Diskuse k článku

Stravenka – vítěz mezi zaměstnaneckými benefity

K platu mnoho zaměstnanců dostává každý měsíc stravenky. Jsou většinou částečně dotované zaměstnavatelem a další část platí zaměstnanec. Návrh na zrušení daňového zvýhodnění stravenek vyvolal v poslední době značnou nevoli. Je to totiž nejoblíbenější zaměstnanecká výhoda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

koukol

Stravenka x stravné

Je zajímavé, že na služební cestě se zaměstnanec může stravovat za

peníze, které dostane od zaměstnavatele v hotovosti (a nezdaněné !!!). Nikoho nezajímá, jestli náhodou to stravné nepropije nebo neprokouří...

Pokud

ten samý zaměstnanec ale zůstane na svém pracovišti, najednou stravné v

hotovosti dostat nemůže, protože by ho mohl propít a prokouřit...

0/0
24.8.2008 14:04

Josef

Podnikejte se stravenkami sami a ...

Neremcejte !! Miliony Cechu nadavaji na stravenky a stravenkove firmy, ale aby se pokusili podnikat sami - to ne ! Pocitac vam natiskne stravenky a uz nazitri jste v byznysu. Jak jednoduche !  Zadna investice, zadne riziko !  Jeste jednodusejsi je ale nadavat Francouzum a pritom brat jejich stravenky ! To same jako nadavat vietnamskym trhovcum a byt jejich nejlepsim zakaznikem !

0/0
22.8.2008 13:41

Jeseter

Re: Podnikejte se stravenkami sami a ...

tak az se ti strachy ze ztraty prace prestane klepat brada, zkus presvedcit treba Nemce, o tech tvych vyhodach. Zatim o ne jaksi nestoji :-P;-D

0/0
22.8.2008 14:32

cliff

zdravejsi stravovani?

u nas tyto poukazky pouziva vetsina lidi k tomu ze za ne nakupuje v obchodech. a nasli i takove, ktere za ne prodaji i cigarety a alkohol, ale jsou to vyjimky.

kazdopadne nevidim nic zdravejsiho na tom, kdyz si clovek za stravenky nakoupi treba kure, doma si ho upece a druhy den v praci v mikrovlnce ohreje, protoze stejny proces by absolvoval i pri neexistenci stravenek.

a k tem benefitum. ja bych jako nejuzitecnejsi benefit videl tyden dovolene nad ramec stanoveny zakonikem prace. asi proto, ze ho jsem ho mel a jiz nemam :-(

0/0
22.8.2008 12:10

XXL

Re: zdravejsi stravovani?

Stravenka nutí člověka utratit ji celou. Takže si nedá dotyčný nejlevnější jídlo, když by mu zbytek propadl. I když si polovinu hradil ze svého, ze stravenky.

Určité množství lidí by přešlo na studenou stravu, pokud by si měli obědy platit zcela sami. To je fakt, pokud stravenky zruší, tak to restauratéři potvrdí. Což oni vědí i nyní, vědí, jak funguje trh.

0/0
22.8.2008 13:31

Dr.Akula

Re: Re: zdravejsi stravovani?

Nominální hodnota stravenky nemusí být zrovna 100.

A co se týká toho jídla, nevidím ve studené stravě žádný problém, může být zdravější než guláš se šesti nebo vepřo-knedlo-zelo.

0/0
22.8.2008 14:02

XXL

Re: Re: Re: zdravejsi stravovani?

Studené jídlo byl spíš příklad. Jsou lidi, co i dnes si donesou a v mikrovlnce ohřejou řízek, kus pečeného kuřete, plátek uzeného apod. Volba levnějšího jídla neznamená zlepšení kvality, spíš naopak, i když ne nutně vždy.

Styl, kdy někdo k obědu sní krajíc chleba a k večeři si dá třeba ten guláš nebo vepřovou se zelím je špatný. Je lepší vydatný oběd a lehčí večeře. Pokud někdo myslí, že zdravější je vegetariánské jídlo, tak jsou i takové restaurace. Lidi, co jedí v poledne zeleninu to pak leckdy kaloricky dohánějí až večer.

0/0
22.8.2008 14:54

Mouchard

stravenky...

zrušit, zrušit a pro jistotu ještě jednou zrušit....Rv

0/0
22.8.2008 11:17

tojsouveci

Re: stravenky...

A nebude to už moc? Aby nebyly vzrušeny,co? Nebo ne?

0/0
22.8.2008 11:30

Josef

Re: stravenky...

Omezena slovni zasoba omezence .

0/0
22.8.2008 13:15

Jeseter

Re: Re: stravenky...

strach posery o ztratu tepleho fleku produkujiciho nic vic nez psouk...

0/0
22.8.2008 14:33

rv

peníze

Od doby, co byly vynalezeny peníze tu máme jednoduchý způsob, jak ocenit zaměstnance. Pokud stát svými zákony zvýhodňuje poskytování stravenek, podporuje pouze firmy, které je vydávají. Místo jednoho platidla se nám v oběhu vyskytuje platidel více a ta vydávaná stravenkovými společnostmi mají menší hodnotu, než je na nich uvedeno. Přispívá k tomu hlavně to, že nejsou volně směnitelná za koruny.

0/0
22.8.2008 10:43

XXL

Re: peníze

Stravenka nejsou peníze, ale poukázka na oběd. Měla by kompenzovat to, že někdo má závodní jídelnu, kde má dotované a levné jídlo.  Závodní jídelna je nejlepší variantou. Ne pro zisk, ale pro zaměstnance. I kdyby byla bez dotace, tak je lepší než zakouřená restaurace. Je lepší i pro firmu - lepší jídlo, kratší obědová přestávka atd.

Stravenka či dotace - mají kompenzovat, že si člověk nepřipravuje jídlo sám. Sám hradí necelou polovinu, tj. přibližně cenu materiálu a energie, co by spotřeboval doma. Firma mu dotuje, že jídlo je hotové. Jinak by dost lidí si teplé jídlo nekoupila, nebo nějaký hot dog. Praktičnost stravenek - pokud odpovídají ceně jídla, tak je to lepší, než muset sebou tahat peníze.  Jistě by šlo lidem dát ty peníze rovnou. V praxi - řeklo by se, že to lidi mají v platu a nedostali by nic. Takto mají lidi dojem, že dostávají víc. Psychologický efekt.

0/0
22.8.2008 12:09

Kamil

Re: Re: peníze

Stravenky by se měly zrušit a oproti tomu zvýšit odpočet daně. Takhle stát akorát dotuje stravenkové firmy. Vždyť se nad tim zamyslete:

DNES: Zaměstnavatel dá stravenku za 70 korun, zaměstnanec si koupí oběd za 70 korun, restaurace dostane 65 korun, stravenková firma dostane 5 korun.

MĚLO BY BÝT: Zaměstnavatel dá 70 korun k platu, to se díky zvýšenému odpočtu nedaní, zaměstnanec si koupí oběd za 65 korun a stravenková firma neexistuje.¨

Když to porovnáte, tak stát na tom bude stejně, zaměstnavatel taky, zaměstnanec vydělá 5 korun a stravenková firma ať si trhne nohou. Ještě jste takový fanoušek stravenek?

0/0
22.8.2008 12:24

XXL

Je to složitější

Odpočet daně např.  o 33 kč x počet prac dní stát neprovede. Lidi by pouze měli méně, vyrovnání snad časem. Ale tady jde hlavně o dotaci od firmy. Nyní např. firma dotuje 33 kč, zaměstnanec hradí 27kč. Firma vykáže jako náklady. Nevidím v tom problém. Z různých fondů se platí různá pohoštění či nápoje zdarma. Taky to jde z náskladů firmy. Pak by se muselo zakázat vše takové. A zaměstnanci bez závodní jídelny by byli znevýhodněni. Takto to je kompenzováno.

Ano, část lidí si stejně pořádný oběd nekoupí. Např. 60kč na to moc nestačí. Ale je fakt, že část lidí by místo teplého oběda, pokud by si hradili celý oběd sami, radši jedla studené jídlo. Někteří jo jedí stejně, někteří by si dali teplé jídlo i tak. Ale pravdu mají restauratéři, tržby by jim klesly.

Jistě, stravenky dotují i příživnické firmy. Pak by bylo vhodnější přidat k platu např. 33kč. Kdo chce škudlit i dnes, tak si stejně to jídlo nekoupí.

0/0
22.8.2008 13:24

XXL

Re: Re: Re: peníze

Nejsem nijak horlivý stoupenec stravenek. Z hlediska daní by bylo nejčistší žádné benefity, vše danit. Žádné poukázky, ale dávat v penězích. Víc lidí by ovšem jedlo studená či nekvalitní jídla. Na druhou stranu, jde o dospělé lidi a ty argumenty někdy bývají jak by šlo o děti.

Ovše je pravda, že pokud se stravenky zruší, tak mi nikdo nezvedne plat ani se nezvýší nezdaněná část mzdy. Takže to nechci spíš proto. Vůči platu je tato dotace poměrně malá. Pak by bylo třeba být důslední. Žádné nápoje zdarma, žádná pohoštění. Zdaňovat služební auta pro soukr. účely.

Zrušit stravenky by vyvolalo dosti nevole. Přitom zbytečně, ale opozice by toto téma dlouze zneužívala.

0/0
22.8.2008 13:29

koukol

Re: Re: Re: peníze

Je zajímavé, že na služební cestě se zaměstnanec může stravovat za peníze, které dostane od zaměstnavatele v hotovosti (a nezdaněné !!!). Nikoho nezajímá, jestli náhodou to stravné nepropije nebo neprokouří...

Pokud ten samý zaměstnanec ale zůstane na svém pracovišti, najednou stravné v hotovosti dostat nemůže, protože by ho mohl propít a prokouřit. Ze zaměstnance najednou stát dělá nezodpovědného člověka.

P.S. Zaměstnavatel za 70-ti korunovou stravenku zaplatí 73,5 Kč. To, co ušetří na daních, dostane stravenková firma. Proto stravenka je hlavně benefitem stravenkových firem.

Ani zaměstnanec nepřijde zkrátka – o poplatek, který restaurace platí stravenkové firmě, má dražší jídlo!

0/0
24.8.2008 14:01

cardic

Odvody ?

nevíte někdo kolik ten příjemce (restaurace, obchod..)  platí za to , že přijme stravenky ?

0/0
22.8.2008 10:35

superpata

Re: Odvody ?

kamos mi to kdysi rikal, ale uz si to nepamatuji. Tipuji nekde v radu % 3-5

0/0
22.8.2008 10:42

cliff

Re: Re: Odvody ?

tipujete spravne, kdyz jsem nedavno platil utratu v hodnote 190,- CZK stravenkami v hodnote 200,- CZK a rekl pani vrchni ze "to je dobry", dostalo se mi odpovedi, ze sice dekuje, ale ze jsem ji vlastne jen zaplatil skutecnou cenu, protoze onech 10,- CZK rozdilu odvede spolecnosti sodexho. myslim si, ze pro tyto spolecnosti je to velmi lukrativni obor podnikani a proto je zde tolik kriku.

0/0
22.8.2008 12:15

nelde

Stravenky

To je hezké, ale je to všechno blábol z kampaně stravenkových firem na zachování businessu. Jasně, že restaurace je chtějí brát - musí, jinak půjdou lidé jinam. Jediný, kdo z toho má opravdu výhodu, je stravenková firma. Stačí to dát do daňových odpočtů jinak a stravenky padnou sami.

0/0
22.8.2008 10:25

posp

Tak nevim

Ja bych ten benefit videl skoro jako vyhodu, pokud by ovsem prijatelna míra akceptance byla prijatelnou. (Y)

0/0
22.8.2008 10:23

tojsouveci

Zase

Zase novináři nezklamali. Píší o zrušení stravenek, ačkoliv jde o něco jiného. Jde o to, co je i v článku zmíněno, tzn. možnost zahrnutí určité části z cény stravenky do nákladů zaměstnavatele. O to konkrétně jde. Nikdo nezakazuje (ani o tom neuvažuje), aby zakázal zaměstnavatelům poskytovat stravenky svým zaměstnancům. Řeč je jen o tom, zda bude část z ceny stravenky uznatelným nákladem nebo ne. Toť vše. Ale novináři si to opět zjednoduší, podobně  jako např. že když si podnikatel něco koupí, tak to "odečte z daní" apod. Potom mezi lidmi vzniká falešná představa, že podnikatel místo toho, aby zaplatil 100.000 nas dani, tak si za těch 100.000 koupí auto a nemusí platit tudíž nic. Ach jo...

0/0
22.8.2008 9:32

vena.m

Re: Zase

Ale proč by neměl být kus stravenky uznatelným nákladem, když například zřízení jídelny a její provoz se odečíst dá???

0/0
22.8.2008 10:03

tomik II.

Re: Re: Zase

Protože je to další obor ve kterém zaměstnavatel podniká - poskytuje stravování, je to investice a vydávání stravenek investice není.

Takhle zase dojde k k dvojímu započtení nákladů, jednou při vydání stravenky zaměstnanci a podruhé u firmy která stravování poskytne.

Všechno jsou to jenom plané kecy loby firem vydávajících stravenky a zrušit jejich dotování státem by bylo jenom správné.

0/0
22.8.2008 10:18

Karel Togg

Re: Re: Re: Zase

Pokud vaření v závodní jídelně bereš jako "podnikání" ;-D;-D, pak prodej stravenek je "obchod s cennými papíry". :-P

0/0
22.8.2008 10:43

Lamalama

Re: Re: Re: Re: Zase

podnikání to nepochybně je, při zařízení jídelny dáš práci stavební firmě, při jejím provozu kuchařům, uklízečkám, a inkasuješ peníze od zaměstnanců.

0/0
22.8.2008 11:17

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že správným používáním kreditky můžete značně ušetřit?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz