Diskuse k článku

Nový projekt má pomoci ženám na ředitelská místa

Podniky v České republice vedou muži. V nejvyšším managementu je jich přesně 97 procent. Jen tři procenta patří manažerkám. Důvodem podle odborníků je, že ženy za svou kariéru nechtějí bojovat tak jako muži. Britská obchodní komora se rozhodla pomoci ženám, dostat se na vedoucí pozice do velkých firem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

tymak

...

Docela by mě zajímalo ono obskurní statistické šetření, kdy zjistili, že firmy s ženami ve vedení mají o desítky procent lepší výsledky. A vzhledem k tomu, že oslovovali kolem 500 firem, ženy byly ve vedení zhruba 15 a pak stačí, aby mezi nima byla jedna nebo dvě solidně rozjeté a statisticky převálcují 97% firem na druhé straně. No jo, statistikou se dá krásně lhát.

0/0
17.2.2011 20:07

zadluzenicz

Re: ...

Spíš bych si to vysvětlil tak, že žena, která v mužském světě prorazí, musí již být zatraceně dobrá. Potom když tuhle nadprůměrně schopnou managerku srovnají s běžným průměrem, vyčnívá.

Z toho ale vůbec nelze odvozovat, že ženy jsou na takové pozice vhodnější.

Na druhou stranu, dokud se to drží na úrovni školení a ne cucání státních dotací nebo dokonce kvót, ničemu taková snaha neublíží.

0/0
12.3.2011 0:53

JayVandermark

Muži vs. ženy

Během mé pracovní praxe, kdy jsem pracoval s muži i ženami jsem si všimnul několika rozdílů. Zásadní rozdíl je v tom, že ženy se chtějí v práci zavděčit a dělají vše püktlich, velmi často úplně zbytečně. Dalo by se říci, že si často nedokáží stanovit priority. Udělají sice více práce, ale méně důležité. Muži si dokáží stanovit priority, dalo by se říci, že se nesoustředí tolik na detaily a pracují efektivněji. Z toho tak trochu i vyplývá, že ženy pracují více ve stresu než muži - ale často si ten stres způsobují samy. Možná právě to je důvodem, proč je na vedoucích pozicích více mužů než žen. Ženy také často příliš poctivě dodržují pracovní procedury, čímž si jen zbytečně přidělávají práci. Např. já hledám systém, jak si práci co nejvíce usnadnit a jak dosáhnout maximální efektivity. Většinu pracovních procedur ignoruji, respektive stanovím si, které procedury jsou důležité a které zbytečné.

0/0
17.2.2011 12:27

andykli

Re: Muži vs. ženy

Všeobecně máte pravdu, ale vždycky je to o člověku. Já nerada porušuji procedury, ale dokážu vymyslet systém, jak si práci usnadnit a navíc jsem z obliga, kdyby se něco stalo. Už mnohokrát mě zachránilo, že jsem něco udělala podle procedury. Na mojí pozici byl přede mnou muž a ten měl šanon ve kterém byl seznam šanonů a jejich obsahu. Vzhledem k celkovému počtu šanonů a jejich popisů to byla naprostá uchylárna, která mu musela zabrat mnoho času.... stejně jako jiné pitomosti. Zato mu prošly lhůty na vyřízení reklamací atd....

0/0
17.2.2011 13:05

Vaclav Hanus

Re: Muži vs. ženy

jinymi slovy tedy, muzi dosahuji karierniho postupu vice agresivnim zpusobem, vice povrchnim zpusobem (tzv. stanovovani priorit) coz znamena, ze naklady sve aktivity prehazuji na zada tech co jou podrizeni resp. na ostatni, kteri maji slabsi postaveni. Samotni znou pouze vynosy svych aktivit a i to zejmena jen ty tresnicky. Ty tzv. mene prioritni ukoly ve firme take nekdo udelat musi, a take je udela, protoze firmy existuji a ziji. Akorat ze to nejsou ti, kteri znou zisky z onech ''vice prioritnich'' ukolu. Podstatou je byt vzdycky nejakym nadrizenym aby bylo na koho ty nedodelane mene prioritni ukoly nahazet a nebo byt v nadstandardne dobrem vztahu s nadrizenym aby se naklady tech nedodelanych ukolu (sic. mene prioritnich) daly nahazet na zada kolegu ve stejnem postaveni.

0/0
17.2.2011 13:11

Alcatraz

Re: Muži vs. ženy

tohle asi nepozoruji. Priority umí stanovovat mezi známými věcmi celkem obstojně a stejně tak spousta mých kolegů s tím má nebetyčný problém. Ta příčina je v tom dodržování pravidel :( Tím jsou mnohem efektivnější na mechanické práce s jasným zadáním a spoooustou práce, ale klasické úlohy typu: "vymyslete nové pojízdné vozidlo s deseti koly.. nebo nějak vyřešte ať jich je volitelný počet... někde mezi 1 a 16 by mohlo stačit, ať si zákazník může vybrat" se bohužel pokusí realizovat podle tohoto zadání :( Alespoň tak to vypadalo v bývalé práci.

0/0
17.2.2011 18:08

Bob-an

54% procent má VŠ?

To jako fakt? Vždyť se píše jak je neudržitelné to že dneska jde na VŠ 60% mladých lidí - tzn předtím to bylo mnohem mnohem méně - tak jak to že už dnes je mezi ženami na trhu práce podíl vysokoškolsky vzdělaných 54%?

A co se týče žen v managementu, tak dneska se shopná žena, která na to má a chces se tam dostat, tak v zásadě nemá problém. Problém je v tom, že většina těch žen nechce. Já dělám ve firmě, kde je víceméně jasný kariérní postup - každý začíná na nejnižší pozici a když je hodně schopný tak se za 10-15 let může dostat do vedení. Zajímavé je že i když při náboru se bere většinou více žen než mužů, tak ve vedení je jich minimum. Diskriminaci bych v tom ale neviděl, protože nejhlavnější boss u nás je žena, a i v tom vedení se nějaké najdou, tzn nejde o to že by si "chlapi hlídali svůj píseček".

0/0
17.2.2011 11:59

zadluzenicz

Re: 54% procent má VŠ?

Humanitní VŠ. To je další problém, že se srovnávají platy VŠ technických oborů s platy humanitních oborů či pseudooborů (management cestovního ruchu, genderové studie a pod. blbosti).

Studie, která toto nezohledňuje a jen porovnává absolutní mužský a ženský průměr, je už v základech špatná.

0/0
12.3.2011 0:55

Hmmhator je nesmrtelný

Tyhlecty projekty jsou k nicemu.

Ty opravdu schopne zenske se prosadi bez problemu samy, ba dokonce mnohe z nich podobne akce odmitaji, protoze je to poburuje a urazi. Clovek s perfektni anglictinou a 3 lety praxe v senior manazerske pozici nepotrebuje zadne obskurni podpory, ten se prosadi sam, bez ohledu na pohlavi.

0/0
17.2.2011 10:17

mattonka

Re: Tyhlecty projekty jsou k nicemu.

taky takovým projektům (ale i třeba kvótám na počet žen ve sněmovně atp) nerozumím. Pokud žena chce dělat kariéru, pak ji udělá. Pokud nechce, pak jí ani projekty ani kvóty nepřesvědčí

0/0
17.2.2011 15:16

Alcatraz

Re: Tyhlecty projekty jsou k nicemu.

hadam, ze to vychazi z predpokladu, ze jsou pozice kam zeny chteji, ale nedostanou se tam. Dobrou manazerku znam jednu a ta se dostane kamkoliv sama, takze tim to nebude. Alespon obstojnou analyticku neznam zadnou (jen z doslechu).

0/0
17.2.2011 17:58

síma25

Když nechtějí bojovat..

Hned v prvním odstavci je jasně uvedeno, proč je žen na vysokých postech málo: za svou kariéru nechtějí bojovat. Myslím, že tím je řečeno vše. Když nechtějí, proč je tam cpát? A ty, které bojovat chtějí, se tam dostanou i samy bez potupné pozitivní diskriminace. Jako ženu mě podobné projekty urážejí. Generace žen před námi bojovaly za rovnoprávnost, teď ji máme a my všechnu jejich práci spláchneme do záchodu i s vlastní sebeúctou tvrzením, že ženy potřebují speciální projekty, aby mohly pracovat ve vysokých funkcích?! Je mi z toho zle.

0/0
17.2.2011 9:39

mstuc

To asi bude PROJEKT

přes POSTEL,jak je u většiny zvykem.!!!!!!!!

0/0
17.2.2011 8:59

Vaclav Hanus

cely tenhle projekt lze povazovat pouze za tunel, pokavad

nevznikne i paraleleni projekt k subvencovani vzniku verejnych domu v kterych by klientkami byly zakaznice a lehkymi devami by byli muzove. Tohle je preci take obrovska anomalie v rovnopravnem postaveni obou pohlavi!!!

0/0
17.2.2011 7:26

tojara

no

když nechtějí tak nechtějí... u nás ve firmě třeba jednu máme :))

0/0
17.2.2011 6:21

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz