Příprava Líšně na druhou ligu. Nové dresy i minimální plat hráčům

Fotbalisté Líšně (v bílém) v duelu s Hodonínem. | foto: Jaroslav Kolísek

19 2019
Nejen hektické byly pro fotbalový klub SK Líšeň poslední týdny před tím, než v sobotu doma poprvé vstoupí do druhé nejvyšší soutěže. Přerod vítěze amatérské MSFL v profesionální druholigový celek přinesla v rámci nezbytné administrativy i humorné momenty.

Například do Líšně dorazilo vyjádření o tom, jak mezinárodní federace UEFA řeší odměny za starty hráčů v evropských pohárech.

„Koukali jsme na to s otevřenou pusou. Víme, že pro první a druhou ligu jsou reglementy v profesionálním fotbale stejné, ale k čemu to je nám?“ říká pobaveně Karel Hladiš, předseda druholigového nováčka. Anglicky psané lejstro podepsal a vrátil e-mailem zpět.

Převážná většina úkonů, jimiž musel od prvenství v MSFL z poloviny června projít, byla však nanejvýš nutná. Do 2. ligy mohou jen profesionální mužstva, což obnáší například podpis smluv se všemi hráči.

„V MSFL jsme to řešili tak, že jsme hráčům proplatili cesťáky a bylo,“ říká Hladiš. Jediným fotbalistou Líšně, hrajícím na smlouvu, byl Adam Fila. Kontrakt zněl na pět tisíc korun měsíčně.

To už ve 2. lize nejde. Kluby jsou povinny platit hráčům nejméně 10 tisíc měsíčně. V Líšni je většina platů nastavena právě na tuto hranici; s tím, že hráči mají následně prémie podle výsledků. Nejštědřeji honorovaný borec v kádru nováčka by si měl přijít na 30 tisíc korun.

Profíci do půl roku, akciovka do roka

Proměnu hráčů z amatérů na profesionály řeší Hladiš operativně. „Kluci musí vědět, za co hrají, na tom se domluvíme. Smlouvy se pak chystají tak, jak je čas,“ říká otevřeně. Několik hráčů již má podepsaných, s některými jednal ještě včera.

I tak ale skoro kompletní kádr druholigového nováčka tvoří pracující borci. Čistě jen fotbal hrají jen dvě posily – brankář Martin Šustr, který přišel z Vyškova, a záložník Adrián Čermák. Ten se nedávno ucházel o místo ve Zbrojovce Brno. Měl pak jít do Zlatých Moravců, ale na poslední chvíli se to změnilo, a tak je v Líšni.

Na dotažení všech kontraktů má Hladiš čas do konce roku, což je daná úleva pro nováčka soutěže. I řády pamatují na to, že stihnout komplet všechny procedury by v letní pauze bylo prakticky nemožné, zejména když se o postupu rozhodne až v posledním kole.

Ještě déle má Líšeň na vytvoření akciové společnosti, tou se musí stát do roka. Zatím funguje jako spolek.

Osvětlení ani vytápění nejsou ve 2. lize třeba

Přechod do profesionálního režimu bude náročný nejen na papírování, ale hlavně na finance. Hladiš si spočítal, že kdyby chtěl svoje mužstvo platit byť jen průměrně, nabobtná mu rozpočet o nějakých osm milionů korun ročně. Potřebuje se tak dostat na 20 milionů na sezonu. Pokrytou tuto částku ještě nemá.

Zásadní položkou v rozpočtu Líšně bude příspěvek od města, který na podzimní část 2. ligy činí tři miliony korun. Od roku 2020 by pak oddíl měl být zařazen ve standardním dotačním programu. Čekají ho ještě jednání na kraji.

Injekce z městské pokladny se odrazí i na změně designu dresů mužstva. Na hrudi bude druholigový nováček nově nést brněnské logo.

Každá koruna je v Líšni potřeba. Rekonstrukcí musel projít stadion i trávník, ještě včera se tam usilovně finišovalo a vzduch prořezával zvuk pracovních nástrojů.

Trávník je v Líšni ryze přírodní a kvůli době na jeho uchycení (potřeba je šest týdnů) pomýšlel Hladiš na odehrání 1. kola soutěže venku. Než o to ale stačil zažádat, podala svoji žádost o totéž Zbrojovka, která také opravuje hřiště. Jakožto dřívější žadatel dostala přednost.

Tady srdcaře Hladiše předstihl čas. Jinde ale úspěšně vyšel z předpokladu, že kdo je připraven, nemůže být překvapen. Model stadionu pro 2. ligu tak měl nachystaný už od roku 2006, kdy si modernizaci vysnil. Taky finance pro případný postup začal předjednávat už loni na podzim. V únoru si pozval zástupce Ligové fotbalové asociace, aby si s ním upřesnil, co všechno musí Líšeň pro vstup do profesionální sféry nachystat.

„Když jsme na jaře spadli z postupové příčky, říkal jsem si, že když už nic, aspoň budeme mít stadion, a zůstaneme v MSFL. Protože ale pracuji koncepčně, dokázal jsem se k jednáním po postupu rychle vrátit,“ líčí první muž kopané v Líšni.

Příznivé pro něho je, že pro 2. ligu nemusí klub mít ani vyhřívaný trávník, ani umělé osvětlení. To by stíhal skutečně jen těžko. Takhle bylo stadion potřeba vybavit především sektorem pro fanoušky hostí, novými turnikety nebo toaletami.

Stadion by zítra při debutu Líšně ve 2. lize proti Varnsdorfu měl mít kapacitu asi 1 300 míst. Hladiš doufá, že bude plno.

Slavia - Kluž ONLINE

Liga mistrů, odveta playoff Slavia - Kluž ve středu 28. srpna ve 21 hodin.

Nejčtenější

Ronaldo: Dnešní ceny hráčů jsou mimo, já bych musel stát třikrát tolik

Cristiano Ronaldo v televizním debatě pár dnů před startem nového ročníku...

Současné miliardové částky za přestupy fotbalistů se podle Cristiana Ronalda, nejslavnějšího ze...

Můj nejlepší moment ve Slavii. Cítíme, že postup je blízko, říká Kolář

Slávistický brankář Ondřej Kolář po utkání o Ligu mistrů v Kluži, během kterého...

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Lepší chvíli na důležitý zákrok si doopravdy vybrat nemohl. V klíčovém momentě úvodního utkání play...

Hrdina bez nervů. Dřív hřešil na talent, teď přiblížil slávistický sen

Slávistický brankář Ondřej Kolář během úvodního čtvrtfinále Evropské ligy proti...

VIDEO Většího kliďase v kabině fotbalové Slavie nenajdete. Soustředěný, rozvážný, málokdy dá najevo...

Trpišovský: Že je skoro hotovo? Vůbec. Doma musí být výkon lepší

Slávistický kouč Jindřich Trpišovský na tiskové konferenci před zápasem v Kluži.

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Do Prahy jeho tým veze výsledek, který dává velkou naději. Vítězství 1:0 v Kluži muselo Jindřicha...

Hvězda Kluže přemýšlí o konci. Góly, anebo srdce?

George Tucudean z Kluže oslavuje svůj gól na hřišti Celtiku.

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Mohla to pro něj být magická noc. Nezapomenutelná, radostná, bez kaňky. A zdánlivě i byla. Jenže...

Další z rubriky

Výhra byla na dosah, čekání ale pokračuje. Hradec venku znovu nevyhrál

Zdenko Frťala vede trénink fotbalistů Hradce Králové.

Jako by pro ně vítězství na hřišti soupeře bylo zakleté. V jarní části minulé druholigové sezony ho...

Ústí zatím bez jiskry. Ještě to skřípe, ví trenér Křeček

Aleš Křeček

Loňskou jiskru ještě nezažehli, fotbalisté Ústí hledají ve 2. lize šmrnc. „Zatím to skřípe,“...

Brněnští fotbalisté znovu propadli a trenér Šustr hrozí změnami

Brněnský trenér Pavel Šustr

Velká očekávání ze začátku uplynulého fotbalového víkendu skončila v podání brněnských...

Najdete na iDNES.cz