Sudí Damir Skomina diskutuje při odvetě semifinále Ligy mistrů s Kostasem...

Sudí Damir Skomina diskutuje při odvetě semifinále Ligy mistrů s Kostasem Manolasem z AS Řím. | foto: AP

Kde bylo video? ptá se Bayern i AS Řím. Bez něj Liga mistrů ztrácí lesk

  • 96
Místo velkých fotbalových výkonů se znovu rozebírají především nedostatky rozhodčích. Finále Ligy mistrů mohlo za jistých okolností vypadat úplně jinak, mohl do něj třeba postoupit Bayern či AS Řím. Nebo minimálně odvety měly být ještě dramatičtější. Ale to by se nablýskaná soutěž nesměla vzpouzet trendu doby.

Kdyby přijala pomoc videa, nemusely se chyby rozhodčích v úterý večer vůbec řešit. A o den později v Římě opakovat.

Ale překvapuje to ještě někoho?

Kouč Bayernu: Nedali jsme šance, kvůli penaltě brečet nebudu

Zlé tušení měl už před úterní semifinálovou odvetou proti Realu Madrid Jupp Heynckess, kouč Bayernu Mnichov: „Od rozhodčího očekávám, že bude objektivní, férový a přesný. Věřím, že jeho verdikty nijak neovlivní výsledek zápasu.“  

A přání se nenaplnilo, turecký rozhodčí utkání výrazně ovlivnil. I proto se finále Bayernu netýká. I proto značná část fotbalového světa kroutí hlavou a ptá se: Proč Liga mistrů, výkladní skříň klubového fotbalu, zamrzla ve středověku?

Místo aby byl u lajny malý monitor, na kterém hlavní může překontrolovat zásadní momenty, stojí vedle tyčí brankoví sudí, kteří často svou roli nezvládají.

„V žádném případě tady nehodlám před vámi brečet. Měli jsme tolik šancí, že si na sudí stěžovat nemůžeme,“ zachoval se obdivuhodně chlapsky Heynckess.

Momentka ze semifinálového utkání Realu Madrid a Bayernu Mnichov, kdy obránce...

Ale i jeho muselo štvát, že brankový sudí přehlédl zcela jasnou ruku Marcela. Nebo že Cakir nechal pokračovat ve hře po dvou podezřelých zákrocích na Lewandowského v pokutovém území.

„Nemůžeme už jenom přihlížet. Je přece evidentní, že Liga mistrů potřebuje video,“ zlobil se také James Pallota, šéf AS Řím, které ve středu vypadlo s Liverpoolem. I jemu by přitom technologie bývala pomohla.

Vždyť domácí měli v odvetě s Liverpoolem kopat dvě penalty, jenže faulu brankáře Kariuse na Džeka předcházel chybně odmávaný ofsajd a evidentní ruku Alexander-Arnolda, která zhatila jistý gól, slovinský sudí Damir Skomina neviděl.

Přitom se jak on, tak den před ním kolega Cakir, mohli přesvědčit, kdyby měli k ruce video. Jenže Liga mistrů se novince, kterou fotbal postupně zapracovává, zatím brání.

Proč, když právě v ní jde o největší peníze a slávu? Když zajímá celý svět a každá chyba je tak viditelná, že se týden rozebírá?

„Nikdo zatím přesně neví, jak video funguje v běžném provozu,“ schoval se za podivnou výmluvu Aleksander Čeferin, slovinský předseda evropské fotbalové unie UEFA, na únorovém kongresu v Bratislavě. „Vůbec nejsem proti zavádění novot, ale tady pořád panuje hodně nejasností.“

Nejasností? Možná pro ty fanoušky, kteří ještě nemají zažité, v jakých případech se video smí používat. Ale na hřišti má naopak nejasnostem a nepřesnostem zabraňovat - a tam, kde ho využívají, si už vyzkoušeli, že tuhle roli plní.

Joshua Kimmich z Bayernu (vlevo) a turecký sudí Cuneyt Cakir během semifinálové...
Momentka z odvetného semifinále Ligy mistrů mezi AS Řím a Liverpoolem (bílá).

Rozhodčí odvetných semifinálových zápasů Ligy mistrů. Vlevo Cüneyt Cakir z Turecka, jenž řídil duel Realu s Bayernem, vpravo Slovinec Damir Skomina, rozhodčí duelu AS Řím proti Liverpoolu.

Co je Bayernu platné, že se Marcelo k ruce po utkání přiznal a souhlasil, že Cakir měl nařídit penaltu? Co má Řím z toho, že nakonec v nastavení penaltu kopal, když měl předtím po ruce Alexander-Arnolda dohrát závěrečných třicet minut proti deseti?

Bez pomoci videa a s nepřesným asistentem se turecký sudí ke klíčovým verdiktům neodhodlal - a tak německý tým přišel o šanci jít do vedení, které mohlo mít na vývoj dvojzápasu rozhodující vliv. A Řím zase o příležitost rozhodit evidentně nervózního soupeře dřív, než bylo pozdě. 

„V prvním zápase jsme dostali gól z ofsajdu, v odvetě jsme měli kopat dvě penalty i dohrávat v přesile. Je načase pozvednout hlasy,“ prohlásil římský sportovní ředitel Monchi.

I fanoušci se logicky ptají: Když video může být v létě na světovém šampionátu, proč v Lize mistrů chybí? A co hůř, bude chybět dokonce i v příští sezoně, což už UEFA v únoru oznámila.

Hrál jsem rukou. Rozhodčí měl písknout penaltu, přiznal Marcelo

„Může to být užitečná věc, ale nechceme nic uspěchat. Je potřeba všechno lidem pořádně vysvětlit,“ pokusil se o zdůvodnění Čeferin.

Jenže když se chce, všechno jde - klidně i rychle. Aby fanoušci netápali během mistrovství světa, uvidí videozáběry včetně vysvětlení na velkoplošných obrazovkách. Hned pochopí, co se zkoumalo a proč.

Liga mistrů tuhle možnost zatím zavrhuje, přitom se nechce věřit, že by na ni soutěž, která generuje tolik peněz, nenašla prostředky.

„Mrzí mě to,“ mračil se už v únoru Karl-Heinz Rummenigge, šéf Bayernu. „Celé je to snad vtip,“ vypálil nyní majitel římského AS Pallota.  

Myslíte, že se Čeferin a spol. už chytí za nos? Pro fotbal by to bylo jen dobře. I Liga mistrů potřebuje jít s dobou, aby neztratila lesk.

Fotbalistům AS Řím vítězství v odvetě semifinále Ligy mistrů nad Liverpoolem k postupu nestačilo. Podívejte se na sestřih:

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko