Liverpool vyřadil v osmifinále Bayern, Barcelona vypráskala Lyon

• 177
Fotbalová Liga mistrů už zná všechny čtvrtfinalisty. Poslední místa mezi nejlepšími osmi obsadili fotbalisté Liverpoolu a Barcelony. Anglický tým vyhrál 3:1 na hřišti Bayernu, kde dvěma brankami přispěl Sadio Mané. Barcelona doma rozstřílela Lyon 5:1 a přes osmifinále přešla podvanácté za sebou.

Hráči Bayernu s Liverpoolem navázali na předchozí střetnutí a vstoupili do zápasu opatrně. Hru otevřela až situace z 27. minuty.

Mané doběhl Van Dijkův nákop, odstavil Rafinhu, otočil se okolo nesmyslně vyběhnuvšího Neuera a lobem přes dva obránce poslal Liverpool do vedení. Bayern rázem potřeboval vstřelit dvě branky, byl to však obránce Liverpoolu Matip, kdo rozvlnil síť v zápase podruhé. Jenže ve své brance...

Robertson neuhlídal Gnabryho na pravém křídle, který hledal ostrým centrem Lewandowského. Před ním však Alissona stihl překonat nešťastník Matip.

I tak šli svěřenci Jürgena Kloppa šli do druhé půle s postupovým výsledkem, který ale neměli v plánu zuby nehty ubránit.

Vysunuli presink, drželi Bayern co nejdál od svého pokutového území.

A vyplatilo se.

Na rohové kopy vyhrál anglický celek 7:2, a právě po jednom z nich se trefil hlavou Van Dijk.

Bayern zůstal úplně opařený, a ani do té chvíle si moc gólových příležitostí nevytvořil. Snad jen Lewandowski, kterému chybělo pár centimetrů, aby dosáhl na Gnabryho centr. V první půli zase dovedl míč jen vedle Alissonovy brány. Gól by však neplatil, protože polský útočník byl v ofsajdu.

To na straně Liverpoolu se to útočnými akcemi jen hemžilo. Ta z 85. minuty skončila druhým gólem Maného, který po Salahově centru stvrdil postup svého týmu mezi nejlepších osm.

V Barceloně šlo všechno podle plánu. Hostující Denayer šel do skluzu ve vápně, čehož mazaně využil Luis Suárez. Pádu hodně přidal, ale sudí Marciniak penaltu odpískal. Messi po vzoru Antonína Panenky suverénně proměnil.

Ve 31. minutě navýšil vedení Coutinho. Suárez skvěle převzal míč na hranici šestnáctky a nahrál brazilskému křídelníkovi před prázdnou bránu.

Anthony Lopes, který Lyonu vychytal čisté konto v předchozím klání, musel kvůli zranění střídat už ve 34. minutě.

Jeho náhradník Gorgelin měl plné ruce práce, Messiho gólovou střelu ze začátku druhé půle ale z brankové čáry odklidil spoluhráč.

Jenže míč nakonec lovil ze sítě ještě třikrát po zásazích Piquého, Dembelého a Messiho, který se v zápase trefil podruhé a dvěma jmenovaným asistoval.

Na výprasku nic nezměnil ani gól Lucase Tousarta z 58. minuty. Barcelona protáhla sérii domácí neporazitelnosti v Lize mistrů na 30 zápasů a zařadila se mezi čtvrtfinalisty.

Mezi nimi jsou hned čtyři anglické týmy: Tottenham, Manchester United, Manchester City a po středečním večeru i Liverpool. Spolu s nimi a Barcelonou budou o semifinále bojvat Ajax, Porto a Juventus.

Los proběhne v pátek od 12 hodin ve švýcarském Nyonu.

Bayern Mnichov - Liverpool FC 1:3 (1:1)

Branky: 38. Matip - 26. Mané, 69. V. van Dijk, 85. Mané. Rozhodčí: Orsato – Manganelli, Preti. ŽK:65. Th. Alcântara, 84. Sanches - 43. Fabinho, 63. Matip, 90+2. Robertson.

Bayern Mnichov Neuer (C) – Rafinha, Süle, Hummels, Alaba – Th. Alcântara, Javi Martínez (72. Goretzka) – James Rodríguez (79. Sanches) – Gnabry, Lewandowski, Ribéry (61. Coman).

Liverpool FC Alisson – Alexander-Arnold, Matip, V. van Dijk, Robertson – Milner (C) (87. Lallana), Henderson (13. Fabinho), Wijnaldum – M. Salah, Firmino (83. Origi), Mané.

Přejít na on-line reportáž

FC Barcelona - Olympique Lyon 5:1 (2:0)

Branky: 18. Messi, 31. Coutinho, 78. Messi, 81. Piqué, 86. O. Dembèlé - 58. Tousart. Rozhodčí: Marciniak – Sokolnicki, Listkiewicz (všichni Polsko). ŽK:49. Lenglet - 33. Marçal, 45+4. M. Dembélé. Diváci: 92346.

FC Barcelona ter Stegen – Roberto (83. Semedo), Piqué, Lenglet, Alba – Arthur (73. Arturo Vidal), Busquets, Rakitić – Messi (C), L. Suárez, Coutinho (70. O. Dembèlé).

Olympique Lyon A. Lopes (34. Gorgelin) – Dubois, Denayer, Marcelo, F. Mendy (77. Cornet) – NDombèlé, Tousart, Marçal – Fékir (C) – M. Dembélé, Depay (73. B. Traoré).

Fotbalové EURO 2024 se hraje od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků je rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.