Nedělejte nudná školení a prezentace, dělejte show

aktualizováno 
Potřebujete čas od času proškolit své zaměstnance a divíte se, že se nudí a nic si nepamatují? Nezapomínejte na fakt, že firemní prezentace nemusí být nudná. Naučte se při prezentaci nudu a zapomínání posluchačů porazit.
Ujasněte si, co vám má vystoupení přinést.

Ujasněte si, co vám má vystoupení přinést. | foto: Profimedia.cz

S prezentací je to jako s návštěvou kina nebo sledováním reklamy – nepůsobte na posluchače předváděním techniky, nudných grafů a čísel, ale dopředu si připravte scénář, prostor, kde se akce koná, a druh informace, kterou chcete sdělit. Ujasněte si, co vám má vystoupení přinést – pokud chcete sdělit jen pár nápadů, nemá svolání zaměstnanců smysl. Zabralo by vám to jen pár minut a co se zbývajícím časem?

Zapojte smysly
Pro prezentace jsou vhodné větší prostory – minimálně dvě větší místnosti. Proč? Posluchači totiž, i když je prezentace rozkouskována do dílčích celků, neudrží dlouho pozornost v sedě. Ani kratší přestávky nestačí – je důležité, abyste posluchače zapojili "do procesu" – tzn. ve druhém prostoru mohou ve stoje u flipchartu zapisovat zajímavé poznatky ze školení či si mohou předávat navzájem zkušenosti.

Mějte na paměti, že pokud k posluchačům pouze hovoříte, zůstane jim v paměti pouze 20 % informací, pokud jim ale něco ukážete (instruktážní film), již je to 30 %, u diskuze dokonce 65 %.

Pomůže vtip i citát
Chybou, kterou dělala většina firem, je skutečnost, že přednášející se snaží, aby jeho vystoupení vyznělo co možná nejvážněji. Neuvědomuje si však, že většina vážných vystoupení je také nudných a značně uspávajících. Výsledkem je pak studená atmosféra. Pro odlehčení přednášky přitom stačí málo – používejte přirovnání a příklady, řečnické otázky i otázky do pléna, citáty, lze přidat i vtip.

Pro zapamatování faktů navíc funguje řada fíglů – prezentujete obchodním zástupcům nový kosmetický produkt? Nechte jim nejenom očichat vůni, ale i ohmatat obal. Ať jej i sami vyzkouší na vlastní kůži.

Vystoupení by nemělo být jen o jedné osobě vystupujícího, nechte promluvit nejméně jednoho zaměstnance, nejlépe hvězdu týmu, který má s daným tématem nejvíce zkušeností. Nevadí, že to není profesionální řečník, tím lépe. Vyhne se totiž zbytečným frázím a přejde rovnou "k věci". Navíc jeho příklady jsou přímo z terénu a vyprávění obsahuje řadu praktických rad.

Každá přednáška musí obsahovat diskuzi – časově ji naplánujte nejlépe po obědě. Má to řadu výhod – zatímco hladový člověk má tendenci se hádat, hledat negativa a argumenty proti, po jídle nasadí mnohem smířlivější tón. Je samozřejmě nutné, abyste na tento bod programu zajistili nejen řečníky, ale skutečné experty z firmy. Dotazy mohou být velmi odborné – pokud by účastníci nedostali uspokojivou odpovědět, jistě by si poté o své firmě mysleli své. Nezanedbávejte ani ukončení vystoupení. Účastníkům připomeňte, co jste prezentací chtěli sdělit či docílit.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Péče o dítě, nebo kariéra? Skloubit můžete obojí, vzkazují personalisté

Ilustrační snímek

Matky malých dětí patří podle úřadu práce mezi nejohroženější skupiny na pracovním trhu. Firmy přitom stojí o to, aby...

Werichovo „ten dělá to a ten zas tohle“ dnes už příliš neplatí

Se školením uvnitř firmy souvisí i další velké téma - zastupitelnost lidí.

Býval to začarovaný kruh. Čerství absolventi hledali práci, aby nabrali první zkušenosti. Firmy pátraly po odbornících,...

Začínali mezi holými zdmi, dnes vyvážejí do dvaceti zemí světa

Václav a Pavla Mikovi ze Sázavy dokážou ze skla vyrobit snad vše, na co si...

Po sametové revoluci oprášili odkaz pradědečka a obnovili komunisty zabavenou sklárnu. Jejich sklo znají ve dvaceti...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz