí. Nemluvil jsem o nich v minulých týdnech a nebudu je hodnotit ani teď. Nebudeme si na nic stěžovat. Byl to vyrovnaný dvojzápas, ve kterém rozhodly detaily. Soupeř dal o gól víc, ale postoupit si zasloužily oba týmy,“ dodal.

Co říkají pravidla fotbalu?

důležitá fakta k penaltě z duelu Chelsea - Dortmund

PRAVIDLO 14, POKUTOVÝ KOP

Ostatní hráči kromě hráče provádějícího pokutový kop a brankáře musí být:

● na hrací ploše
● mimo pokutové území
● nejméně 9,15 m (10 yardů) od pokutové značky
● za pokutovou značkou

Podkapitola 2. Porušení pravidla a sankce

● Jestliže dříve, než bude míč ve hře, poruší pravidlo hráči obou družstev, bude se pokutový kop opakovat, vyjma případu, kdy jeden z hráčů se dopustil závažnějšího přestupku (např. použil nedovolený trik – tím se myslí například úplné zastavení v rozběhu, pozn.).

Když dojde k porušení pravidel, platí v následujících scénářích tyto sankce. Pro duel Chelsea - Dortmund je zásadní třetí řádek.

Souhrnná tabulka ke scénářům porušení pravidel při pokutových kopech.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko