Radost fotbalistů Ajaxu

Radost fotbalistů Ajaxu - Fotbalisté Ajaxu Amsterdam se radují nejen z vítězství nad Zulte Waregem, ale také z postupu ze základní skupiny Poháru UEFA. | foto: Thierry Roge , Reuters

Ajax výhrou definitivně pohřbil Spartu

• 16
Praha - Fotbalisté Ajaxu Amsterdam a Paříž SG jsou dalšími jistými postupujícími celky do jarních vyřazovacích bojů v Poháru UEFA. Kdyby ve středu Ajax prohrál s Waregemem o pět a více gólů, mohla na jeho úkor teoreticky projít dál pražská Sparta. Ale nizozemský velkoklub neponechal nic náhodě a zvítězil s přehledem 3:0.

Klíčový zápas zvládla i Paříž, konkurent Mladé Boleslavi. Francouzský celek doma rozdrtil zatím neporažený Panathinaikos 4:0.

Ve středu si zajistily postup také Hapoel Tel Aviv díky remíze s Mladou Boleslaví, Feyenoord Rotterdam, Fenerbahce Istanbul a Celta Vigo.

Ajax v sestavě s českým reprezentantem Zdeňkem Grygerou sice při totálním výbuchu ještě mohl v Gentu, kde Waregem hraje pohárové zápasy, přijít o postup, ale už úvod utkání vzal Spartě zbytky nadějí, když se už ve čtvrté minutě trefil kanonýr Huntelaar. Stejný hráč dvanáct minut po přestávce zvýšil na 2:0 a výhru Ajaxu zpečetil sedm minut před závěrečným hvizdem další reprezentant Heitinga.

Ve druhém utkání "sparťanské" skupiny porazil Espaňol Barcelona vídeňskou Austrii, které chyběl Štěpán Vachoušek, 1:0 a zkompletoval sbírku čtyř výher. Naopak rakouský klub zůstal bez bodového zisku.

Stejně jako Ajax suverénně do dalšího kola dokráčel i Paris St. Germain a radovat se z toho mohl i český stoper David Rozehnal. Pařížané nechali zapomenout na předchozí rozpačité výsledky a připravili Panathinaikosu, který už měl postup jistý, první prohru ve skupině. Dvakrát se trefil Portugalec Pauleta, stejný kousek se povedl i Kalouovi a St. Germain mohl slavit premiérový tříbodový zisk.

Namále měl před rozuzlením skupiny E Feyenoord Rotterdam, který
ale doma zvládl klíčový duel s Wislou Krakov a výhra 3:1 jej posunula do
další fáze. Kdyby polský celek v Rotterdamu uhrál alespoň remízu, mohl
projít do dalšího kola. Ve druhém utkání skupiny vyrovnaný souboj
Blackburnu s Nancy rozhodl v poslední minutě domácí Neill a v přímém
souboji o první místo posunul do čela anglický tým.

Dramatický souboj se odehrál mezi Fenerbahce Istanbul a Frankfurtem. Domácí
sice prohrávali s bundesligovým celkem už o dvě branky, ale v závěrečné
půlhodině zmobilizovali síly a dvěma góly si zajistili remízu, která jim
stačila na postup. Hrdinou byl Semih, střelec branky z 83. minuty. Ve druhém zápase stačila Celtě Vigo remíza 1:1 v Palermu.

Středeční výsledky

Skupina E: Feyenoord - Wisla Krakov 3:1 (2:1), branky: 16. Hof, 41. De Guzman, 67. Charisteas - 23. Brožek; Blackburn - Nancy 1:0 (0:0), branka: 90. Neill.

1. Blackburn 4 3 1 0 6:1 10
2. Nancy 4 2 1 1 7:4 7
3. Feyenoord Rotterdam 4 1 2 1 4:5 5
4. Wisla Krakov 4 1 0 3 6:8 3
5. Basilej 4 0 2 2 4:9 2

Skupina F: Espaňol - Austria Vídeň 1:0 (0:0), branka: 57. Pandiani; Waregem - Ajax 0:3 (0:1), branky: 4. a 57. Huntelaar, 83. Heitinga.

1. Espaňol 4 4 0 0 11:2 12
2. Ajax 4 2 1 1 6:2 7
3. Waregem 4 2 0 2 9:11 6
4. Sparta 4 1 1 2 2:5 4
5. Austria Vídeň 4 0 0 4 1:9 0

Skupina G: Paříž SG - Panathinaikos 4:0 (1:0), branky: 29. a 47. Pauleta, 52. a 54, Kalou; Hapoel Tel Aviv - Mladá Boleslav 1:1 (1:1) - více ZDE.

1. Panathinaikos 4 2 1 1 3:4 7
2. Paříž SG 4 1 2 1 6:4 5
3. Hapoel Tel Aviv 4 1 2 1 7:7 5
4. Rapid Bukurešť 4 0 4 0 3:3 4
5. Ml. Boleslav 4 0 3 1 2:3 3

Skupina H: Fenerbahce Istanbul - Frankfurt 2:2 (0:1), branky: 64. Tuncay, 83. Semih - 7. a 52. Takahara; Palermo - Celta Vigo 1:1 (0:0), branky: 70. Tedesco - 59. Baiano.

1. Newcastle 4 3 1 0 4:1 10
2. Celta Vigo 4 1 2 1 4:4 5
3. Fenerbahce 4 1 1 2 5:4 4
4. Palermo 4 1 1 2 3:6 4
5. Frankfurt 4 0 3 1 4:5 3