Lukrativní obory: počítače a řemesla

  9:39aktualizováno  9:39
Kdo vydělává přes 20 tisíc? Často manažeři, ale i zámečníci, kováři, horníci, programátoři nebo letečtí dispečeři. - Váš plat se odvíjí od toho, co děláte i kde pracujete. - Třeba obchodní ředitelé v Praze berou více než v Brně.

A švadleny v Ústeckém kraji mají oproti těm z hlavního města měsíčně o čtyři tisíce více. Mezi profesní obory, v nichž se dostanete k nadprůměrným příjmům, patří výpočetní a informační technika, telekomunikace, letectví, obchod, strojírenství, finančnictví a pojišťovnictví. Například plat programátorů, leteckých dispečerů či konzultantů v bance dosahuje podle statistiky 20, 30 tisíc korun i více hrubého měsíčně - záleží na pozici, kterou zastáváte.

Nadprůměrně je hodnocena také fyzicky náročná práce. Nejeden horník na Ostravsku si vydělá přes 20 tisíc měsíčně. Ani řemesla nezůstávají stranou - na plat přes 40 tisíc dosáhne ve Středočeském kraji šikovný zámečník či kovář.

Mimopražští šéfové jsou levnější

Samozřejmě se vyplatí být vedoucí: měsíčně třeba i částku nad 60 tisíc korun berou manažeři. Ale zatímco obchodnímu řediteli v Praze společnosti nabízejí přes 80 tisíc, v Jihomoravském kraji je rád, když dostane částku o deset tisíc korun menší.

"Je to dáno vyšším konkurenčním tlakem v Praze - zdejší společnosti hledají prostě ty nejlepší z nejlepších, které musí adekvátně zaplatit tak, aby je nepřetáhla konkurence," míní Milan Novák z agentury Grafton Recruitment. Je-li však tendence vyrovnávat úroveň platu s Prahou, pak je to právě na manažerských postech.

Dělejte to, co umí málokdo

"Úroveň výdělku na shodných pozicích se mezi Prahou a venkovem liší v extrému až o třicet procent," říká Jana Rišková ze společnosti Adecco. Podle ní jsou nároky na uchazeče všude stejné, za rozdíly mohou odlišné životní náklady a míra nezaměstnanosti. "Ta je v hlavním městě nižší, což znamená, že firmy musí o uchazeče více bojovat. A to může samozřejmě vést k vyššímu nabízenému platu. Žít v Praze je také nákladnější než jinde, a proto jsou zde platy nejvyšší," dodává.

Průměrný příjem zdejších zaměstnanců přesahuje hranici 21 tisíc korun, jsou v něm zahrnuty výdělky šéfů i "běžných" zaměstnanců. Nemají to zdaleka všichni. Třeba pokrývač v hlavním městě bere o bezmála 13 tisíc méně. Daleko hůře než v krajích s vysokou nezaměstnaností jsou na tom v Praze švadleny. V Ústeckém kraji s patnáctiprocentní nezaměstnaností si vydělají přes 14 tisíc korun, čímž předhánějí své pražské kolegyně o čtyři tisíce.

A nejchudší jsou...

Existují však profese, kde jsou stejně malé platy takřka ve všech regionech. Patří sem zemědělci, lesní dělníci a pečovatelky v nemocnicích. Jejich platy se pohybují kolem deseti, dvanácti tisíc korun.

Extrémní rozdíly v příjmech panují mezi méně štědrými obory. Například podle údajů jihlavské pobočky Českého statistického úřadu zaměstnanci stavebních podniků na Vysočině dlouhodobě pobírají nejnižší platy mezi stavbaři vůbec. V prvním pololetí dostávali měsíčně 14 500 korun hrubého, naopak stavbaři v Praze měli každý měsíc na výplatních páskách o 9300 korun více.

Místo zvýšení platu auto

Průměrné mzdy v krajích

 • Praha 21 821
 • Středočeský 17 872
 • Plzeňský 17 063
 • Moravskoslezský 16 953
 • Ústecký 16 725
 • Průměr ČR 16 625
 • Liberecký 16 403
 • Zlínský 16 162
 • Jihomoravský 16 059
 • Královéhradecký 16 106
 • Jihočeský 16 009
 • Olomoucký 15 571
 • Kraj Vysočina 15 569
 • Pardubický 15 296
 • Karlovarský 15 137

Pramen: MPSV, platy v podnikatelském sektoru

Zajímavé aktuální nabídky

 • Ředitel IT: 80 tis. Středočeský kraj
 • Programátor: 58 tis. Praha (56 tis., Olomoucký kraj)
 • Architekt IS/IT: 67 tis. Praha (59 tis., Olomoucký kraj)
 • Obchodní ředitel: 84 tis. Praha (66 tis., Jihomoravský kraj)

Zdroj: jobs.cz

Kolik zaplatíte za služby on-line brokerů? Který je nejlevnější a který vám nabídne nejvíce služeb? To se dozvíte v našem aktuálním tématu.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Poradna: Chci požádat o předčasný důchod, můžu pak dále podnikat?

Ilustrační snímek

Odchod do důchodu není povinný, důchodce může i nadále pracovat a kromě výplaty pobírat i penzi. Ale jak je to v...

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácí v pro...

Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácí v pro...

Kurzy.cz „Evropské banky se s globální finanční krizí, která propukla před více než 10 lety, vyrovnaly podstatně hůře než americ...

Najdete na iDNES.cz