Každý může být lepší, když nechá mluvit své druhé já, tvrdí kouč

aktualizováno 
Koučovací metodu takzvané vnitřní hry vymyslel původně na tenisovém kurtu. Brzy se ji ale naučil aplikovat i na manažery a školil šéfy největších světových firem. Zakladatel koučinku Američan W. Timothy Gallwey přijel své metody představit i do Prahy.

"Sportovci se koučují ve výkonu, manažeři v myšlení. Problém je, že někteří mají pocit, že už všechno umějí a nemusí se nic učit," říká Timothy Gallwey, kterého myšlenka koučinku sportovců napadla před mnoha lety na tenise. | foto: Archiv Timothy Gallweye

Ten den byl už dost unavený a svému poslednímu žákovi v závěru tréninku házel míčky beze slov, mechanicky. A jak tak sledoval odpaly, uvědomil si po chvíli, že špatné držení rakety, na které chlapce v mnoha hodinách předtím upozorňoval, je pryč.

"Nebyl stresovaný neustálými úkoly, radami a příkazy. Hru si užíval a nepřemýšlel nad tím, zda to dělá dobře nebo špatně, jestli ho pochválím či napomenu. Díky tomu mu šla hra mnohem lépe," vzpomíná Timothy Gallwey na okamžik, kdy se mu poprvé v hlavě objevila myšlenka koučování lidí. Tedy posouvání je k lepším výkonům, a to nejenom ve sportovním světě, ale i v zaměstnání a ve vzdělávání.

Prvotní zkušenost začal původně tenisový trenér ověřovat na dalších hráčích a výsledky byly podobné. Pokud lidé necítili stres, byli v pohodě, podávali lepší výkony.

Vaše metoda rozvoje osobních a profesních dovedností Inner Game – vnitřní hra spatřila světlo světa v 70. letech. Na čem je založena?
Na tom, že každý chce být lepší. Metoda rozvíjí to, v čem je dotyčný člověk dobrý. Pracuje s klientovými vlastními zdroji, se kterými se narodil. Může to být třeba jasné uvažování, odvaha, empatie, ale i humor či tvořivost. Prostřednictvím dialogu a způsobu jednání se vytváří takové prostředí, jež člověka posune k jeho cílům. Ovšem tak, aby ho to bavilo.

Může se hodit

Chcete se prosadit a být úspěšní? Najděte si novou práci na jobDNES.cz.

Slávu vám tehdy zajistil dvacetiminutový pořad, ve kterém jste naučil ženu hrát tenis. Jak to bylo?
Vsadil jsem se, že dokážu naučit nesportovce slušné hře. Na kurty přišla Moly, žena středního věku v dlouhých šatech – takzvaném havajském muumuu. Nikdy předtím nedržela raketu v ruce a dvacet let nesportovala. Vysvětlil jsem jí, že za dvacet minut si zahrajeme jeden gam, to byl náš cíl.

Co jste jí poradil?
Ať nemyslí na nic jiného než na míček, ať poslouchá jen jeho zvuk, jak dopadá na zem a míří k ní. Nejprve míčky létaly kolem ní, pak se postavila proti a začala odpalovat. Z forhendu jsme přešli na bekhend. Po čtvrt hodině následovalo podání. Je to tanec, říkal jsem jí a prozpěvoval si u toho. Zavřela oči a poslouchala. A pak začala bez problémů podávat. A těsně před uplynutím 20 minut jsme si vážně zahráli hru, byly tam opravdové výměny. Úžasné.

Po tomto televizním úspěchu se vaše metoda dostala i do velkých firem. Koučujete manažery z IBM, Applu, Coca-Coly...
Učil jsem manažery metodou Inner Game tenis a golf a oni mi říkali: To by šlo přenést i do firmy na naše zaměstnance a rozvíjet je tak. Stalo se. První koučink jsem měl v telekomunikační firmě a vůbec jsem nevěděl, co všem těm manažerům mám říkat. To prostředí jsem neznal. Začal jsem tedy vykládat o tom, že každý z nás máme dvě "já". To první dává pokyny, posuzuje a obává se, děsí. To druhé jsou skryté vrozené schopnosti. První já se neustále staví do cesty tomu druhému. Proto je třeba zbavit se návyků prvního a prosadit to druhé. A k tomu slouží několik nástrojů vnitřní hry. Bavilo mě, jak si každé mé slovo zuřivě zapisovali, na to jsem nebyl od sportovců vůbec zvyklý.

Jak se koučují manažeři?
Vše je postaveno na otázkách a cílem je donutit člověka přemýšlet nahlas. Každý kouč je optimista a věří v lepší schopnosti klientů. Uvedu příklad: jedna velká nadnárodní firma si zaplatila koučink u manažera, který měl pověst agresivního člověka. Kdybych se ho zeptal, jaký je stupeň jeho agresivity, asi by byl zlý i na mě. Tak jsem začal tím, že jsem mu dal úkol – celý týden se měl dívat svým podřízeným do očí, když s nimi mluvil, a sledovat, jak na něj reagují. Byl překvapený – první tři dny uhýbali očima. Pak se to změnilo, zbytek týdne se na něj dívali a poslouchali. Co se stalo? Dal jim pohledem do očí najevo, že ho zajímají, že ví, s kým mluví, posunul se v komunikaci dál.

Jaký je rozdíl mezi koučováním sportovců a manažerů?
U sportovců je to snadnější. Bez výjimky chtějí být lepší, jsou ochotni se učit a stále zkoušet. Sportovci se koučují ve výkonu, manažeři naopak v myšlení. A problém je, že někteří mají pocit, že už všechno umějí a nemusí se nic učit.

Nedávno jste vydal novou knihu o tom, jak zvládat stres. Jak tedy na něj?
Stres je reakce na hrozbu. Takže na něj odpovídáme strnutím, bojem nebo útěkem. V takové reakci nebudeme ani kreativní, ani intuitivní, ani moudří, ani vtipní. Je to zvířecí reakce. A my se tedy musíme dostat z té savčí polohy do té lidské. Přejít od instinktivního jednání k tomu rozumnému. Nabízím několik nástrojů, které pomohou zachovat chladnou hlavu a zůstat člověkem.

Jaké to jsou?
V knize jich uvádím celkem osm, ale jeden z nich je nejúčinnější. Je to taková matka všech nástrojů vnitřní hry. Je to nástroj STOP a je velmi jednoduchý. Spočívá v tom, zastavit nevědomé působení stresu a začít o něm přemýšlet. Má čtyři fáze. V té první radím odstoupit od stresové situace, zastavit se. Druhá fáze je přemýšlet a klást si otázky – co vyvolává stres, jaká je tato situace doopravdy, jakým překážkám čelím, jaké mám možnosti? Ve třetí fázi si myšlenky uspořádám a vymyslím plán. A v té čtvrté pokračuji v činnosti, ale už s jasným pochopením celé situace. Stres nebude stresem, ale vysvětleným jednáním.

Můžete uvést příklad? 
Zvoní vám telefon. Volá šéf a vy se dostáváte do stresu, co se zas bude dít. Buď ho vezmete bezmyšlenkovitě a už vás stravuje stres. Když použijete STOP, zastavíte se a přemýšlíte: Můžu ten mobil vzít, ale také nemusím. A pokládáte si otázky: Co se stane, když ho nevezmu? Jaké jsou možnosti, co bude následovat? Situaci vyhodnotíte a postoupíte dál. I když telefon zvednete, bude váš organismus na situaci připraven a stres se nedostaví.

Jak poznám, že svou vnitřní hru hraji dobře?
Když vše děláte lehce, snadno a nenuceně. Pokud se přestanete snažit a začnete si víc důvěřovat. Když pochopíte, že některé věci prostě nemůžete ovlivnit, a tím získáte pokoru. Vnitřní hra je o tom, rozbalit vlastní život a radovat se z něj.

Jaký je zájem o vaše tréninkové programy?
Čím dál větší. To je celosvětový trend v koučinku. Důvodem je vyšší míra stresu ve společnosti i snaha firem pracovat se svými zaměstnanci, ze kterých potřebují v době recese dostat lepší výsledky.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Vykouřila se vám z hlavy slovíčka, která jste už znali?

I vám se vykouřila většina slovíček cizího jazyka, který jste se kdysi učili, z...

Studovali jste kdysi nějaký cizí jazyk, ale protože jste jej dlouho nepoužívali, máte nyní problém se domluvit. Nic...

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

Znalost cizích řečí přináší lepší práci. Jaké jazyky jsou žádané

Ilustrační snímek

Znalost jakéhokoli cizího jazyka výrazně zvyšuje šance na atraktivní pracovní místo. Jaké jazyky jsou nyní žádané a na...

Janus Henderson prodala čtvrtinu podílu v CETV, shorty na titulu skokově vzrostl...

Janus Henderson prodala čtvrtinu podílu v CETV, shorty na titulu skokově vzrostl...

Kurzy.cz V pondělí po uzavření trhů americké burzy zveřejnily pravidelné půlměsíční reporty týkající se tzv. short pozic. Ukázal...

Najdete na iDNES.cz