Rozhodčí Petr Hocek | foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Kvůli Vyšehradu i šestiletý trest. Mezi podezřelými jsou také sudí z první ligy

  • 35
Šestiletý zákaz činnosti pro delegáta Miroslava Skálu, osmnáctiměsíční stopka pro vedoucího mužstva Vyšehradu Milana Tandaru a zahájení disciplinárních řízení s pěticí sudích, mezi kterými jsou i Petr Hocek a Jakub Hrabovský z listiny pro profesionální soutěže. Etická komise fotbalové asociace vyřkla další verdikty v kauze údajného ovlivňování zápasů.

Všechny tresty či podezření se přímo dotýkají duelů pražského Vyšehradu, kde v kritické době působil coby funkcionář Roman Rogoz, jeden z hlavních obviněných celého případu.

Korupční aféra kolem Romana Berbra

V aféře, která odstartovala loni v říjnu, bylo policií obviněno 20 lidí. Více než polovina z nich včetně Berbra a Rogoze už ale z FAČR vystoupila a etická komise s nimi nemůže vést řízení.

Kriminalisté tvrdí, že ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí ligy řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií šlo hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil z ČFL do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek. Asociace má v kauze jako poškozená strana přístup k policejnímu spisu, etická komise může rozhodovat bez ohledu na probíhající trestní řízení.

Etická komise potrestala šestiletým zákazem působení ve fotbale a patnáctitisícovou pokutou delegáta Miroslava Skálu, jenž v květnu 2019 přijal úplatek od Tomáše Grímma, dalšího z obviněných, aby ve prospěch domácích ovlivnil třetiligové utkání Vyšehradu s Ústím nad Orlicí.

Milan Tandara, vyšehradský vedoucí, který tehdy záměrně nezajistil povinný přenos, dostal třetinovou pokutu a ve fotbale nesmí působit rok a půl.

Tresty, o nichž etická komise pod vedením Jana Eisenreicha rozhodla na svém zasedání už v úterý a ve středu je zveřejnila, navazují na verdikty z minulého týdne: vyřazení Vyšehradu z třetí ligy a osmileté zákazy pro tři rozhodčí. 

Všichni potrestaní měli a mají možnost se proti verdiktům odvolat do pěti pracovních dnů.

Druhá větev? Rozhodčí. Ginzel skončil hned

Pro etickou komisi úterním verdiktem skončilo šetření první větve osob, které jsou s celou kauzou, v níž vedle Rogoze figuruje nejvýš zejména bývalý místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr, spojeny.

Další část se dotýká zejména rozhodčích, stojí v oficiálním prohlášení

S Emanuelem Markem, Petrem Hockem, Jakubem Hrabovským a Zdeňkem Vaňkátem etická komise zahájila disciplinární řízení. 

První dva jmenovaní měli ovlivnit zápasy Vyšehradu z pozice hlavního sudího, zbylí dva pak jako asistenti. Celkem mělo jít o osm zápasů, o sedm ve druhé lize a o jeden ve třetí nejvyšší soutěži. Všichni zmínění sudí působili v minulosti i v první lize, Hocek s Hrabovským dokonce i v podzimní části aktuální sezony.

„Tyto osoby budou vypovídat na dalším zasedání etické komise a následně rozhodneme o tom, zda byl, nebo nebyl disciplinární přečin spáchán,“ vysvětlil Jan Eisenreich, předseda etické komise.

Sudí z odposlechů? Komise vyčkává. Kluby vidí chyby, ale ne tendenčnost

Šéf komise rozhodčích Radek Příhoda aktuální vyjádření nepřidal. Čeká na definitivní verdikt.

„Kredit nám rozhodčím celá tahle kauza samozřejmě sráží,“ opakoval před týdnem. „Nicméně to, s čím etická komise přijde, budeme pochopitelně respektovat. To je orgán, jenž má celou záležitost řešit, a my budeme pracovat s informací, kterou od něj dostaneme,“ uvedl Příhoda.

Mezi podezřelými je také Ondřej Ginzel, který se podle komise dopustil přečinu narušení regulérnosti soutěže či utkání. Na podzim ještě coby hlavní odřídil šest zápasů v nejvyšší soutěži.

Náčelníku, poslušně hlásím! Spis odhaluje, jak se sudí zpovídali Berbrovi

„Pan Ginzel však ve večerních hodinách téhož dne (v úterý 28. prosince 2021) z FAČR vystoupil, a etická komise tak ztratila pravomoc v jeho případě rozhodovat,“ stojí v oficiálním dokumentu. 

Mimochodem, v rozhovoru pro server fotbalportal.cz třiatřicetiletý sudí uvedl jako hlavní důvod konce kariéry zdravotní problémy. 

Ondřej Ginzel

Členem fotbalového hnutí už není ani Jiří Houdek, s nímž mělo být rovněž zahájeno disciplinární řízení kvůli pokusu o ovlivnění dvou zápasů Vyšehradu.

„Osoby, které se úmyslně chtějí vyhnout disciplinárnímu řízení tím, že vystoupí z FAČR, by už nadále neměly mít nikdy možnost se do fotbalové asociace vrátit,“ dodal šéf etické komise.

Kdo jsou podezřelí rozhodčí

Emanuel Marek
V lize působil třináct sezon – jako hlavní odřídil takřka stovku zápasů, šedesát jich zvládl jako asistent. Také jeho jméno se v uniklých odposleších několikrát objeví. Přímo i nepřímo. Etická komise ho podezřívá z pokusu o ovlivnění utkání mezi Chrudimí a Vyšehradem (31. srpna 2019). Ligu nepíská od léta, kdy ho na listinu nezařadil nový šéf komise rozhodčích Radek Příhoda. 

Momentka z duelu Chrudim (červená) vs. Vyšehrad

Jiří Houdek
Jeho jméno je spojeno se skandálem v Olomouci, kde měl v říjnu 2019 řídit prvoligový zápas pod vlivem alkoholu. Do té doby patřil k nejnasazovanějším sudím, ale postupně z elitní scény zcela zmizel. Třeba v minulé sezoně pískal jediný zápas, třikrát pomáhal jako VAR. V aktuální sezoně už nepíská a není ani členem FAČR. 

Jakub Hrabovský
Houdkův asistent z inkriminovaného utkání v Olomouci. Takto o incidentu hovořil podle policejního spisu Akce Šváb Martin Wilczek, tehdejší místopředseda komise rozhodčích: „Hráči odmítali nastoupit do druhého poločasu. Láďa Minář měl desetiminutový monolog v kabině k hráčům, že do poločasu musí nastoupit. (...) Kuba Hrabovský (asistent rozhodčího) v době, kdy kontroloval výstroj hráčů v tom tunelu, není schopen stát, opírá se o zeď a hráči musí chodit kolem něho. Hráči tomu nepřikládali váhu. Od desáté minuty běhali hráči k lavičce s tím, že z rozhodčího to táhne, Kuba Hrabovský se motal.“ Hrabovský v lize působí dál: na podzim byl jako asistent na třinácti zápasech, desetkrát také coby videoasistent. 

Zdeněk Vaňkát
Kontroverzní postava. V minulosti označil Romana Berbra za svého přítele a škraloup měl třeba proto, že v roce 2013 pískal nedohraný divizní zápas Rokycany – Malše Roudné a hostům, kteří podporovali na volbu šéfa FAČR Markétu Haindlovou, vyloučil tři hráče. V dubnu 2015 byl vzat do vazby kvůli obvinění z krytí balkánského gangu, který chtěl vykoupit vilu bývalého politika Rudolfa Blažka, Vrchní soud v Praze ho však osvobodil. Etická komise ho nyní podezřívá z toho, že se coby asistent rozhodčího pokusil v sezoně 2019/20 ovlivnit dva zápasy Vyšehradu ve druhé lize.

Petr Hocek
Stále aktivní ligový rozhodčí. Naposledy řídil zápas Hradce Králové se Spartou, ve kterém odpískal celkem 45 faulů, což je nadstandardní číslo. I on je podezřelý z toho, že se pokusil ovlivnit dva duely Vyšehradu ve druhé lize.

Ondřej Ginzel
Záhy poté, co s ním etická komise zahájila disciplinární řízení, vystoupil z fotbalové asociace. Ještě na podzim řídil první ligu, ale i jeho jméno se v policejních odposleších objevuje často. Například Michal Káník, jeden z obviněných v kauze Šváb, o něm po vítězném utkání Českých Budějovic s Opavou vypráví Romanu Rogozovi, že byl nejlepším hráčem domácích: „Toho bych si vzal na doma, je pracovitej.“


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko