Nedělejte nudná školení a prezentace, dělejte show

aktualizováno 
Potřebujete čas od času proškolit své zaměstnance a divíte se, že se nudí a nic si nepamatují? Nezapomínejte na fakt, že firemní prezentace nemusí být nudná. Naučte se při prezentaci nudu a zapomínání posluchačů porazit.
Ujasněte si, co vám má vystoupení přinést.

Ujasněte si, co vám má vystoupení přinést. | foto: Profimedia.cz

S prezentací je to jako s návštěvou kina nebo sledováním reklamy – nepůsobte na posluchače předváděním techniky, nudných grafů a čísel, ale dopředu si připravte scénář, prostor, kde se akce koná, a druh informace, kterou chcete sdělit. Ujasněte si, co vám má vystoupení přinést – pokud chcete sdělit jen pár nápadů, nemá svolání zaměstnanců smysl. Zabralo by vám to jen pár minut a co se zbývajícím časem?

Zapojte smysly
Pro prezentace jsou vhodné větší prostory – minimálně dvě větší místnosti. Proč? Posluchači totiž, i když je prezentace rozkouskována do dílčích celků, neudrží dlouho pozornost v sedě. Ani kratší přestávky nestačí – je důležité, abyste posluchače zapojili "do procesu" – tzn. ve druhém prostoru mohou ve stoje u flipchartu zapisovat zajímavé poznatky ze školení či si mohou předávat navzájem zkušenosti.

Mějte na paměti, že pokud k posluchačům pouze hovoříte, zůstane jim v paměti pouze 20 % informací, pokud jim ale něco ukážete (instruktážní film), již je to 30 %, u diskuze dokonce 65 %.

Pomůže vtip i citát
Chybou, kterou dělala většina firem, je skutečnost, že přednášející se snaží, aby jeho vystoupení vyznělo co možná nejvážněji. Neuvědomuje si však, že většina vážných vystoupení je také nudných a značně uspávajících. Výsledkem je pak studená atmosféra. Pro odlehčení přednášky přitom stačí málo – používejte přirovnání a příklady, řečnické otázky i otázky do pléna, citáty, lze přidat i vtip.

Pro zapamatování faktů navíc funguje řada fíglů – prezentujete obchodním zástupcům nový kosmetický produkt? Nechte jim nejenom očichat vůni, ale i ohmatat obal. Ať jej i sami vyzkouší na vlastní kůži.

Vystoupení by nemělo být jen o jedné osobě vystupujícího, nechte promluvit nejméně jednoho zaměstnance, nejlépe hvězdu týmu, který má s daným tématem nejvíce zkušeností. Nevadí, že to není profesionální řečník, tím lépe. Vyhne se totiž zbytečným frázím a přejde rovnou "k věci". Navíc jeho příklady jsou přímo z terénu a vyprávění obsahuje řadu praktických rad.

Každá přednáška musí obsahovat diskuzi – časově ji naplánujte nejlépe po obědě. Má to řadu výhod – zatímco hladový člověk má tendenci se hádat, hledat negativa a argumenty proti, po jídle nasadí mnohem smířlivější tón. Je samozřejmě nutné, abyste na tento bod programu zajistili nejen řečníky, ale skutečné experty z firmy. Dotazy mohou být velmi odborné – pokud by účastníci nedostali uspokojivou odpovědět, jistě by si poté o své firmě mysleli své. Nezanedbávejte ani ukončení vystoupení. Účastníkům připomeňte, co jste prezentací chtěli sdělit či docílit.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Další z rubriky

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Zkrátil zaměstnancům pracovní dobu. Osm hodin je přežitek, říká podnikatel

Martin Bláha

Některé firmy v Česku začaly zavádět kratší pracovní dobu. Jednou z nich je společnost Vašečočky.cz zaměstnávající 70...

Nemusíme provokovat, pozornost ale přitahujeme rádi, říká úspěšný pár

„Chtěla jsem, aby kabelka byla zajímavá a nemusela jsem na ni půl roku šetřit....

Ona se vyučila prodavačkou, on zámečníkem. Náhoda při hledání vhodné kabelky z nich udělala zanícené a nadšené...

Cestovky hlásí rekordní prodej zájezdů. Pomáhá výrazně vyšší poptávka, větší výb...

Cestovky hlásí rekordní prodej zájezdů. Pomáhá výrazně vyšší poptávka, větší výb...

Kurzy.cz I přes velké problémy kvůli odstaveným Boeingům 737 MAX hlásí české cestovní kanceláře rekordní prodej zájezdů. Zájem o...

Najdete na iDNES.cz