Diskuse k článku

Kdo zaplatí lékařské prohlídky zaměstnanců, není vůbec jasné

Kdo má platit za lékařské prohlídky zaměstnanců? Sami pracovníci, u nichž je absolvování vstupní prohlídky mnohdy podmínkou pro přijetí, nebo firmy, které mají povinnost zajišťovat ochranu zdraví při práci? Taky by to mohl být stát, který povinné vstupní prohlídky požaduje v zákoně?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

nevímavím

lékařské prohlídky

už jsem zaplatila 250 kč pro potvrzení na brigádu a zítra budu platit 300 kč pro práci na plný úvazek/firma má svého lékaře/Ale co nadělám,když chci pracovat a bez potvrzení to dnes nejde-kde vezmou lékaři penízky na to,že dají jen razítečko,tak človíčku plať,však ty se umíš uskrovnit(Y)

0/0
28.7.2008 22:11

Yarda

...Důvodem pro změnu...

je podle Cikrta vedle sjednocení.

Proč podle Cikrta? Kdo je vlastně pánem na ministerstvu zrdavotnictví

,

0/0
13.7.2008 22:14

Anonym

Re: ...Důvodem pro změnu...

Jak je vidět z článku, pány na ministerstvu jsou stále komunističní úředníci, kteří chtějí ostatním diktovat svou vůli. V normální demokratické společnosti by bylo nemyslitelné, aby stát nařizoval zaměstnavateli, aby ten nařizoval zaměstnanci podřídit se proti jeho vůli formální lékařské prohlídce.

0/0
14.7.2008 9:20

Kamila

Re: ...Důvodem pro změnu...

zřejmě tam při krácení vypadla věta... Cikrt = Julínkův mluvčí

0/0
16.7.2008 9:30

Mablung

byrokracie

Jak už tady pár lidí řeklo, povinné lékařské prohlídky jsou ujete. Člověk zaplatí 400 Kč za hodinové čekání u obvoďáka a 5 min vyplnění lístku.

Např. mojí pozici logistika by mohl dělat člověk na vozíku, ale musím mít vstupní prohlídku kde lékař řekne že vládnu hlasem a jednou rukou, tudíž jsem schopen ....

0/0
13.7.2008 21:32

Anonym

Vynucované formální prohlídky

Je mnoho profesí, kde zdravotní způsobilost není definována (např. kancelářské profese). Přesto je v mnoha případech prohlídka vyžadována (ačkoliv ani lékař neví, co vlastně by měl zjišťovat). O existenci Úmluvy o ochraně lidských práv a biomedicíně (která takovéto vynucování zakazuje)  a její přednosti před Zákoníkem práce však ministerští a jiní úředníci zřejmě nemají ani ponětí. Což je 6 let po ratifikaci na pováženou.

0/0
13.7.2008 20:08

ZAMĚSTNANEC

VZKAZ PRO ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY

O svém zdravotním stavu se seriozně bavím VÝHRADNĚ S MNOU ZVOLENÝM lékařem! Takže pokud hradíte moje (z mého pohledu zcela formální) periodické prohlídky (pracuji na rizikovém pracovišti) u mého závodního "lékaře" (je to úchyl a navíc blbec!), tak jsou to ZBYTEČNĚ VYHOZENÉ peníze!!!

0/0
13.7.2008 18:04

HONZA

tak

samozřejmě stát nebo zaměstnavatel....co jsem byl na takovéto prohlídce, tak co mi zjištovali? aktualně jestli mam chřipku nebo něco takového? Zjištovali to co mam ve své kartě, jakože jestli jsem netrpěl vážnějšími nemocemi, zrak atd atd...takže jestli zaměstnavateli nestačí kopie karty tak at si to zaplatí

0/0
13.7.2008 13:25

li

páni manažeři

zajímalo by mě jestli jste vůbec někdy byli na brigádě nebo si zkusili práci ve výrobě, když se vám to tak mluví. Já na rozdíl od vás ano. A kvůli měsíční brigádě jsem byla nucena zaplatit za hloupé proklepání doktorem 400 kč, protože zaměstnavatelé prohlídku proplácejí až po uplynutí zkušební doby. No jo, ale kdo by chtěl v těch podmínkách pracovat? A tak vám nezbyde než včas utéct a najít si novou "brigádu". Pracovat se musí, ale chvíli trvá než si najdete pracovní místo se solidním šéfem, takže se takové pendlování dost prodraží. Nevidím důvod proč by měla jedna prohlídka platit jen pro jednoho zaměstnavatele. Kdyby měli naši zákonodárci rozum a brali ohled na běžné občany, zavedli by pro běžná zaměstnání 1 prohlídku na 2 nebo 3 roky.

0/0
13.7.2008 0:25

Martin

dobré

Děkuji za velice zajímavý článek. Kupodivu jen nepapouškuje nějaké poučky, ale dává prostor oběma stranám a ukazuje, že nic není černobílé.

0/0
12.7.2008 17:00

Technik

Zaměstnanec žádá o přijetí do pracovního poměru

a musí doložit, že jeho zdravotní stav odpovídá požadavku vykonávané práce. Jestli odboroví hlupáci a předáci tvrdí něco jiného neni divu, protože permanentně podvádějí nejen své klienty-zaměstnance.  Stejně jako odbornou způsobilost nebo kvalifikaci musí doložit zaměstnanec i to, že je zdravotně schopný. Přeci mu zaměstnavatel nebude platit prohlídku a lékař bude konstatovat, že je neschopný. Něco jiného je pak periodická, kterou má provádět lékař závodní péče a jasně ji platí zaměstnavtel. Podle odborových debilů by nakonec zaměstnavatel zpětně platil lidem vzdělání, vyučení a podobně, protože chudák člověk přeci nechodí do školy pro sebe a zaměstnavatel by nespravedlivě a lacino přišel ke vzdělanému nebo zdravému člověku.

0/0
12.7.2008 16:17

hlupák

Re: Zaměstnanec žádá o přijetí do pracovního poměru

na technika máš obdivuhodně hrubej slovník.ale vezměme to z jinýho konce. když si zajdu na prohlídku( preventivní) soukromě jako pojištěnec, dám z vlastní kapsy 30kč. a když přijdu se sebou napsaným papírkem že jsem schopen nastoupit do zaměstnání tak dostanu potvrzení na ten papír za kolik? za podpis a razítko doktora tři až pět stovek ? podle židlí v čekárně a výhledu z okna? potvrzení o zaplacení vykonané prohlídky musí doktor napsat a sám a potvrdit. a zadara ! není tady něco špatně, pane doktoře ? doktoře julínku ?

0/0
12.7.2008 18:10

Antexio

Re: Re: Zaměstnanec žádá o přijetí do pracovního poměru

Tvůj nick je nomen-omen, to mluví za vše, hlupáku....

0/0
12.7.2008 18:49

hlupák

Re: Re: Re: Zaměstnanec žádá o přijetí do pracovního poměru

přes tvoje vznešený méno je zřejmý že seš vůl. máš hodnotit, jestli toho seš schopnej, co je napsaný, ne jak je to podepsaný.

0/0
13.7.2008 14:03

technik

Re: Re: Zaměstnanec žádá o přijetí do pracovního poměru

Tak ty by jsi chtěl aby doktor pracoval zadarmo ale sám na trh práce půjdeš s nataženou rukou. To můžeš jedině tehdy, máš-li zaměstnavateli co nabídnout. Třeba svářeč, plynař nebo soustružník dneska většinou dostane ještě náborový příspěvek a zaměstnavatel mu často dobrovolně nějakým způsobem nahradí i poplatek za vstupní lékařskou prohlídku. Ale zaměstnanci, který se jde zaměstnat jen proto, aby ve zkušební době odešel a dál parazitoval na podpoře třeba potřetí za sebou přeci nebude žádný normální zaměstnavatel platit to co nemusí. A zaměstnanec, který má svoji důstojnost, tak  nebude poslouchat lemply z ÚRO a něco do svého profitu také investuje. Kromě vzdělání třeba i tu lékařskou prohlídku. Ale chápů, že někdo bere zaměstnání jako otravu, kde ho vykořisťují a on chudák ještě musí zaplatit lékařskou prohlídku. Podle Vás by pak měl zaměstnavatel také platit dopravu do zaměstnání a třeba i holiče, protože zaměstnavatel nechce nějakého neupraveného pobudu ačkoli Vám na vzhledu nezáleží

0/0
12.7.2008 23:29

Anonym

Re: Re: Re: Zaměstnanec žádá o přijetí do pracovního poměru

A proč upíráte zaměstnanci právo posoudit svou schopnost pracovat bez  onoho všespásného razítka.  Před několika lety byl řešen problém s omluvenkami u školních dětí. Vyřešeno to bylo takl, že  děti omlouvají rodiče a nemusí na to mít lékařské potvrzení. Stejně tak  přibývá firem, které dávají zaměstnancům  několik dní v roce na  řešení nějakých chřipek či nachlazení.  Mohl byste mi tedy sdělit, co konkrétně např. u kancelářských profesí má lékař potvrdit? Schopnost sedět na židli? A jak to zjistí z toho, že změří tlak a zváží a změří uchazeče?

0/0
13.7.2008 20:38

tommik

Re: Zaměstnanec žádá o přijetí do pracovního poměru

Máte v tom ale neuvěřitelný chaos. Periodické prohlídky se provádějí tam, kde je stanoveno nějaké riziko, viz hluk, prach, alergeny, záření atd. Pravdou je , že právě tyto prohlídky jsou dány zákone a jejich neprovedení sankcionováno pokutou až 2 mil Kč. A aby to bylo ještě jasnější, paradoxně právě tyto prohlídky jsou dosud hrazeny ze solidárního zdravotního pojištění, tedy z daní nás všech. To nemá logiku a proto chápu MZd, že to hodlá změnit.

Vstupní prohlídky si hradí zájemce o zaměstnání a může mu je proplatit jeho budoucí zaměstnavatel. Sem patří- a to si nikdo neuvědomuje, i výstupní prohlídka, bez které nedostanete zápočtový list ! Takže pozor ! No a co se týče ceny, ta je smluvní, určuje si ji lékař a jedinou povinností je uveřejnění ceníku na dveřích. Jinak je ti prd po tom, jakou cenu si lékař za svou práci účtuje.

Tady jste mimo systém veřejného zdrav.pojištění a platí zákon trhu a tedy i konkurence., Když se ti cena nelíbí, můžeš si shánět jiného doktora......

0/0
13.7.2008 9:41

pavelthelong

volovina

"A v tom je právě problém," reaguje zástupce zaměstnavatelů Novotný.

"Vstupní prohlídka přece v zásadě není v zájmu zaměstnavatelů - jde o

povinnost uloženou státem. Teoreticky by tedy měl tyto poplatky platit

stát, protože on je vyžaduje a jsou v jeho zájmu.......v cem profituje stat z prohlidek? V nicem. nastoupim-li totiz v nemocnici jako zdravotnik a za mesic dostanu zloutenku typu C, pak budu jednoznacne pozadovat na zamestnavateli odskodneni, pokud jsem neporusil smluvni podminky o ochrannych prostredcich-a ze za moznou trvalou invaliditu nebo poskozeni zdravi to nebude malo.....ale znamky zloutenky jsem mohl byt uz pred nastupem:-/:-/

0/0
12.7.2008 15:19

Technik

Re: ano volovina

Vstupní prohlídku vykonáš před uzavřením pracovní smlouvy. Budeš-li neschopen, zaměstavatel tě nepříjme. Pracovně-právní vztah vzniká teprve oboustranným podpisem pracovní smlouvy. Nesmíš věřit všemu, co prezentují hlupáci z ÚRO.

0/0
12.7.2008 16:21

Bobeš

Re: Re: ano volovina

tož zdá se, že hlupák jste vy, "pavelthelong" jen poukazuje na to, že je prohlídka i v zájmu zaměstnavatele, co to má společného s odbory?

0/0
12.7.2008 19:16

pavelthelong

Re: Re: ano volovina

vazeny techniku, nesmite verit vsemu, co povidate. Dobre, budu se uchazet o praci v ocelarnach jako delnik. Prijdu k doktorovi, ten se na mne podiva, zmeri mi krevni tlak a posle na krev. Tehotenstvi u mne kontrolovat nemusi.... (pro takovou tezkou praci bych potreboval nasledujici kontroly: napr. zatezove EKG, spirometrii, mozna i  ortopedicke vysetreni-to si musi nadiktovat a zaplatit zamestnavatel, co mu libo) pujdu-li se uchazet o praci v ocelarnach, ale jako ourada na osobnim, muzu tam i s jednou nohou a s jednim okem. Porad je jde ale o praci v ocelarnach a jedno jedine razitko. Cili ZAMESTNAVATEL by si mel stanovit, co chce . A jako v hospode-kdo objednava, tak zaplati. Ve vetsine zemi je to slusnost. U ridicaku nebo zbrojniho prukazu nebo potvrzeni pro potapeni je to jinak-tam jde o jednoznacny zajem ze strany zadatele ziskat prukaz-bez ridicaku nebo zbrojniho pasu muzete zit cely zivot........

0/0
12.7.2008 20:13

technik

Re: Re: Re: ano volovina

Nekvalitní lékařská prohlídka atestovaného lékaře je úplně jiný problém. Dává sice razítko ale také napíše na svou odpovědnost, že jste práci v ocelárně schopen provádět. Přirovnání objednávání v hospodě lze použít, ale u piva co dostanete, tak určitě nebudete přemýšlet, je-li zravotně závadné nebo je-li v pořádku po jiné stránce. Stejně i zaměstnavatel, než Vás do železárny vezme chce chlapa nejen šikovnýho ale i přiměřeně zdravého. A musíte vědět, jsme-li u těch železáren, kolik lidí nastoupí a do měsíce už tam nejsou a opět jdou na podporu. Ti většinou neváhají investovat do podpory pětistovku na zbytečnou lékařskou prohlídku. Všude by mělo platit -  chci u Vás pracovat, mám takovou a takovou kvalifikaci a jsem i po zdravotní stránce schopen nabízenou práci vykonávat - berete nebo neberete?

0/0
12.7.2008 23:45

xmas

Re: Re: ano volovina

Pracovně-právní vztah vzniká nástupem do práce. Jinak souhlas

0/0
13.7.2008 22:49

mici

x

pěkná lumpárna, já jsem musela zaplatit 300 Kč, a to jsem ještě neměla jisté, jestli mne přijmou!;-O;-€(Y) 

0/0
12.7.2008 14:01

pay

hradí

Samozřejmě, že to mají platit firmy. Zaměstnanec si jde vydělat peníze a ne, že jěště než načne něco dělat bude utrácet za nesmysly. ;-D

0/0
12.7.2008 12:27

char77

Re: hradí

samozrejme, ze to ma platit stat. ten to preci vyzaduje...

0/0
12.7.2008 15:06

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že správným používáním kreditky můžete značně ušetřit?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz