Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Šije boty na míru i Schwarzenbergovi. Stojí 30 tisíc i více

Je to stejné jako u švadlenky. Přeměření, model, první zkouška, druhá zkouška a teprve pak práce na samotném veledíle. Jen si místo trička odnášíte boty. A místo pětistovky zaplatíte minimálně třicet tisíc. Výsledek je ale skvostný. Radek Zachariáš je totiž pan mistr.
Nejběžnější jsou boty z teletiny. Krokodýlí kůže na jeden pár vyjde zhruba na čtyřicet tisíc, říká švec Radek Zachariáš.

Nejběžnější jsou boty z teletiny. Krokodýlí kůže na jeden pár vyjde zhruba na čtyřicet tisíc, říká švec Radek Zachariáš. | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Každého pravděpodobně napadne to samé: Kdo si může boty za desítky tisíc koupit? Člověk, který to ocení. Někdo, kdo má vztah ke kvalitním věcem a má na to peníze. Jsou to luxusní boty, na které opravdu nemá každý.

K ševcování se Radek Zachariáš dostal až v dospělosti. Šije hlavně pánské boty, ty totiž nepodléhají tolik módním trendům, navíc ženy nechtějí dlouho čekat. Na jeho boty se čeká i několik měsíců.

Jaká je tedy vaše klientela? Jsou to známí lidé?
To ani ne, nejsou to příliš mediálně známé obličeje. I když pár jich takových je, například pan Schwarzenberg, ale to jsou spíše výjimky.

Radek Zachariáš

  • Narodil se v roce 1967, žije v Hořovicích u Berouna.
  • Vyučil se mechanikem NC strojů, tento obor ho však příliš nebavil, proto si po revoluci otevřel opravnu obuvi. Řemeslo se učil u mistrů oboru.
  • Podniká od roku 1991. První luxusní ručně šité boty zhotovil v roce 2005.
  • Boty stojí od třiceti do sedmdesáti tisíc korun, za měsíc stihne vyrobit dva páry, pro kůže jezdí do ciziny.
  • Když má chvíli čas, rád si sedne v létě na kolo.
  • Má jednu dospělou dceru.

Ženy, nebo muži?
Určitě muži. Na počátku jsem dělal jen pánské boty. Přece jen nepodléhají tolik módním trendům a obejdou se bez zdobení. Dámy mají rády barvy, netradiční řešení, jenže taková bota je spíše skládačka. A také nechtějí čekat na boty třeba půl roku.

Tolik? Kolik máte v tuto chvíli zakázek?
Teď zrovna čtrnáct, to už je dost, protože když si uvědomíte, že za měsíc udělám tak dva páry, pak se čekání vyšplhá až na půl roku. A to už některé zákazníky opravdu odradí. I když je pravda, že za tuto dobu se stále něco děje, není to tak, že by zákazník přišel a já se mu za pět měsíců ozval, že má hotové boty, ať si pro ně přijde.

Co všechno se musí stát, než jsou boty hotové?
Nejdříve se musíme sejít. Nejčastěji jezdím já za zákazníkem, změřím mu nohu, na základě toho udělám model. Pak přichází na řadu kopytář, pošlu mu model a on mi udělá kopyto, na kterém se pak samotné boty dělají. Spolupracuji s pánem z Moravy, protože kopytářů v Česku moc není.

Když mi kopyto přijde, vytvořím zkušební boty. To je v podstatě modýlek bot, vypadá to jako klasické boty, ale nejsou tak propracované. Kůže není třeba k podrážce přišitá, ale jen přilepená.

Zákazník pak přijde na první zkoušku. Boty si může i odnést a několik dní v nich chodit, třeba i po venku. Pak se vrátí a řekne, kde ho tlačí, co mu vadí. Jestliže nevyhovují, udělá se model nový. Až když je všechno v pořádku, začnu pracovat na výrobě pravých bot. A to trvá zhruba týden až dva.

Rozmlouváte někdy při první návštěvě zákazníkovi jeho představu?
Spíše mu poradím, jaké má možnosti. Snažím se inspirovat. Často totiž přijdou lidé bez jasné představy, nevědí, co je možné udělat a z jakých materiálů.

Kde kůži nakupujete?
Nejběžnější je teletina, ale pokud chce zákazník opravdu něco výjimečného, pak si může objednat boty například z krokodýlí kůže. To je ale o něco dražší, jenom kůže na jeden pár vyjde zhruba na čtyřicet tisíc. K tomu si musí zákazník zaplatit práci za boty, takže cena se ve finále vyšplhá.

Zajímavé profese

V rubrice Práce a podnikání přinášíme rozhovory s úspěšnými podnikateli nejrůznějších profesí. Další příběhy najdete zde.

Materiál musím bohužel nakupovat v zahraničí. U nás neseženu tak kvalitní kůže, řemeslo zde bylo přerušeno a nemá takovou tradici. Kvůli materiálu musím jezdit na různé veletrhy, ale je pravda, že já nejsem pro tyto firmy zlatá ryba. Ony shánějí větší odběratele. Já si vezmu jednu kůži a ta mi vydrží na několik párů.

Jak jste se dostal k řemeslu?
Jsem vyučený mechanik numericky řízených strojů, ale to už je temná minulost, nebyla to práce pro mě. Nebavila mě, ale k obuvi jsem měl vždy zvláštní vztah.

Po revoluci bylo velmi snadné začít podnikat a o opravy obuvi byl tehdy ohromný zájem. A tak jsem s řemeslem začal. Nebyly tady ale pořádné školy, takže jsem si vyhlédl mistry v oboru, jezdil jsem k nim, koukal jim pod ruce a řemeslo se učil. Zhruba deset let jsem tedy opravoval boty a postupně jsem přešel k vlastní výrobě.

Kdy nastal ten zlom?
Byl to spíše postupný vývoj. Nejprve jsem začal zkoušet klasické šermířské boty. Ty se šijí jednodušeji. Pak jsem si ušil několik párů klasických bot sám pro sebe. Všiml si jich jeden můj zákazník a objednal si u mě podobné. A od té doby jsem začal dělat boty. Samozřejmě jsem k tomu stále musel dělat opravy. Dnes už opravuji jen boty, které jsem ušil svým zákazníkům.

Takže poskytujete záruku?
Ano, samozřejmě. Zrovna teď tady mám boty, které spravuji, jsou z roku 2007 a dělal jsem jim nové podpatky a podrážky.

Používáte nějaké moderní technologie?
Prodávám ručně šité boty, k tomu moderní technologie ani nepatří. Nejsem sice striktně ortodoxní, abych se vzdal všeho, co mi práci usnadní. Používám třeba nejmodernější šicí stroj. Jinak ale pro moderní techniky není prostor. Maximálně se používají modernější nitě, dříve se pracovalo s přírodními materiály, dnes je to nylon, který vydrží více.

Jak jsou na tom vůbec Češi s kulturou obouvání?
Hodně se to zlepšuje, o kvalitu bot se začínají zajímat i mladší lidé. Co se ale nezlepšuje, je čistota bot. Zuby si čistíme, vlasy si češeme, ale na boty zcela zapomínáme. I drahé boty mohou vypadat velmi špatně, když budou špinavé. A samozřejmě je také důležité, kde si člověk boty kupuje, asi bych volil méně sériovou výrobu. Například boty za 999 budou spíše na jedno použití.

  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

KVÍZ: Pravidla penzijního spoření se mění. Víte, jak z něj získat maximum?

28. dubna 2024

Penzijní spoření má v České republice dlouhou historii. Již tři desítky let poskytuje lidem...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...