Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Patnáct rad, jak si rychle najít práci

Najít práci zejména v dnešní době nebývá snadné. Své šance na úspěch zvýšíte tím, že se vyvarujete zbytečných chyb. Například je dobré si pamatovat, jaké firmy jste již oslovili. Pošlete-li firmě svůj životopis několikrát, nemusíte vyvolat zrovna dobrý dojem.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Rozhovor dvou manažerek | foto: Profimedia.cz

Přestože nemáte praxi, kterou obvykle firmy od uchazečů o zaměstnání požadují, na trhu práce jako absolventi můžete uspět. Stačí se jen vyvarovat řadě chyb, které mnozí často dělají při hledání nového pracovního místa.

1. Hledejte osm hodin denně
Nestačí jen odpovědět na pár inzerátů denně. Obecně se doporučuje, abyste hledali práci nejméně osm hodin denně. Ráno vstanete, koupíte si noviny, pročtete nové inzeráty na internetu a na ty vhodné začnete odpovídat. Pokud je inzerce málo, zkuste sami nabídnout firmě, pro niž byste chtěli pracovat, své zkušenosti a znalosti.

2. Mějte seznam
Pamatujte si, které firmy jste oslovili. Nerozesílejte své životopisy jen tak na všechny strany. Neuděláte dobrý dojem, pokud někomu pošlete svůj životopis dvakrát, nebo dokonce třikrát.

3. Nepodceňujte motivační dopis
Vyvarujte se toho, abyste všem firmám posílali stejný motivační dopis. Vždy ho upravte podle toho, o jakou práci žádáte – firmy z něho musí poznat, že máte o nabízenou pozici skutečný zájem. Například firmy jako Česká spořitelna, RWE, KPMG Česká republika, Siemens na dotaz MF DNES téměř shodně uvedly, že nadšení a motivace je téměř to nejdůležitější, co o přijetí absolventa rozhoduje.

4. Ohodnoťte sami sebe
Podle průzkumu společnosti KPMG více než polovina studentů na prvním místě nabízí zaměstnavatelům zodpovědnost a pečlivost, následuje pečlivost a flexibilita. Jen málo lidí řadí mezi své přednosti organizační schopnosti, kreativitu či jazykové znalosti. Před výběrovým řízením tedy zvažte, čím skutečně můžete firmě přispět. Zdůrazněte schopnosti, kterých se ostatním nedostává.

5. Dejte si pozor
Životopis napište stručný a strukturovaný. Nikdy v něm neuvádějte osobní a citlivé informace, jako je rodinný stav, datum narození, nebo dokonce rodné číslo. Nezbytný je kontakt na vás – adresa, telefon a e-mailová adresa, která bude mít v názvu vaše jméno a příjmení (nikoli nějakou roztomilou přezdívku).

6. Přílišná stručnost uškodí
Jasně a heslovitě popište v životopise své dosavadní pracovní zkušenosti i z brigád. Co jste na brigádě dělali, za co jste měli zodpovědnost, v jak velkém týmu jste pracovali… Zejména zmiňte své koníčky, které mají s hledanou pozicí něco společného, určitě nevynechejte. Naopak se v kolonce o zájmech vyhněte obecným tvrzením, jako např. literatura, sport a umění.

Buďte konkrétní. Pokud si nevíte rady, vzory pro životopis najdete například na www.jobdnes.cz. Při vyplňování pamatujte na to, že ne všechny údaje musíte vyplnit.

7. Životopis prověřte
Podle personalistů pro správný životopis platí jedno pravidlo: pokud si ho přečte někdo, kdo vás nezná, měl by z něho poznat, co umíte. Buďte struční, ale nikdy nešetřete na popisu práce, kterou jste na brigádách anebo stážích vykonávali.

8. Pozor na fotku i video
Svou fotografii k životopisu přiložte jen v případě, že si ji firma výslovně žádá. Měla by být jako do občanského průkazu. Rozhodně neposílejte žádné snímky z dovolené, večírků nebo ty, na nichž jste třeba v plavkách. Od letošního roku například pracovní portál Džob nabízí možnost videovizitky. Ta může například hodně pomoci v profesích, kde je třeba jednat s lidmi. Zaměstnavatel z ní hned pozná, že umíte mluvit, jste sympatičtí a sebevědomí. Naopak třeba těm, kdo mají se slovním projevem problém, může videovizitka i ublížit.

Jak má vypadat životopis

Osobní údaje – uveďte nejen své jméno, ale i adresu, telefonický a e-mailový kontakt. Naopak se nedoporučuje psát celé datum narození anebo rodinný stav.

Praxe – tedy seznam zaměstnání a brigád, které jste vykonávali, patří na druhé místo. Začínáte posledním zaměstnáním a postupně přecházíte k těm, jimiž jste začínali.

Vzdělání – na první místo uvedete nejvýše dosažené a na posledním místě bude nejnižší střední nebo odborné vzdělání.

Další vzdělávání – do této kolonky napište všechny kurzy a rozdělte je podle kategorií: tedy na počítačové, jazykové, odborné.

Zdroj: Mercury Group

9. Raději nelžete
Ve svém životopise vždy uvádějte pravdu. Nepřeceňujte své znalosti jazyků ani své dosavadní pracovní zkušenosti. Otázky i případné testy, které provázejí výběrové řízení, odhalí, že jste neříkali pravdu, a jako „lhář“ můžete ztratit šanci na práci, kterou byste možná získali, pokud byste mluvili pravdu.

10. Získejte praxi
Podle letošního průzkumu, který mezi studenty českých vysokých škol provedla společnost KPMG Česká republika ve spolupráci s agenturou STEM MARK, 67 procent studentů má zkušenost v oboru, v němž by se rádi v budoucnu realizovali. Firmy také pro studenty organizují stáže, workshopy, semináře apod. Kontakt s budoucím zaměstnavatelem je tedy dobré navázat už během studia. Například právě stáže vám velmi pomohou získat u firmy stálý pracovní poměr.

11. Práci hledejte včas
Firmy nehledají nové pracovníky jen na konci prázdnin. Nábory absolventů například u auditorské a poradenské společnosti KPMG anebo PricewaterhouseCoopers pravidelně pořádají ke konci zimy.

12. Pátrejte i na veletrzích
Práci hledejte na internetových pracovních portálech, jako například www.jobdnes.cz, v tisku, na webových stránkách jednotlivých firem, které máte vytipované, a také na pracovních veletrzích.

13. Odjeďte do zahraničí
Pokud jste své šance propásli, čas využijte. Vycestujte do zahraničí – za studiem i třeba na několikaměsíční brigádu, zlepšíte si jazykové znalosti a získáte nové zkušenosti, které personalisté u mladých lidí umějí ocenit. Dokážete tím, že se umíte zorientovat v novém prostředí a postarat se sami o sebe.

14. Nestyďte se vzít i brigádu
Každá pracovní zkušenost se cení, a tak neohrnujte nos nad krátkodobějšími či dlouhodobými brigádami. Jde hlavně o to, abyste měli aspoň nějakou praxi a pracovní návyky. Vezměte i práci, která neodpovídá vašim představám, a hledejte dál. Čas bez práce věnujte i dalšímu vzdělávání a získávání certifikátů.

15. Na pohovor se připravte
O firmě, kde se ucházíte o místo, si na internetu a v tisku zjistěte co nejvíce informací. Nepodceňujte ani údaje o pozici, o kterou usilujete. Měli byste mít aspoň základní představu, co ve firmě budete dělat a proč takovou práci chcete vykonávat.

Mějte v záloze i otázky, kterými dáte najevo, že vás spolupráce s firmou zajímá. Doma si zkuste pohovor nacvičit třeba před zrcadlem, abyste na pohovoru byli uvolnění a věděli, co budete říkat.

  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...