Fotbalisté AS Řím se radují z triumfu v Konferenční lize.

Fotbalisté AS Řím se radují z triumfu v Konferenční lize. | foto: AP

Premiérový triumf pro AS Řím. Ve finále Konferenční ligy zdolal Feyenoord

• 37
Premiérový ročník Konferenční ligy vyhráli fotbalisté AS Řím. Ve finálovém v albánské Tiraně zdolali 1:0 Feyenoord Rotterdam, přemožitele pražské Slavie ze čtvrtfinále. Zápas po půlhodině rozhodl Nicolo Zaniolo. Kouč vítězů José Mourinho je prvním trenérem na světě, který triumfoval se svými týmy v Lize mistrů, v Evropské lize i Konferenční lize.

Dlouhý pas z pravé strany holohlavý stoper Trauner z Feyenoordu ve vlastním vápně podskočil, míč jeho pleš jen lízl a za ním číhající Zaniolo darovanou možnost využil.

Italský záložník si míč zpracoval a přehodil vybíhajícího brankáře Feyenoordu. Tak padl jediný gól finále Konferenční ligy, jež má za sebou první ročník. A který si zahrála i česká mužstva Slavia, Sparta a Jablonec.

Feyenoord od začátku skupinové fáze Konferenční ligy neprohrál ani jeden z 12 zápasů. Tentokrát narazil.

Recept na nizozemský tým nenašla ani Slavia, která ve skupině podlehla v Rotterdamu 1:2 a doma remizovala 2:2. Ve čtvrtfinále pak svěřenci Jindřicha Trpišovského po venkovním výsledku 3:3 odvetu v Edenu prohráli 1:3.

ONLINE

Feyenoord už vyhrál soutěže předcházející Lize mistrů i Evropské lize. Pohár mistrů evropských zemí vybojoval v roce 1970, a Pohár UEFA ovládl dokonce dvakrát v letech 1974 a 2002. Tentokrát však triumf nezískal.

Naopak pro AS Řím je to první evropská trofej v historii. Jeho trenér José Mourinho už dvakrát triumfoval v Lize mistrů s Portem a Interem Milán a dvakrát v Evropské lize, respektive Poháru UEFA s Portem a Manchesterem United. A teď má i trofej z Konferenční ligy.

V základní sestavě Římanů nastoupil po téměř měsíci Mchitarjan, který však už v 17. minutě musel vystřídat. Souboj dvou nejproduktivnějších celků soutěže toho v prvním poločase moc nenabídl.

Italský tým se prosadil ve 32. minutě z první akce večera. Mancini odcentroval do vápna, stoper Feyenoordu Trauner na míč nedosáhl a Zaniolo překonal vyběhnutého brankáře Bijlowa.

Nizozemský tým se k ohrožení branky dostal až v závěru úvodního dějství, gólman Patrício si ale s Kökcüho střelou z dálky poradil.

Feyenoord vstoupil do druhé půle aktivně a po rozehrání rohu nakrátko nastřelil tyč, vzápětí Tilovu střelu vyrazil Patrício do zámezí. Portugalský brankář o chvíli později vytáhl Malaciovu ránu zpoza šestnáctky na tyč.

V 73. minutě zahrozil i AS, s tečovanou střelou střídajícího Veretouta si ale Bijlow poradil. Vedení nenavýšil ani Pellegrini. Římané nepodlehli Feyenoordu ani ve třetím pohárovém duelu.

AS Řím - Feyenoord Rotterdam 1:0 (1:0)

Branky: 32. Zaniolo. Rozhodčí: Kovács – Marinescu, Artene (ROU). ŽK:37. Pellegrini, 67. Zalewski, 84. Patrício, 90+4. Spinazzola - 25. Trauner. Diváci: 21 690.

AS Řím Patrício – Mancini, Smalling, Ibañez – Karsdorp (89. Viña), Mchitarjan (17. Oliveira), Cristante, Pellegrini /C/, Zalewski (67. Spinazzola) – Zaniolo (67. Veretout), Abraham (89. Šomurodov).

Feyenoord Rotterdam Bijlow /C/ – Geertruida, Trauner (74. Pedersen), Senesi, Malacia (88. Džahánbachš) – Til (59. Toornstra), Aursnes, Kökçü (88. Wålemark) – Nelson (74. Linssen), Dessers, Sinisterra.