České týmy poletí do Gruzie a Moldavska

  • 108
Nyon - Do Moldavska a do Gruzie povede cesta českých fotbalových týmů za Pohárem UEFA. Ve 2. předkole se Olomouc utká s neznámým Nistru Otači a slávisté narazí na gruzínské Dinamo Tbilisi. "Je to soupeř, kterého jsem si ale vůbec nepřál," řekl slávistický trenér Josef Csaplár. A olomoucký kouč Petr Uličný: "Docela dobré."

První utkání se hrají ve čtvrtek 12. srpna, odvety o čtrnáct dní později. Slávisté začínají doma, Olomouc na hřišti soupeře.

Ani jeden český tým neměl moc na výběr. Před losem totiž Evropská fotbalová unie (UEFA) mužstva rozdělila do regionů. Nasazení Slavia s Olomoucí tak mohly ještě dostat kluby z Ruska (Kazaň, Groznyj), Ukrajiny (Mariupol) a Slovenska (Banská Bystrica).

"To rozdělení je nepříjemné pro celý český fotbal, protože už dopředu odpadají relativně atraktivní zápasy. Je to prostě nevýhodné," podotkl slávistický kapitán Radek Bejbl.

Csaplár už Tbilisi jednou vyřadil
Trenér Slavie Josef Csaplár už nad Dinamem Tbilisi jednou zvítězil. V roce 2002 koučoval společně s Ladislavem Škorpilem liberecké fotbalisty v pohárovém dvojzápase.

V Liberci český tým vyhrál 3:2, v odvetě se díky Zbončákovi radoval z vítězství 1:0 a z postupu do 2. kola. K libereckému postupu pomáhal i další nynější slávista obránce Miroslav Holeňák.

"Složitý a těžký los. Síla a kvalita mužstva se totiž spojuje s cestováním, prostředím a atmosférou kolem," řekl slávistický kouč Josef Csaplár. "Tenkrát s Libercem to byl moc těžký zápas, oni doplatili na nezkušenost."

Na liberecké hráče padaly z hlediště kameny, na okna kabin fanatičtí příznivci bušili pěstmi a při odchodu do šaten došlo mezi hráči ke strkanici. "Větší randál jsem na stadionu nezažil," poznamenal Csaplár. Gruzínskému klubu potom UEFA zavřela hřiště. (více zde)

Slávisté uslyšeli jméno protivníka na společném obědě a žádné nadšení v jídelně nepanovalo. "Čeká nás určitě kvalitní tým a nepříjemné klimatické podmínky," pronesl kapitán Radek Bejbl. "Nejlepší by bylo dostat Bystrici, ostatní varianty byly hodně podobné."

"Já vybíravý nejsem, ale pro současnou Slavii by byl každý soupeř z těch, co jsme mohli dostat, těžký," řekl Csaplár. "Ale když už bych měl něco říct, tak jsem si Tbilisi vyloženě nepřál. A pak hned Kazaň, která je rozjetá z ruské ligy."

Olomoučtí to v Moldavsku už znají
Ani Olomoučtí nad losem zrovna nejásali: "Spokojený nejsem, ale co se dá dělat. Na výběr jsme stejně neměli," řekl kapitán Radim Kučera.

"S klukama jsem si říkali, hlavně aby to nebyla Kazaň, protože to by byl pořádně silné kafe. U těch ostatních to bylo jedno. Bystrica je sice blízko, ale nedávno jsme s ní hráli a nebyla to žádná sláva. Hrají hodně nepříjemný fotbal." Olomouc s Banskou Bystricí v přípravě prohrála 0:1.

"Z těch týmů, co jsme měli na výběr, to vypadá na nejlepší variantu. Aspoň tedy doufám," přemítal kouč Uličný. "Musíme postoupit, jinak to bude ostuda."

Oba soupeři českých týmů hráli v prvním předkole s běloruskými protivníky. Otači doma jen remizovalo s Šachtarem Soligorsk 1:1, ale v odvetě zvítězilo 2:1. Tbilisi si připravilo postupovou pozici už v prvním utkání v Borisovu výhrou 3:2. V odvetě na domácím hřišti vyhrálo 1:0.

Olomouc už v Moldavsku jednou hrála, v roce 1999 vyřadila v předkole Poháru UEFA tým Šerif Tiraspol. Ani jednou nad ním však nevyhrála, postoupila po remízách 1:1 a 0:0 díky Kováčově brance vstřelené na hřišti soupeře.

"Bylo to hodně těžké, ale Tiraspol byl snad tenkrát jejich nejlepší mužstvo. Otači vůbec neznám," poznamenal Kučera. "Ještě si vybavuju, že tam bylo vedro, což nás čeká i teď."

Otači vedené bývalým reprezentačním trenérem Matiurou nehraje pohárové zápasy na svém stadionu, ale půjčuje si hřiště v Kišiněvě. "Věřím, že postoupíme," dodal Kučera.

Z archívu
Srpen 1999: Šerif Tiraspol (Mold.) - Olomouc 1:1. Branky: 10. Mudžiri - 20. Kováč. Olomouc: Skácel - Machala - Kovář, Kotůlek - Urbánek (90.
Nečas), Kováč, Mucha, Ujfaluši, Kučera - Heinz (90. Kotrys),
Fabuš (57. Vlček).
Olomouc - Tiraspol 0:0. Olomouc: Bureš - Machala - Kovář, Kotůlek - Kučera, Ujfaluši,
Mucha (80. Nečas), Kováč, Urbánek - Heinz (90. Krohmer), Fabuš (64. Vlček).

Září/říjen 2002:
Liberec - Dinamo Tbilisi 3:2.
Branky: 18. Nezmar, 24. Zbončák, 59. Baffour - 47. Daraselija, 66. Anchabadze.    Liberec: Kinský - Pilný, Holeňák, Johana, Janů - Čapek,
Polák, Hodúr (75. Blaha), Zbončák - Slepička (56. Baffour),
Nezmar. Tbilisi: Gvaramadze - da Rocha, Vašakidze, Šašiašvili,
Amisulašvili - Burduli, Gogoberišvili, Anchabadze, Kandelaki, Sachvadze (83. Kvirkvelija) - Daraselija.

Tbilisi - Liberec 0:1. Branka: 64. Zbončák. Tbilisi: Gvaramadze - Vašakidze, Šašiašvili, Amisulašvili - da Rocha, Burduli, Anchabadze, Gogoberišvili, Sachvadze (83. Samcharadze) - Daraselija, Achalaja (72. Mikadze). Liberec: Kinský - Pilný, Holeňák, Johana, Janů - Čapek (61. Ančic), Polák, Hodúr, Zbončák - Nezmar (90. Blaha), Slepička (80. Zápotočný).

Dvojice pro druhé předkolo Poháru UEFA (12. a 26. srpna):
Jiho-středomořská skupina:
Genclerbirligi Ankara - NK Rijeka (Chorv.),
Levski Sofie - Modrica Maxima (Bos.),
Bnej Sachnin (Izr.) - Partizan Tirana,
Steaua Bukurešť - Železnik Bělehrad
Buducnost Banacki Dvor (SČH) - NK Maribor (Slovin.),
Željezničar Sarajevo (Bosna) - Litex Loveč (Bul.),
Dinamo Záhřeb - Primorje Ajdovščina (Slovin.),
Omonia Nikósie (Kypr) - CSKA Sofie,
Partizan Bělehrad (SČH) - Otelul Galati (Rum.),
AEK Larnaka (Kypr) - Maccabi Petah Tikva (Izr.).

Středo-východní skupina:
Těrek Groznyj (Rus.) - Lech Poznaň (Pol.),
Slavia Praha - Dinamo Tbilisi (Gruz.),
Rapid Vídeň - Rubin Kazaň,
Iljičovec Mariupol (Ukr.) - Austria Vídeň,
Dukla Banská Bystrica - FC Wil (Švýc.),
Nistru Otači (Mold.) - Sigma Olomouc,
Artmedia Petržalka - Dněpr Dněpropetrovsk (Ukr.), SV Pasching (Rak.) - Zenit Petrohrad,
Dósza Ujpest (Maď.) - Servette Ženeva,
Metalurg Doněck (Ukr.) - FC Tiraspol (Mold.),
FC Tbilisi (Gruz.) - Legia Varšava,
Amica Wronki (Pol.) - Honvéd Kispešť (Maď.).

Severní skupina:
Glentoran Belfast - Elfsborg IF (Švéd.),
FC Beveren (Belg.) - FC Vadúz (Licht.),
Odd Grenland (Nor.) - FK Ekranas (Lit.),
FK Ventspils (Lot.) - Bröndby Kodaň,
ÍA Akranes (Isl.) - Hammarby SK (Švéd.),
Viking Stabaek (Nor.) - Haka Valkeakoski (Fin.),
Bodö Glimt (Nor.) - Levadia Tallinn,
FH Hafnarfjördur (Isl.) - Dunfermline Athletic (Skot.),
Žalgiris Kaunas (Lit.) - AB Aalborg (Dán.),
Östers IF (Švéd.) - Metalurgs Liepajas (Lot.).


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko