Utkání je u konce a my se dočkali něčeho, co tu nebylo celou sezónu – Leverkusen prohrál! I po přestávce jsme viděli marnou snahu Bayeru něco udělat s nepříznivým stavem. Akce se bortily o dobře fungující obranu Atalanty a nepomohly ani změny v sestavě. V 75. minutě navíc italský klub předvedl ve dvou rychlý kontr, Scamacca přihrál doleva na Ademolu Lookmana, ten ranou do horní části branky překonal Kováře a zkompletoval hattrick. Zápas se pak už jen dohrával a Atalanta dotáhla zápas vo vítězného konce po výsledku 3:0! V patnáctileté historii Evropské ligy se tak stává vůbec prvním italským vítězem!

To je z tohoto utkání vše, já Vám přeji hezký zbytek večera a u dalších přenosů se budu těšit na shledanou.

Utkání sledovalo 47 135 diváků.

Držení míče: 42 % : 58 %.
Střely na branku: 7:3. Střely mimo: 2:5. Rohy: 2:5. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 21:12.

Atalanta BergamoAtalanta Bergamo(3-4-3 )

1 Musso
Musso
Djimsiti
4 Hien
Hien
Kolašinac
46. min Scalvini
Zappacosta
84. min Hateboer
Éderson
Koopmeiners
22 Ruggeri
Ruggeri
90+1. min Tolói
De Ketelaere
57. min Pašalić
Scamacca
84. min Touré
11 Lookman
Lookman

LeverkusenLeverkusen(3-4-3 )

17 Kovář
Kovář
Stanišić
46. min Boniface
4 Tah
Tah
12 Tapsoba
Tapsoba
Frimpong
81. min Tella
34 Xhaka
Xhaka
Palacios
68. min Andrich
Hincapié
Grimaldo
68. min Hložek
10 Wirtz
Wirtz
81. min Schick
21 Adli
Adli

Rozhodčí: Kovács (ROU) – Marinescu (ROU), Artene (ROU)

• 32Puerta

Památeční medaile dostali rozhodčí i poražený celek, nyní si pro zlato a trofej jde ATALANTA BERGAMO!

90+4

Konec zápasu.

90+4

Boniface obranu Atalanty neprostřelil a Hložek se k dorážce nedostal.

90+3

Atalanta vhazuje, už se jen čeká na konec utkání.

90+2

Zpoza pokutového území vystřelil Hložek, Mussovu branku ale s touto utěšenou ranou netrefil...

90+1

Střídání v týmu Atalanta Bergamo:
ze hřiště odchází Matteo Ruggeri, přichází Rafael Tolói.

90

Rozhodčí se ale ještě vrací k zákroku ve vápně Atalanty, kontroluje se případná penalta.

90

Následný protiútok Atalanty a zakončení Tourého zkazil těsný ofsajd.

89

Bayer by si rád dal alespoň čestný úspěch, ale v koncovce to prostě dnes nejde a nejde.

88

Na útočné polovině je pouze Lookman, ten i teď nabíhal na dlouhý pas, ale bylo to na něj až moc prudké a vysoké.

87

Atalanta se nikam nežene, italský klub si v poklidu hlídá svůj velký náskok.

86

Centr pokryl Isak Hien a míč se hned ocitl mimo pokutové území Atalanty.

86

Teď to ale bude moci Bayer zkusit rohovým kopem.

85

Nepřesná rozehra Leverkusenu, to hráče německého celku nepříjemné zdržuje.

84

ze hřiště odchází Davide Zappacosta, přichází Hans Hateboer.

84

ze hřiště odchází Gianluca Scamacca, přichází El Bilal Touré.

83

Centr letěl za zadní tyč na Bonifaceho, ten nedokázal hlavičkou trefit branku Atalanty.

82

Tella prostrkával na Schicka, ten vytáhl efektní patičku, Djimsiti srážel na rohový kop.

82

Z pravé strany vystřelil Scamacca, Kovář se po křížné ráně zvládl natáhnout a připsat si úspěšný zákrok.

81

Střídání v týmu Bayer Leverkusen:
ze hřiště odchází Jeremie Frimpong, přichází Nathan Tella.

81

ze hřiště odchází Florian Wirtz, přichází Patrik Schick.

81

Do hry půjdou za pár okamžiků Patrik Schick a Nathan Tella.

80

Prudší pokus, ale také přesně do míst, kde stál Musso, vyslal Wirtz.

79

Střela Édersona po zemi Kováře nevystrašila, tohle šlo přesně doprostřed branky.

77

Musso docela zariskoval, když vyběhl proti volnému míči a aby jej mohl vzít do rukou, musel dokonce zacouvat. Nakonec z toho byl zákrok na čáře jeho vápna.

75

Atalanta právě vstřelila branku!
A máme asi hotovo! Atalanta šla dopředu pouze ve dvou hráčích, přesto to stačilo. Scamacca přihrál doleva na ADEMOLU LOOKMANA, ten koloběžkou utáhl Tapsobu a levačkou vyslal prudkou střelu do horní části branky, na terou Kovář nedosáhl – 3:0!

74

Frimpong přiťukl na Adliho, ten ale na hranici vápna nedokázal v rychlosti zpracovat a byl následně zablokován.

73
Karty

Aby těch karet nebylo málo, tak za protesty si ji prohlédl i Robert Andrich, záložník Leverkusenu.

72

Pokračuje marná snaha Leverkusenu se vůbec dostat do nějaké střelecké pozice.

70
Karty

Žlutou kartu za zastavení rodící se akce Bayeru si prohlédl Teun Koopmeiners.

70

Tah udržel Atalantu na zádech, po jeho malé domů rozehrává Matěj Kovář.

68

ze hřiště odchází Alejandro Grimaldo, přichází Adam Hložek.

68

ze hřiště odchází Exequiel Palacios, přichází Robert Andrich.

67
Karty

Další žlutá, nyní na straně Leverkusenu, za Lookmanovo stažení si ji vykoledoval Edmond Tapsoba.

66

Aut pro Atalantu, kousek od rohového praporku jej vybojoval Zappacosta.

65

Dokonce došlo i na ošetřování, už je ale Juan Musso připraven k odkopu od své branky.

64

Centr z pravé strany, Musso šel do výskoku a střetl se s Grimaldem. Bylo to čisté, gólman Atalanty si ale nějakou tu chvíli poležel.

64

Z levé strany se o centr snažil Hincapié, pasem do druhé vlny ale spoluhráče nenašel.

63

Přitvrzuje se a tím pádem přichází rozkouskovávání zápasu. A to vyhovuje hlavně Atalantě.

61

Faul na Lookmana, Atalanta s rozehrávkou od půlky nikam nepospíchá.

60
Karty

Žlutá karta na straně Atalanty, za faul na Adliho byl potrestán Davide Zappacosta.

59

Po rozehrání přímého kopu přišel centr z levé strany, Musso tento pas srazil k Frimpongovi, ten ale z první poslal míč jen do nebes.

57

Frimpong vybojoval na pravé straně míč, Bonifaceho ale nenašel, a to i pro zákrok obrany na poslední chvíli.

57

ze hřiště odchází Charles De Ketelaere, přichází Mario Pašalić.

56

Scamacca se dostal do kontaktu s Hincapiém, ten upadl s tím, že dostal úder do krku, nebylo to ale nic vážného.

55

Nevyšlo ani prostrčení na Frimponga, ten stál a přihrávku moc nečekal.

54

Závar před vápnem Atalanty, je to skoro házenkářský tlak, nicméně i tohle skončilo bez střely

52

Standardky německému celku vůbec nejdou, centrům schází výška a obrana Atalanty hravě odvrací.

51

centr Atalanta odvrátila, Leverkusen bude pokračovat jen autovým vhazováním.

51

Po pravé straně sprintoval Frimpong, přes Édersona se ale nedostal. Je z toho jen roh pro Bayer.

49

Opět Hincapié, tentokrát ve skluzu odvracel centr z levého křídla.

49

Na opačné straně se do vápna protlačil Lookman, nestřílel, ale centroval, nicméně jeho pas odvracel Hincapié.

48

Bayer se samozřejmě snaží hned od úvodu držet míč a budovat tlak, ale chybí tomu moment pŕekvapení.

46

ze hřiště odchází Sead Kolašinac, přichází Giorgio Scalvini.

46

ze hřiště odchází Josip Stanišić, přichází Victor Boniface.

46

Začal druhý poločas.

Druhý poločas začne přibližně ve 22:03.

Je za námi první půle, na kterou by Leverkusen asi nejraději rychle zapomněl. Směrem kupředu totiž nový německý mistr nevymyslel prakticky nic, naopak v obraně spáchal dvě velké chyby a byl za to dvakrát potrestán. Ve 12. minutě sice Bayer odvrátil roh, ale akce pokračovala, po pasu do vápna zaspal Palacios, čehož využil Ademolu Lookman a otevřel skóre finále. Ve 26. minutě Adli nezvládl rozvinout Kovářův odkop, míč se vrátil k vápnu a Ademola Lookman ranou k tyči přidal svou dnes druhou branku. Třetí gól mohl ještě pŕidat De Ketelaere, toho ovšem Kovář vychytal a do šaten se tak odešlo za stavu 2:0.

45+3

První poločas skončil.

45+2

Míč je u Kováře, Leverkusen už nikam asi zvlášť rozehrávat nebude, čeká se na konec poločasu.

45

Granit Xhaka se snažil o oblouček za obranu, míč ovšem pouze prolétl prostorem a skončil u Mussa.

43

Málem tak udeřilo na opačné straně, kdy hromadu prostoru a času na střelu dostal De Ketelaere a Kolář musel na zemi krotit umístěnou střelu!

42

Prostě to zatím Leverkusenu vůbec nejde, přihrávkám schází základní přesnost.

41

Hned mezi čtyři protivníky si naběhl Frimpong, tohle bylo už předem odsouzeno k neúspěchu.

40

Leverkusen je teď sice u míče, ale daleko od pokutového území. Defenzíva Atalanty pracuje na výbornou.

39

Protiútok Atalanty skončil u pokutového území, kde se přes dva obránce neprobil Scamacca.

38

Centr od rohového praporku byl odvrácen, Bayer se pak ještě na chvíli dostal k vápnu, ale jen s autovým vhazováním.

38

Do zakončení se nedostal ni Frimpong, ten ale po Kolašinacově zákroku vybojoval alespoň rohový kop.

37

Pas Bayeru za obranu Atalanty, na Wirtze to ale bylo až moc prudké a míč skončil u Mussa.

35
Karty

...za Bayer zase Florian Wirtz.

35
Karty

Karty na obou stranách, za Atalantu byl potrestán Gianluca Scamacca...

33

Přetažený centr k pokutovému území Bayeru, tohle byla snadná práce pro obranu i Koláře.

32

Z dálky střílel Scamacca, tohle ale uspěchal a slabou ránu pokryl Kovář v naprostém klidu.

31

Do vápna Leverkusenu se dostali Zappacosta a Scamacca, na poslední chvíli ale přišel odkop.

29

Na zemi se ocitl Adli, a to po tvrdém zákroku De Ketelaereho. Faul to ale nebyl.

28

Po dvou inkasovaných brankách to už bude pro Bayer docela těžké, směrem kupředu je to teď hodné slabé.

26

A už je to o dvě branky! Kovář sice rozehrál od své branky dobře, nicméně Adli zachyboval, vrátil míč blíž k vápnu, kde se jej chopil ADEMOLA LOOKMAN, zbavil se dvou obránců a ranou ke vzdálenější tyči nedal českému brankáři šanci na zákrok – 2:0!

24

Menší problémy na straně Atalanty, kdy na trávníku posedává jeden z hráčů, ale zatím se pokračuje ve hře.

23

Hodně nepovedený signál Bayeru, míč pouze prolétl nad hlavami hráčů a skončil mimo hrací plochu.

22
Karty

Je tu první žlutá karta utkání a viděl ji stoper Atalanty Berat Djimsiti za přišlápnutí soupeře.

20

Zpoza pokutového území zakončoval Palacios, jeho rána ale letěla zcela mimo Kolářovu branku.

19

Bayer se dostal k vápnu, po Frimpongově centru vznikl krátký závar a střela Wirtze. Pro Mussa to ale bylo lahůdkou.

17

Hincapié při souboji o míč trefil De Ketelaereho, je tu tak možnost standardky pro Atalantu.

16

Už to vypadalo, že se Adli dostane mezi dva obránce Atalanty a bude zakončovat, když na poslední chvíli o míč přišel.

15

Nyní měl Bayer problém s rozehrou, napadání Atalanty jim teď začíná dělat problémy.

14

Leverkusen tak má rázem co dohánět. Všichni ale víme, že s tím má tým velké zkušenosti.

12

Italský tým jde do vedení! Samotný roh sice nebezpečný nebyl, ale akce pokračovala, od pravé pomezní čáry se míč dostal k vápnu, Zappacosta příhrou naslepo našel ADEMOLU LOOKMANA, kterého zapomněl na chvíli hlídat Palacios, a útočník Atalanty tak mohl trefit odkrytou část Kolářovy branky – 1:0!

11

Po levé straně se snažil o průnik Lookman, jenže jej nepustil Frimpong. Je z toho roh pro Atalantu.

10

Co se fotbalovosti týká, je na tom zatím lépe německý mistr, který se snaží tvořit.

9

V úvodu se hraje docela tvrdě, nyní to pocítil Palacios, kterého k zemi poslal Koopmeiners.

8

O chvíli později následoval další pas do pokutového území, Ruggeri hledal Scamaccu, ovšem i tohle obrana Leverkusenu zvládla srazit. Nebyl z toho ani rohový kop.

7

Kovář zasahovat nemusel, neboť příhra z pravé strany se zastavila o bránící hráče Bayeru v pokutovém území.

7

Teď je tu ale přímý kop pro Atalantu kousek od vápna, když situaci ne zcela zvládl Hincapié.

6

Po dlouhém nákopu za obranu italského týmu musela obrana zamakat a následovala malá domů na Mussa.

5

O malou chvíli později musel na vysoký pas vyběhnout gólman Musso, aby míč vyboxoval. A zvládl to na výbornou.

5

Rozehrávku zprava si vzal na starost Wirtz, vůbec se mu ale nepovedl centr...

4

U pomezní čáry si nedovoleným zákrokem pomohl Djimsiti, kterým srazil Adliho. Bayer rozehrává přímý kop.

3

Leverkusen je v úvodu lehce aktivnější, snaží se tlačit za obranu soupeře. Další výpad hasil Zappacosta.

2

Bayer se vydal do prvního útoku, poměrně rychlou akci ale zastavil pozorný Kolašinac.

1

O úvodní výkop se postarali hráči Atalanty, jmenovitě to byl Charles De Ketelaere.

1

Utkání právě začalo.

Úvodní sestavy:

Atalanta Bergamo: Musso – Djimsiti (C), Hien, Kolašinac – Zappacosta, Éderson, Koopmeiners, Ruggeri – De Ketelaere, Scamacca, Lookman.
Náhradníci: Carnesecchi, Rossi – Tolói, Holm, Pašalić, E. Touré, de Roon, Bakker, Adopo, Hateboer, Scalvini, Mirančuk.
Trenér: Gian Piero Gasperini

Bayer Leverkusen: Kovář – Stanišić, Tah (C), Tapsoba – Frimpong, Xhaka, E. Palacios, Hincapié – Grimaldo, Wirtz, A. Adli.
Náhradníci: Hrádecký, Lomb – Kossounou, Hofmann, Andrich, Iglesias, Arthur, Schick, Tella, Boniface, Hložek, Puerta.
Trenér: Xabi Alonso

Rozhodčí: Kovács (ROU) – Marinescu (ROU), Artene (ROU).

Oba celky jsou již na hrací ploše, zápas za pár okamžiků začne.

Zápas na Dublin Arena začne ve 21:00, takže si na večer nic neplánujte a buďte u našeho přenosu. Jste k němu všichni zváni.

Rozhodčí

Hlavním sudím tohoto utkání bude István Kovács, kterému budou na pomezí asistovat Vasile Marinescu a Ovidiu Artene, všichni z Rumunska. Čtvrtým rozhodčím byl nominován Ivan Kružliak ze Slovenska a u videa budou Pol van Boekel z Nizozemska, Cătălin Popa z Rumunska a Rob Dieperink z Nizozemska.

Bayer Leverkusen

Německý klub zažívá sezónu snů. Poprvé v historii vyhrál Bundesligu, probojoval se do finále Německého poháru a nyní může přidat i evropskou trofej. A to podtrženo faktem, že Bayer za celou sezónu nepoznal chuť porážky. Bez ztráty bodu vyhrál skupinu H, v osmifinále udolal Karabach, ve čtvrtfinále položil základ k postupu domácí výhrou nad West Hamem a v semifinále vyřadil AS Řím. Dnešní výhrou by tak Leverkusen uzavřel něco úžasného a soupeř si kromě vynikající formy bude muset dávat pozor i na vynikající závěry, ve kterých Bayer zvládá pravidelně udeřit.

Cesta pavoukem

Karabach – Leverkusen 2:2, 2:3
Leverkusen – West Ham 2:0, 1:1
AS Řím – Leverkusen 0:2, 2:2

Italský celek předvedl letos skvělou jízdu soutěží, když vyhrál skupinu D a poté celkem v klidu prošel celou vyřazovací fází. Nejprve vyřadil portugalský Sporting Lisabon, ve čtvrtfinále šokoval Liverpool zejména venkovní výhrou 3:0 a v semifinále o svém postupu rozhodl výraznou domácí výhrou nad Olympique Marseille. A dnes může do své klubové vitríny získat nejcennější trofej historie.

Sporting Lisabon – Atalanta 1:1, 1:2
Liverpool – Atalanta 0:3, 1:0
Marseille – Atalanta 1:1, 0:3

Dobrý večer u finálového utkání Evropské ligy, do kterého se probojovaly celky Atalanta Bergamo a Bayer Leverkusen.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.