Je lepší být v práci šedá myš, nebo vamp?

aktualizováno 
Nemohlo mi ujít, jak si kolegyně ochočila šéfa. Směje se jeho někdy přihlouplým vtipům, ukazuje výstřih, pohazuje hřívou. Neodporuje mu, ale stejně vše dělá po svém. Ovládá dobře ženské zbraně. Mně jejich využívání připadá, zvlášť v pracovních vztazích, ponižující - pro mě i můj protějšek. Jenže ono to funguje! Bylo by mi to jedno, ale on kolegyni vychází vstříc v požadavcích na volno, zálohu či účast na školení, a já mám smůlu. Mohu si šéfa naklonit profesionálnější cestou?

Vztah mezi muži a ženami je charakteristický snahou se před tím druhým pohlavím předvést. A muži proto „slyší“ na ženské signály, aniž si uvědomují, že mohou být účelové.

Nemělo by vás proto překvapovat, že nestačí přesvědčovat okolí jen silou své příkladné práce. Máte na výběr několik řešení. Není-li šéf schopen prohlédnout skryté záměry kolegyně, zkuste třeba použít tytéž zbraně jako ona.

Nemusíte ho okatě svádět, snažte se jen některé své přednosti zvýraznit. Pomůže úprava zevnějšku i přívětivější jednání -například úsměv určitě neuškodí. A nemusíte to být čistě účelové. Jen prostě uvážíte, že lze využít i jiných způsobů, a určitě mnohem kultivovanější formou.

Můžete „podprahovou“ soutěž s kolegyní odmítnout. Ale budete muset počítat s tím, že vaše chování šéf nevyhodnotí jako stejně kvalitní, protože mu bude „něco chybět“. Mohlo byt to vyústit i ve váš případný odchod z pracoviště, pokud dojdete k závěru, že to „není váš způsob“ a šéf již je v tomto směru jednoznačně „ochočen“, a nebudete se přece s kolegyní o jeho přízeň přetahovat.

Je sice také možné se s rolí pracovité „šedé myšky“ smířit, ale již z dopisu je zřejmé, že se tím budete postupně stále víc užírat. A navíc jsou vaše šance uspět sníženy i tím, že prostě každá hrajete za jinou ligu.

Popovídat si o tom přímo s vedoucím je možné pouze v rámci pravidelných pracovních hodnocení, pokud jsou u vás v podniku zavedena. Jinak se bude šéf domnívat, že prostě kolegyni závidíte, nebo se bude divit, o co vám vlastně jde. I jinak solidní vedoucí může být v tomto směru prostě slepý.

Chystáte se kolegovi, nebo dokonce šéfovi říct něco pěkně od plic? Jak na to? Čtěte ZDE.

 

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Werichovo „ten dělá to a ten zas tohle“ dnes už příliš neplatí

Se školením uvnitř firmy souvisí i další velké téma - zastupitelnost lidí.

Býval to začarovaný kruh. Čerství absolventi hledali práci, aby nabrali první zkušenosti. Firmy pátraly po odbornících,...

Poradna: Chci požádat o předčasný důchod, můžu pak dále podnikat?

Ilustrační snímek

Odchod do důchodu není povinný, důchodce může i nadále pracovat a kromě výplaty pobírat i penzi. Ale jak je to v...

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

ČNB: Trnitou cestou k vyšším sazbám

ČNB: Trnitou cestou k vyšším sazbám

Kurzy.cz V pátek si pozvala ČNB analytiky, aby představila novou prognózu. Ta předpokládá, že by ČNB měla zvýšit sazby na dvě pr...

Najdete na iDNES.cz