Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. května 2021 Svatava

Vzniká Superliga mocných. UEFA klubům hrozí vyloučením, bouří se i politici

  20:44aktualizováno  19. dubna 9:25
Pro fotbalovou Evropu to může znamenat naprosté zemětřesení. Nejbohatší kluby z Anglie, Španělska a Itálie oznámily založení vlastní Superligy coby protiváhy k reformované verzi Champions League. Reakce UEFA? Rázná a odmítavá: „Uděláme všechno, abychom tento cynický projekt zastavili.“

Roberto Firmino (Liverpool) pálí směrem na bránu Realu Madrid. | foto: Reuters

Manchester United, Liverpool, Manchester City, Arsenal, Chelsea a Tottenham z Anglie. Barcelona, Real Madrid a Atlético Madrid ze Španělska a Inter, AC Milán a Juventus z Itálie.

Nová Superliga přehledně. Koncept ze zámoří, proč? A co české kluby?

Dvanáct zakládajících klubů, které se rozhodly překopat fotbalové zvyklosti. Dvanáct klubů, které hodlají nový projekt řídit a posouvat.

„Těšíme se na spolupráci s UEFA i FIFA a věříme, že společně vyjednáme nejlepší podmínky jak pro novou soutěž, tak pro fotbal jako celek,“ stojí v prohlášení zmíněné dvanáctky.

Svět ho poznal v pondělí nad ránem. Krátce po nedělní půlnoci zmíněné kluby oficiálně oznámily záměr, o kterém se hojně spekulovalo už během dne.

Tu informaci nejprve přinesl renomovaný francouzský deník L’Équipe, okamžitě ji převzala světová média a záhy se vůči ní vymezila i samotná Evropská fotbalová unie UEFA: „Doslechli jsme se, že některé anglické, španělské a italské kluby plánují založení uzavřené Superligy. Pokud se tak stane, jsme my i FIFA připraveni se bránit všemi dostupnými prostředky.“

To nepůsobí jako nabídnutá ruka k budoucí spolupráci...

UEFA klubům, které se k úmyslu připojí, pohrozila vyloučením ze všech domácích, evropských i světových soutěží. Jejich hráči by mohli přijít i o možnost reprezentovat své země.

„Proti cynickému záměru, jenž je založen výhradně na zájmech několika klubů, se postavíme společně,“ ujistila UEFA, kterou podpořili i zástupci největších soutěží v Evropě včetně anglické, italské či španělské ligy. „V současnosti svět potřebuje především solidaritu. Fotbal je založen na soutěžení, nic jiného nepřichází v úvahu.“

Přesto se nejbohatší kluby, zdá se, cítí dostatečně silné, aby bezprecedentní krok učinily.

Reakce od neděle prší ze všech stran. A jsou vesměs odmítavé.

„Jsem znechucený,“ prohlásil ve vysílání televize Sky Sports bývalý obránce Gary Neville. Jeho kolega a někdejší spoluhráč z Manchesteru United Roy Keane se přidal: „Je to celé jen čirá chamtivost.“

Elitní soutěž by podle prvního nástřelu mělo hrát až dvacet klubů; patnáct z nich by se stalo pravidelnými účastníky, čtvrtina osazenstva by se měnila. Hrálo by se ve dvou desetičlenných skupinách, z kterých by vzešly nejlepší týmy pro play off.

Mimochodem, z prohlášení vyplývá, že kluby dál chtějí normálně nastupovat i ve svých národních ligových soutěžích. Otázka je, jestli jim to bude umožněno.

Zatím ani není jasné, kdy by ke startu nové Superligy mělo dojít. V dřívějších plánech se hovořilo o ročníku 2022/23, ale oficiální termín neexistuje. Předsedou nově vzniklého projektu je Florentino Pérez, prezident Realu Madrid, mužem číslo dva by měl být Andrea Agnelli z Juventusu.

Všichni členové Superligy by měli mít k dispozici fond ve výši až 3,5 miliardy eur (90,7 miliardy korun) k podpoře investic do infrastruktury a k vyrovnání dopadů současné pandemie.

„Nový každoroční turnaj zároveň zajistí výrazně větší ekonomický růst a podporu celému evropskému fotbalu v podobě dlouhodobého závazku k neomezeným platbám solidarity, kompenzačním poplatkům, které porostou v souladu s příjmy celé soutěže,“ píší zakládající kluby.

Těch je zatím dvanáct, v první fázi se totiž nepřipojily týmy z Německa včetně Bayernu Mnichov ani francouzský Paris St. Germain, čili dva poslední finalisté Ligy mistrů. Ale vydrží to?

Petr Fousek

kandidát na předsedu FAČR a fotbalový diplomat ve strukturách FIFA a UEFA

"Jednoznačně stojím za FIFA a UEFA. Je to nesmírně nebezpečný projekt. UEFA udělá maximum, aby to zastavila. Nejen novou podobou Ligy mistrů, ale bude hledat východiska jak sportovní tak i finanční. Zcela uzavřená nezávislá soutěž by měla hluboké dopady po všech stránkách."

„Děkujeme klubům v ostatních zemích, zejména ve Francii a Německu, že se k záměru nepřidaly. Vyzýváme fanoušky, politiky, prostě všechny, co milují fotbal, aby nám pomohli proti tomu bojovat. Sobeckost menšiny musí skončit,“ upozorňuje UEFA.

Na její stranu už se postavily i politické špičky: britský premiér Boris Johnson či Emmanuel Macron, prezident Francie. 

„Superliga ohrožuje princip solidarity a podstaty sportu,“ vzkazují.

Soutěž pro elitu má být reakcí na chystanou reformu Ligy mistrů, kterou má právě UEFA pro změnu představit během pondělí. 

Podle tzv. švýcarského modelu se Champions League za tři roky rozšíří o čtyři kluby na 36 účastníků. Zmizí základní skupiny a mužstva v první fázi odehrají deset zápasů, pět doma a pět venku. Až poté bude na základě dosažených výsledků následovat vyřazovací fáze. 

Většina plánovaných změn přitom největším klubům ze silných fotbalových zemí nahrává. UEFA například plánovala rezervovat minimálně dvě místa v soutěži pro týmy s největším koeficientem, které si kvalifikaci nevykopou v domácí lize.

Po aktuálních událostech ovšem ve fotbale zavládla nejistota. Tohle může být zcela zásadní a nezvratná změna pro celý sport.

Jak šel čas

Debaty o superlize pro nejbohatší kluby se vedou od 90. let

Leden 1996
Evropská fotbalová unie (UEFA) jednala se zástupci 36 velkých evropských klubů mimo jiné o možnosti vytvořit jakousi evropskou fotbalovou superligu, se kterou přišly nejsilnější kluby v čele s AC Milán, FC Barcelona a Manchesterem United. Projekt předpokládal, že by určitý počet velkoklubů hrál místo domácích soutěží jakousi elitní mezinárodní ligu, v níž by měl místo více méně jisté. UEFA se ovšem návrhů bránila, viděla v něm ohrožení svých vlastních pohárových soutěží.

Červenec 1998
Německý list Bild am Sonntag informoval o schůzce představitelů 15 předních evropských fotbalových klubů, kteří zahájili rozhovory o založení evropské superligy, jejíž první ročník se měl uskutečnit v sezoně 2000/01. Rozhovory byly podle Bildu zahájeny na popud vedení italských a španělských velkoklubů AC Milán, Inter Milán, Juventus Turín, Real Madrid a FC Barcelona. Mezi další uvažované účastníky patřili Paris St. Germain, Ajax Amsterodam, Manchester United nebo Bayern Mnichov. UEFA ale plány znovu odmítla, výsledkem intenzivní fotbalové diplomacie nakonec bylo rozšíření Ligy mistrů na 32 klubů a sloučení Poháru UEFA a Poháru vítězů pohárů, do soutěže (nynější Evropská liga) navíc začala postupovat část neúspěšných účastníků Ligy mistrů.

Únor 2001
Šéf výkonného výboru UEFA Gerhard Aigner zopakoval, že unie nadále nemá zájem na vytvoření superligy. Ta měla podle tehdejších představ být konkurencí Ligy mistrů a měly by v ní hrát kluby zvučných jmen, jako jsou Manchester United, AC Milán, Bayern Mnichov, Leverkusen či Borussia Dortmund.

Březen 2009
Magazín France Football napsal, že by v Evropě měla do roku 2012 vzniknout nová elitní fotbalová soutěž jako náhrada za Ligu mistrů a Pohár UEFA. V superlize by podle časopisu mělo hrát po čtyřech klubech z anglické, italské a španělské ligy, po třech z německé a francouzské a další přední evropské celky. K informacím časopisu se však nikdo nehlásil a kluby i UEFA myšlenky na novou ligu popřely. Spíše negativně se k ní postavil tehdejší prezident Evropské fotbalové unie Michel Platini. „Pro nás je superliga předem ztracený případ. Taková idea je proti filozofii našeho prezidenta,“ uvedl tehdy mluvčí UEFA William Gaillard.

Říjen 2013
Prezident Galatasarye Istanbul Ünal Aysal na setkání zástupců předních celků kontinentu v Londýně prohlásil, že debaty o založení superligy pro dvacet největších evropských klubů opět nabírají na intenzitě. Podle Aysala měla soutěž nejpozději do pěti let nahradit Ligu mistrů. UEFA tehdy oznámila, že zatím nemá žádné náznaky, že by se velké celky chtěly odtrhnout. O plánech na superligu oficiálně nevěděla ani asociace evropských klubů ECA. „Naší superligou je Liga mistrů. Současný model nám vyhovuje a spolupráce s UEFA nese opravdu šťavnaté ovoce. Proto naše partnerství bude pokračovat i po roce 2018,“ prohlásil šéf Bayernu Mnichov a ředitel ECA Karl-Heinz Rummenigge. „Chtěl bych také zdůraznit, že asociace klubů založení superligy nikdy neprojednávala,“ dodal.

Listopad 2018
O plánech na vznik ligy pro největší kluby z Anglie, Francie, Itálie, Německa a Španělska informoval německý deník Spiegel s tím, že podle dokumentů, které má list k dispozici, by soutěž mohla odstartovat už v roce 2021. Předseda UEFA Aleksander Čeferin v reakci na to označil možnost vzniku elitní klubové superligy za nesmysl. Podpořil ho i šéf Juventusu a ECA Andrea Agnelli, přestože italský celek měl být jedním ze zakládajících členů nové soutěže. „Nikdy jsme žádný takový dokument neviděli, nikdy jsme se o něm nebavili. Naším jediným cílem je jednání s UEFA, jak posunout fotbal dopředu,“ řekl Agnelli. „Nějaké nápady máme, ale můžu všechny ujistit, že superliga nevznikne a každý bude mít šanci hrát evropské poháry,“ dodal Čeferin.

Říjen 2020
UEFA zkritizovala myšlenku turnaje pro elitní kluby zaštítěného mezinárodní federací FIFA, o jehož možném vytvoření informovala televizní stanice Sky News. Takzvaná Evropská Premier League by podle UEFA byla nudná a ohrozila by její elitní soutěž Ligu mistrů. Podle Sky více než 12 klubů z pěti nejlepších evropských lig jedná o založení turnaje, který by mohl odstartovat v roce 2022. V průběhu sezony by se utkávalo 18 celků, nejvýše umístěné týmy v lize by se kvalifikovaly do vyřazovací fáze.

Duben 2021
Dvanáct fotbalových velkoklubů z Anglie, Španělska a Itálie oznámilo založení nezávislé superligy, jejíž členové budou mít k dispozici fond ve výši 3,5 miliardy eur (90,7 miliardy korun). FIFA i UEFA, jejíž Ligu mistrů tento krok ohrožuje, odtržení klubů odsoudily. Na stranu UEFA se také postavili francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson. Lídry nového projektu jsou Manchester United, Juventus Turín a Real Madrid, jehož prezident Florentino Pérez se také stal prvním předsedou superligy. Dalšími členy soutěže jsou Liverpool, Manchester City, Chelsea, Arsenal, Tottenham, Barcelona, Atlético Madrid, AC Milán a Inter Milán.

Zdroj: ČTK

  • Nejčtenější

Černošská kvóta splněna? Slavný brankář omylem poslal zprávu a v Hertě skončil

Ukliknul se na mobilním telefonu. Omylem poslal zprávu s rasistickým podtextem, která byla určena někomu jinému. A...

Třaskavý přestup ze Sparty do Slavie? Plavšič dohodu s mistrem popírá

Čerstvý fotbalový šampion republiky brzy získá novou posilu. A to zvučnou, překvapivou! Nebo ne? Do Slavie má namířeno...

Sparta - Slavia 0:3, boj o finále poháru byl jasnou záležitostí, dva góly Kuchta

I třetí fotbalové derby v soutěžním ročníku, celkově historicky 299., jednoznačně ovládli slávisté. V semifinále...

Provokace, direkt mezi oči, potvrzení moci, mazanost. Slavia dráždí Spartu

Když Slavia ukradne Spartě jednoho z nejzajímavějších fotbalistů, co je to? 1. Výborný byznys. 2. Mazaná strategie. 3....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rána pro Slavii i reprezentaci. Provod jde na operaci, chybět bude měsíce

V současné formě by na letním mistrovství Evropy atakoval základní sestavu. V pondělí ráno však Lukáš Provod zjistil,...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Druhý pokus pro Tuchela. Dočká se triumfu v Lize mistrů s Chelsea?

Loni se do finále Ligy mistrů probojoval s Paris St. Germain. Teď slaví stejný úspěch i s Chelsea. Fotbalový trenér...

Chelsea - Real Madrid 2:0, postup do finále vystřelili Werner a Mount

Fotbalisté Chelsea si po devíti letech zahrají finále Ligy mistrů. V semifinálové odvetě navázali na remízu 1:1 z...

Barcelona, Real a Juventus se nezřekly Superligy, hrozí jim vyloučení z Ligy mistrů

Barcelona, Real Madrid a Juventus se oficiálně nezřekly účasti v superlize a budou čelit disciplinárnímu řízení...

Zničený Arsenal bude po 25 sezonách zřejmě bez pohárů. Zklamání, řekl trenér

Byla to jejich poslední šance zachránit nepovedenou sezonu. Dosáhnout na úspěch, slavit s trofejí, vybojovat si účast v...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...