Středa 27. ledna 2021, svátek má Ingrid
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 27. ledna 2021 Ingrid

Díky jeho podnikání je z neznámé obce místo, kam ročně míří tisíce turistů

Bezděkov je malá obec na Moravě, kterou, pokud tady nebydlíte nebo nemáte příbuzné, byste asi neměli důvod navštívit. Vše se ale změnilo, když zde před pěti lety začal podnikat Lukáš Drlík. Na jeho levandulový statek ročně zavítá 25 tisíc turistů.

Lukáš Drlík se svou partnerkou Veronikou Pejšovou před pěti lety rozjeli levandulový byznys. | foto: archiv Levandulový statek Bezděkov

Jak sám říká, už si ani nepamatuje, čím chtěl být jako malý. „Myslím, že tradičně jako všichni kluci, popelářem a kosmonautem,“ vzpomíná s úsměvem Lukáš Drlík. Poměrně brzy, už v pubertě, začal tíhnout k práci typu restaurace, kavárny a bistra.

Volba střední školy tedy byla jasná, vystudoval obor kuchař – číšník v Litovli a maturoval na hotelové škole v Jeseníku. Jeho první zaměstnání bylo na zaoceánské lodi, pak působil jako manažer v několika hotelech na Moravě.

Statek v Bezděkově patří rodině již stovky let, tady se Lukáš narodil a žil do svých tří let. Když se s rodiči odstěhoval do nedalekého Zábřehu, na statek už jen jezdil za babičkou a za dědečkem na prázdniny. Místo si ale tak zamiloval, že jednu část statku si opravil na své bydlení.


Kdy jste se rozhodl na statku podnikat?
Já jsem na statku žil, ve volných chvílích jsem na něm i pracoval, a to mě moc bavilo. Byl jsem ale zaměstnán jako manažer hotelového komplex a na práci kolem statku nezbývalo moc času. A tehdy přišlo rozhodnutí podnikat. Důležitá pro mě byla samotná práce na statku, jeho zvelebování a potřeba vytvářet hodnoty. Takže přes různé myšlenky chování dobytka, vysázení sadů či pěstování česneku jsme se dostali nejdříve k bylinkám obecně a po čase se vyprofilovali na levanduli.

Proč zrovna levandule?
Levandule se nám z bylin prostě nejvíce líbila, byla a je velice populární bylinkou a přitom jí v tu dobu u nás, co se týče pěstování, nebyl věnován takový fokus. V roce 2014, když jsme začínali, jsme zaznamenali pouze dva, možná tři pěstitele levandule v České republice a nikoho z nich, kdo by to dělal takto naplno a takto komplexně včetně výrobků a služeb jako jsme měli v plánu my.

Vyrábíte levandulový olej, pivo, víno, zmrzlinu… Když jste vysazovali první levandulové políčko, měli jste už jasný „levandule byznys plán“?
Byznys plán byl jasný až do té části, kde jsou výrobky a Levandulová kavárna v Zábřehu. Vše další se pak vyvíjelo s postupem času.

Hodně nám pomohla výhra v soutěži začínajících podnikatelů T-Mobile Rozjezdy v roce 2015, což nám umožnilo podstatně rychlejší start, než jsme původně plánovali.

Jaké byly vaše začátky?
Začátky byly docela těžké. Většinu jsme financovali z vlastních úspor, ale využili jsme i nějaké úvěrové nabídky a dotační tituly. Naše levandulové zemědělství jsme nasměrovali ke službám a akcím na levandulích postavených. Tedy Levandulový festival, občerstvení u pole nebo další tři provozovny, z toho jedna restaurace, kde s levandulí i vaříme. Komentované prohlídky i masáže přímo v levandulích. Nebo levandulová galerie, kterou jsme vybudovali z bývalé hasičské zbrojnice. To vše nám postupem času začalo vydělávat peníze.

Jaký dnes máte obrat?
V loňském roce jsme měli obrat kolem šesti milionů. Jsme převážně rodinná firma, takže kromě mě a mé partnerky Verči na statku pracují i mí rodiče, kteří jsou již v důchodu, ale také můj bratr s manželkou a pokud je potřeba, přijede a pomáhá i širší rodina. Dnes máme pět stálých zaměstnanců a dalších dvacet spolupracujících na dohodu.

Co bylo nejsložitější, nejtěžší? Vymyslet projekt a výrobky, financovat rozvoj statku, nebo získat zákazníky?
Těžko říci, asi vše dohromady, vždy je ale nejtěžší udržet kvalitu a v dnešních dnech asi také překonat klacky, které nám lítají pod nohy ať už od závistivých lidí (není jich naštěstí moc, ale máme tady jednoho takového souseda) nebo umíněných úředníků. I když i to se zlepšuje.

Lukáš Drlík

 • Vystudoval hotelovou školu v Litovli a Jeseníku.
 • Pracoval na zaoceánských i říčních lodích, zastával manažerské pozice v hotelech.
 • V roce 2015 začal podnikat na statku v Bezděkově.
 • Pěstuje levanduli a pořádá akce s levandulí spojené.
 • Výrobky z levandule prodává i v e-shopu.
 • Žije s partnerkou a dvěma dětmi, má ještě dceru z prvního manželství.
 • Jeho největším koníčkem je Levandulový statek a rodina, dále pak volejbal, lyže a politika.

Bezděkov má 70 obyvatel, váš levandulový statek ročně navštíví 25 tisíc lidí. Co na to říkají sousedé?
Až na jednoho občana nám všichni spíše pomáhají a jsou myslím hrdí na to, co zde vzniká, především levandulová stezka a levandulová galerie, jelikož jsme při těchto aktivitách mysleli také na historii a zajímavosti naší obce. A samozřejmě skvělé je to, že nápor návštěvníků je jen po dobu hlavní sezony v červenci a v srpnu, jinak tu máme překrásný klid. (smích)

Letos je to s akcemi a návštěvami kvůli epidemii horší. Způsobilo vám nějaké finanční problémy, že například nemůžete pořádat levandulové svatby a kurzy jógy?
Nás paradoxně v tomto roce podrželo ubytování, jelikož zatím nenabízíme klasické ubytování hotelového typu, ale jezdí k nám lidé v karavanech a stanech a to zatím zakázáno nebylo. Každopádně vše ostatní je na tom hodně zle. Provozovny zavřené, festival a všechny další akce zrušené.

Ovšem solidarita některých lidí byla až překvapující. Nejednou jsem zažil, že mi zákazník za kávu do kelímku zaplatil dvoustovkou a nechtěl zpět. Když jsem mu řekl: Neblázněte, to je moc, on odvětil: Jen berte, já teď neměl dva měsíce zavřené provozovny…

Co děláte teď? Levandule je sklizená, máte volno?
Předvánoční období pro nás bývá druhá sezona, loni tomu bylo trochu jinak a vláda nás zaměstnávala svými neustálými změnami v pravidlech, takže měníme naši prodejní strategii. Povedlo se nám zpracovat nový web a samozřejmě během celé zimy vyrábíme výrobky z levandule, kterou jsme v létě sklidili.

Jaké máte plány do budoucna?
Plánů je hodně, jenže jak to tak bývá, člověk plánuje, ale koronavir mění. V následujícím roce snad dokončíme na statku plánované malé muzeum zemědělské techniky (jak tomu tak u nás bývá, nepůjde ale o obyčejné muzeum) a stále se nevzdáváme myšlenky na levandulový penzion či rozhlednu přímo na kopci u levandulového pole.
V čem je tajemství vašeho úspěchu?

Zatím se těžko můžeme chlubit úspěchem, ale je pravda, že už se leccos povedlo, a kdybych to měl zhodnotit, tak jsem se svým dosavadním počínáním spokojený a to je, myslím, hodně důležité.

Já mám potřebu vytvořit něco vlastního a třeba to potom i předat dalším generacím. A na tom intenzivně pracuji, rád bych vytvořil úspěšné soukromé hospodářství, které budu moci předat svým dětem a oni potom snad těm jejich atd.

Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

 • Nejčtenější

Uspěl v oboru pro muže netypickém. Navzdory pandemii má milionové obraty

Premium Začínal jako osobní trenér, před osmi lety začal prodávat komponenty pro výrobu šperků. Dnes provozuje největší e-shop...

KVÍZ: Někteří si letos finančně přilepší. Víte, jak na tom budete vy?

Podle oficiálních statistik průměrná mzda roste. Co můžeme čekat letos? Jak ovlivní legislativní změny vaše příjmy?...

Loňský boom hypotečního trhu v sobě skrývá nejedno riziko

Na přelomu roku vyvolal v Polsku rozruch případ podnikatele, který na internetu poprosil o příspěvek na záchranu svého...

Potkávám se se zoufalstvím a deziluzí majitelů obchodů, říká odborník

Obchodní centra se v důsledku pandemie otevírají a zase zavírají. Jaký vliv to má na nemovitostní fondy? „Hodnoty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padl rekord v objemu poskytnutých hypoték, úroková sazba stále klesá

Banky loni poskytly hypotéky v rekordním objemu. Od ledna do prosince překročil objem poskytnutých hypoték hranici 250...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

 • Další z rubriky

Díky jeho podnikání je z neznámé obce místo, kam ročně míří tisíce turistů

Bezděkov je malá obec na Moravě, kterou, pokud tady nebydlíte nebo nemáte příbuzné, byste asi neměli důvod navštívit....

ZMAPOVÁNO: O jakém povolání mladí sní a proč se jejich sny nenaplní

Premium Učitel, novinář a právník. O těchto třech profesích jako o svých budoucích povoláních přemýšlejí čeští školáci...

Benefity v roce 2021? Firmy cílí na zdraví a pohodu svých zaměstnanců

Již bezmála rok ovlivňuje naše životy probíhající pandemie, a to nejen v soukromí. Rok s koronavirem změnil na všech...

Uspěl v oboru pro muže netypickém. Navzdory pandemii má milionové obraty

Premium Začínal jako osobní trenér, před osmi lety začal prodávat komponenty pro výrobu šperků. Dnes provozuje největší e-shop...

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...