Útočník Diego Costa z Atlétika Madrid po chybě obrany Arsenalu střílí úvodní...

Útočník Diego Costa z Atlétika Madrid po chybě obrany Arsenalu střílí úvodní gól odvety semifinále Evropské ligy. | foto: Reuters

Arsenal neprorazil obranu Atlétika a v Evropě končí, raduje se Marseille

• 176
Trenér Arséne Wenger se trofeje na rozloučenou s Arsenalem nedočká. Anglický tým nepřelstil v odvetě semifinále Evropské ligy kompaktní obranu Atlétika Madrid a po gólu Diega Costy naopak prohrál 0:1. Druhá bitva o finále se v Salcburku prodlužovala, postup slaví Marseille.

O konci Arsenalu v Evropské lize se částečně rozhodlo už před týdnem. Ani osmdesátiminutová přesilovka tehdy domácím nestačila k tomu, aby si do odvety vytvořili výhodu. Doma jen remizovali 1:1, proto potřebovali v Madridu nutně gól.

Situaci jim navíc zkomplikovala, byť zásadně nezměnila koncovka prvního poločasu, kdy si nejnebezpečnějšího hráče Atlétika Diega Costu nepochopitelně nepohlídal obránce Bellerín a domácí vedli.

Hosté měli během zápasu mírnou územní převahu, jenže v pokutovém území soupeře nepředvedli nic. Atlético bránilo opět fantasticky, útoky Arsenalu byly jako nájezdy proti zdi.

Před domácím brankářem Oblakem sice prolétlo několik ostrých centrů, ale zákrok si slovinský gólman připsal jediný - střelu Xhaky z pětadvaceti metrů vyrazil na roh.

Byl to napínavý duel až do posledních vteřin, protože se Atlétiku nepovedlo duel rozhodnout druhou trefou. Šance ve druhé půli postupně neproměnili Griezmann, Costa i střídající Torres. Ale mrzet je to nemuselo.

Domácí totiž opět podržela jejich největší chlouba, pevná defenziva. Podvanácté v řadě dokázali v soutěžním utkání na domácím hřišti udržet čisté konto a zahrají si finále Evropské ligy, kterou ovládli v letech 2010 i 2012.

Evropská liga

Los a program

Naopak Arsenal podtrhl bídnou sezonu, na jejímž konci po dvaadvaceti letech odejde francouzský trenér Arséne Wenger. Čekají ho už jen poslední tři ligové zápasy, ve kterých půjde o udržení šestého místa v tabulce, nejhoršího umístění za posledních dvacet tři sezon.

Senzace Slacburku skončila v prodloužení

V osmifinále ze soutěže vyšoupli favorizovaný Dortmund, mezi čtyři nejlepší nepustili díky famóznímu domácímu obratu Lazio Řím, ale do finále Salcburk, senzace z Rakouska, nepostoupil.

Gólová radost fotbalistů Salcburku v utkání semifinále Evropské ligy s...
Fotbalista Marseille Rolando střílí postupový gól v prodloužení semifinále...

Byť proti Marseille za devadesát minut smazal dvougólové manko z prvního utkání - trefili se Haidara a do vlastní branky Sarra, dostal ránu v prodloužení. Francouzský tým postoupil do finále, které hostí 16. května Lyon, gólem Rolanda ze 116. minuty utkání.

Atlético Madrid - Arsenal FC 1:0 (1:0)

Branky: 45+2. D. Costa. Rozhodčí: Rocchi – Liberatore, Tonolini. ŽK:52. Gabi, 71. Saúl Ñíguez, 79. D. Costa - 42. Wilshere, 59. Monreal, 79. Mustafi.

Atlético Madrid Oblak – Partey (90+2. Savić), J. Giménez, Godín, Lucas Hernández – Vitolo (75. Á. Correa), Gabi, Saúl Ñíguez, Koke – D. Costa (83. F. Torres), Griezmann.

Arsenal FC Ospina – Bellerín, Mustafi, Koscielny (11. Chambers), Monreal – Ramsey, Xhaka, Wilshere (69. Mchitarjan) – Welbeck, Özil – A. Lacazette.

FC Red Bull Salzburg - Olympique Marseille 2:1P (0:0)

Branky: 53. Haidara, 65. B. Sarr - 116. Rolando. Rozhodčí: Karasev – Averjanov, Kalugin. ŽK:75. Haidara, 86. Ramalho, 94. Ćaleta-Car, 118. Dabbur - 35. B. Sarr, 39. Maxime López, 57. Rami, 77. Germain, 85. Payet, 100. Amavi, 119. Rolando. ČK:119. Haidara.

FC Red Bull Salzburg Walke (C) – Lainer, Ramalho, Ćaleta-Car, Ulmer (96. Pongračić) – Haidara, Samassékou, Valon Beriša – Schlager (84. Minamino) – Dabbur, Gulbrandsen (68. Hwang).

Olympique Marseille Pelé – B. Sarr, Rami, Gustavo, Amavi – Maxime López (68. Anguissa), M. Sanson (101. Rolando) – Thauvin, Payet (C), Ocampos – Germain (84. N'Jie).