Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. července 2021 Marta

Zapomeňte na psaný životopis. Natočte o sobě videoprofil

Hledání práce se často změní v nekonečný kolotoč. Rozešlete životopis, objíždíte pohovory, čekáte na vyjádření. Zaměstnavatelé se zase musí probírat horami papírových životopisů, z fotek moc nepoznají. Díky profesním videoprofilům si obě strany mohou ušetřit čas.
Na osobní pohovor jsou díky videoprofilům vybráni jen ti uchazeči, o které mají firmy skutečně zájem. Ilustrační foto.

Na osobní pohovor jsou díky videoprofilům vybráni jen ti uchazeči, o které mají firmy skutečně zájem. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

V anglosaském světě je to naprosto běžná věc - kvůli velkým vzdálenostem se úvodní kolo přijímacího pohovoru do zaměstnání odehrává prostřednictvím prezentace natočené přes webkameru. Zaměstnavatelé si pak z vizuálně jednotných a stejně strukturovaných videoprofilů vybírají nejvhodnější kandidáty. Několik z nich pak pozvou na první osobní pohovor.

Videoprofil musí být kvalitní

Na českém pracovním trhu se videoprofily zatím moc nevyužívají. "Na některých tuzemských pracovních serverech má člověk možnost umístit svou videonahrávku, ale to se s úspěchem nesetkalo," říká David Kinter, majitel společnosti RedJOB, která od listopadu nabízí uchazečům o práci možnost vytvořit si profesní videoprofil.

"Domácí nahrávky rozporuplné kvality i obsahu bez jakékoliv struktury nejsou pro zaměstnavatele zajímavé. Takové video může být zábavné pro návštěvy, ale s hledáním práce nepomůže, pokud nejsou dodržena určitá pravidla. Profesionální profily musejí být jednotné po vizuální i obsahové stránce, aby firmy mohly uchazeče snadno porovnávat," dodává Kinter.

Co je to videoprofil

Prezentace, jíž mohou uchazeči o práci oslovit budoucí zaměstnavatele.

Po vyplnění jednotného formuláře mají kandidáti vytvořený text, který před kamerou přečtou, nebo ho využijí jako nápovědu. Vygenerovaný text pak mají před sebou na monitoru.

Ideální délka videoprofilu je jedna až dvě minuty. Uchazeč v něm představí sebe, své přednosti, vzdělání, profesní zaměření, zkušenosti v oboru, poslední zaměstnání.

Pro zájemce o práci je pořízení videonahrávky zdarma.

Vidět a slyšet je víc než číst

Zájemci o videoprofil stačí vyplnit on-line formulář, zajít na pobočku firmy RedJOB, poradit se s konzultantkou a natočit videoprofil. Když se to nepodaří napoprvé, je možné natáčení opakovat tak dlouho, dokud nebude se svou prezentací spokojený. Pro uchazeče o práci je videonahrávka zdarma.

"Na doporučení jsem se rozhodl natočit profesní videoprofil. Nešlo o nic složitého, i když jsem to dělal poprvé v životě. Do týdne jsem jel na pohovor. Od 1. února nastupuji jako obchodní zástupce - bylo to neskutečně rychlé," popisuje Bronislav Holeček z Prahy.

Jednou z výhod videoprofilů je, že si člověka pozvou na pohovor jen tam, kde bude patřit mezi kandidáty, o něž je skutečně zájem. A to je oboustranně prospěšné: uchazeč o práci nebude muset zbytečně objíždět pohovory, což ho stojí čas a peníze. Ušetří si i zklamání z opakovaného odmítnutí. A zaměstnavatel zase nebude muset trávit nekonečné hodiny rozhovory s lidmi, kteří sice poslali zajímavý životopis, ale pro danou pozici se nehodí.

Videoprofily navíc vyřeší i problémy s komplikovanou legislativou. Do inzerátu na pracovní pozici prodejce lázeňských pobytů pro seniory totiž nejde napsat, že by uchazeč neměl být svérázně oděný teenager, protože cílová skupina k němu nebude mít důvěru. Stejně tak není možné požadovat štíhlou postavu u prodejců zdravé výživy nebo zdravou pleť u obchodníků s luxusní kosmetikou.

Rychlost je hlavní výhoda

To, že se díky videoprofilům zrychlil výběr zaměstnanců, potvrzují firmy i personální agentury, které tento způsob již vyzkoušely. "Videoprofil jsme využili pro první selekci vhodných uchazečů při hledání nového člena našeho týmu," vysvětluje Petr Král, manažer firmy GBS-CZECH.

Podobně věc popisuje i Milada Seidenglanzová ze společnosti I. SEKO: "Videoprofil nám pomáhá výrazně urychlit výběr vhodných kandidátů, které si chceme pozvat na osobní pohovor."

Ze stejného důvodu si videoprofily chválí i lidé, kteří díky nim našli práci. Nebo alespoň získali naději. "Natočil jsem videoprofil a první dva týdny se nic nedělo. Najednou jsem dostal tři pozvánky na pohovor během týdne," říká Tomáš Zvonař z Českých Budějovic.

Hodí se pro číšníky i prodavačky, dělníkům moc nepomůže

Typický uchazeč o práci prostřednictvím videoprofilu je člověk mezi 20 až 55 lety, minimálně se středoškolským vzděláním.

"Mezi našimi klienty nejsou jen podniky s hustou sítí pozic jako obchodní zástupci v terénu či rychloobrátkové obchodní společnosti a finanční firmy. Velký zájem mají také restaurace, které hledají obsluhující personál, či obchody, jež vyžadují po prodavačkách určité vystupování," upřesňuje David Kinter.

Naopak většině dělnických profesí, pro něž není osobní vystupování tak důležité, videoprofil příliš nepomůže. Stejně tak je zbytečný například pro pracovníky v oboru informačních technologií, kteří nepřijdou do styku se zákazníky. Totéž platí pro většinu analytických profesí či pozic v oblasti účetnictví.

"Výjimkou jsou případy, kdy si vedoucí týmu sami vybírají své spolupracovníky, s nimiž obvykle sedí v jedné kanceláři. Tam hraje první dojem důležitou roli a nezakládá se na fyzické přitažlivosti. Šéf týmu pětačtyřicátníků si k sobě obvykle vybere stejný typ - věkově i osobnostně. A je to tak v pořádku, kolektiv musí fungovat a konflikty mezi lidmi brzdí práci," doplňuje David Kinter.

Videoprofily by se v budoucnu měly přiblížit individuálním potřebám firem. "Společnost specifikuje otázky na uchazeče, my je zakomponujeme do aplikace a vytvoříme pro ni cílené video. O službu má zájem čím dál více firem, chtějí si uchazeče otestovat, například z jazykových znalostí," dodává David Kinter.

Autoři:
  • Nejčtenější

Hypotéky překonaly za pololetí celoroční objemy. Sazby dál rostou

Po mírném ochlazení v dubnu a v květnu hypoteční trh opět roste. Banky v červnu poskytly hypotéky za téměř 44,5...

Přímo obdarovat bližního v nouzi v Česku znamená obdarovat i stát

Tornádo na jižní Moravě ukázalo, že Češi drží při sobě zejména v těch chvílích, kdy jde do tuhého. Zároveň ale i...

Sonda: Zjišťují ve firmách, kolik už mají očkovaných zaměstnanců?

Chodí se kolem toho po špičkách, nikdo nikoho do ničeho nenutí. Zatím. Očkování zaměstnanců proti koronaviru nabírá na...

Pracujete za kolegy na dovolené? Co je přesčas a kdy máte nárok na příplatek

Většina z nás to někdy zažila. Firma finišuje na zakázce nebo se blíží termín účetní uzávěrky a pracovní doba na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na výlet vlakem či autobusem mohou senioři vyjet i za čtvrtinu ceny

Je vám šedesát pět let nebo víc? Pokud ano, tak se vám na výlety rozhodně vyplatí jezdit vlakem či autobusem. Tedy...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Když se home office osvědčí víc než kancelář. Čtyři pravidla, aby byl efektivní

Premium „Domácí kancelář“ se v době pandemie stala pro mnohé podniky nutností a získala mezi zaměstnanci značnou oblibu. Nyní...

Udělejte kariéru v IT. Na vzdělání nezáleží, stačí trocha talentu a píle

Ti špičkoví programují od šesti let. To ale neznamená, že kariéru v IT nemůže udělat absolvent sociologie, nebo žena po...

Sonda: Zjišťují ve firmách, kolik už mají očkovaných zaměstnanců?

Chodí se kolem toho po špičkách, nikdo nikoho do ničeho nenutí. Zatím. Očkování zaměstnanců proti koronaviru nabírá na...

Je jedno, co prodáváte, pravidla podnikání jsou stejná, říká byznys mentorka

Premium Označení „podnikatel“ má u nás stále hořkou pachuť. „Jde o pozůstatek z devadesátých let v kombinaci s negativními...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...