Standart Lutych - Arsenal, u míče domácí Axel Witsel, stíhá ho Cesc Fabregas

Standart Lutych - Arsenal, u míče domácí Axel Witsel, stíhá ho Cesc Fabregas | foto: AP

Arsenal otočil duel v Lutychu, šlágr Inter - Barcelona skončil bez branek

• 49
Fotbalisté Arsenalu vstoupili do duelu na hřišti Stadardu Lutych hrozně. Po pěti minutách prohrávali 0:2. Nakonec zápas otočili na konečných 3:2. Sedmdesát minut za vítěze odehrál Tomáš Rosický. Očekávaný šlágr úvodního kola Ligy mistrů Inter - Milán Barcelona skončil bez branek.

Londýňané měli velké problémy se složením sestavy a trenér Arséne Wenger musel dát mimo jiné šanci brankářské trojce Vito Mannonemu, pro kterého to byl teprve druhý start za Arsenal. Mannone a celý tým Arsenalu pak zažil v Lutychu úvod zápasu z říše nočních můr.

Již po dvou minutách otevřel skóre stoper Mangala, který využil chybnou přihrávku Eduarda. A záhy zvýšil Jovanovič z penalty.

Arsenal měl co dohánět a s ním i Rosický, pro kterého to byl první zápas v Lize mistrů od prosince 2007; poté 18 měsíců laboroval se zraněním a až dnes se po 20 měsících znovu objevil v základní sestavě.

Stejně jako v posledním ligovém utkání s Manchesterem City patřil Rosický k nejaktivnějším hráčům, ani jeho snaha však na obranu Standardu neplatila. Až v samotném závěru poločasu se přeci jen povedlo snížit Bendtnerovi.

V 70. minutě Rosický vystřídal a již jen z lavičky sledoval, jak jeho spoluhráči otáčejí vývoj zápasu. V 78. minutě nejprve vyrovnal po standardní situaci stoper Vermaelen a záhy zařídil vítězství Eduardo. Standard tak v premiéře v Lize mistrů nezískal ani bod.

A bodového zisku se nedočkal žádný z pětice nováčků. Kazaň prohrála 1:3 na hřišti Dynama Kyjev, přestože vedla po přímém kopu Domíngueze.

Nizozemský Alkmaar prohrál na půdě Olympiakosu Pireus 0:1, stejně jako maďarský Debrecín v Liverpoolu. Rumunský tým Urziceni pak na hřišti Sevilly prohrál 0:2.

Šlágr mezi Interem Milán a Barcelonou skončil bez branek. Neprosadil se ani jeden z dvojice útočníků Eto'o, Ibrahimovič, kteří si v létě vyměnili působiště právě mezi těmito dvěma celky.  Inter Milán - Barcelona, s míčem kouzlí hostující Ibrahimovič, zastavuje ho domácí Maicon (na zemi).

Oba měli velkou šanci, ale proti svým bývalým spoluhráčům nepotvrdili pověst kanonýrů. Z očekávaného souboje útoků tak byl spíše duel obran, které pracovaly bezchybně.

Velmi vyhrocený zápas se hrál v Lyonu, kde rozhodčí musel hned sedm hráčů napomenout žlutou kartou, a navíc těsně před půlí vyloučil útočníka Fiorentiny Alberta Gilardina. Ten v souboji udeřil loktem protihráče a oslabil svůj tým. Lyon přesilovou hru využil a po gólu Pjaniče slavil výhru 1:0.

výsledky

SKUPINA E:
FC Liverpool - VSC Debrecín 1:0 (1:0)

Branka: 45. Kuijt. Rozhodčí: Proenca (Portug.).

Olympique Lyon - AC Fiorentina 1:0 (0:0)

Branka: 76. Pjanič. Rozhodčí: Vink (Niz.). ČK: 45. Gilardino (Fiorentina).

SKUPINA F:
Inter Milán - FC Barcelona 0:0
Rozhodčí
: Stark (Něm.).

Dynamo Kyjev - Rubin Kazaň 3:1 (0:1)
Branky: 71. Yussuf, 79. Magrao, 85. Gusev - 25. Domínguez. Rozhodčí: Hamer (Luc.).

SKUPINA G:
VfB Stuttgart - Glasgow Rangers 1:1 (1:0)
18. Pogrebňak - 77. Bougherra. Rozhodčí: Busacca (Švýc.).

FC Sevilla - Unirea Urziceni 2:0 (1:0)
45.+1 Luis Fabiano, 70. Renato. Rozhodčí: Trefoloni (It.).

SKUPINA H:
Olympiakos Pireus - AZ Alkmaar 1:0 (0:0)
Branka
: 79. Torosidis. Rozhodčí: Kassai (Rum.).

Standard Lutych - FC Arsenal 2:3 (2:1)
Branky: 2. Mangala, 5. Jovanovič z pen. - 45. Bendtner, 78. Vermaelen, 81. Eduardo. Rozhodčí: Iturralde González (Šp.).