Evropany ničí pracovní stres, nejvíce ohrožuje mladé lidi

aktualizováno 
Během finanční krize mírně klesl počet pracovních úrazů. Ovšem na druhou stranu sílí dlouhodobý stres, problémy se špatnou komunikací, sexuální obtěžování a šikana v zaměstnání.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Psychosociální rizika začínají být pro zaměstnavatele srovnatelným problémem jako pracovní úrazy. Čtyři z pěti manažerů si to uvědomují, ale jen málokterý z nich s tím v podniku něco dělá.

"Přestože o něm vědí, jen 26 procent firem v Evropské unii zavádí postupy, jak proti stresu bojovat," řekl Jukke Takala, ředitel Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci na konferenci v Barceloně, kde byly prezentovány výsledky Evropského průzkumu podniků na téma nových a vznikajících rizik.

Průzkum se uskutečnil na jaře roku 2009 v 31 evropských zemích, které zahrnovaly 27 členských států Evropské unie, Chorvatsko, Turecko, Norsko a Švýcarsko.

Co nejvíce stresuje Čechy?

Zatímco zaměstnanci ve skandinávských zemích vidí nejčastější zdroj pracovního stresu v tom, že nestíhají vše udělat v pracovní době (Švédsko 80 procent, Norsko 73 procent, Finsko 71 procent), Češi tento rizikový faktor uvádějí jen v polovině případů (55 procent) a třeba Italové si s časovou tísní v práci dělají vrásky ještě méně (31 procent).

Čechy však podle průzkumu v zaměstnání nejvíce trápí špatná komunikace - a to neporovnatelně výrazněji než zaměstnance v jiných zemích. Potíže jim způsobuje nedostatečná komunikace jak mezi kolegy navzájem (62 procent), tak mezi zaměstnanci a vedením (65 procent).

Češi dokonce za největší zdroj stresu v zaměstnání považují složité jednání s klienty, zákazníky, studenty a podobně. Uvedlo to až 79 procent dotázaných a tímto názorem dostali Česko bezkonkurenčně na první místo. Například ve Francii toto trápí jen necelou polovinu (48 procent) dotázaných zaměstnanců a ve Švédsku dokonce jen 32 procent.

Pracovním stresem k depresím

"Pokud zaměstnanci nemají motivaci chodit do práce a jejich produktivita je nízká, doplácí na to celá společnost," zdůraznil Jukka Takala. Odborníci dokonce odhadují, že 50 až 60 procent všech prostonaných dnů přímo souvisí s pracovním stresem.

"Stres zabíjí," nebrání se silným výrazům Jukka Takala.

Chronický stres totiž spouští celou lavinu obtíží. Způsobuje mnoho zdravotních problémů, a to jak fyzických, tak psychických - všichni o nich vědí, všichni je přehlížejí.

K nejčastějším patří chronické bolesti zad, vysoký tlak, potíže se srdcem, oslabená imunita. S tím se pak ruku v ruce objevují také potíže psychického rázu: deprese, problémy se spánkem, úzkostné poruchy, podrážděnost, neschopnost soustředění. Ty po čase obvykle vyústí v syndrom vyhoření a významné komplikace v rodinných a mezilidských vztazích.

"Dlouhotrvající stres vážně ohrožuje především mladé lidi, zejména na ženy do 45 let mívá často devastující vliv," dodává Jukka Takala.

Když jde lidem o věc...

Zatímco velké podniky se již pokoušejí hledat strategie, jak s těmito riziky bojovat, menší, převážně soukromé firmy, mají tendenci tyto problémy přehlížet. Nejhorší je přitom situace v bankovním sektoru a v malých soukromých firmách. "Malí podnikatelé nemají čas řešit otázky, jak zamezit škodlivému působení stresu, a právě my bychom jim měli zajistit potřebnou podporu," uvedl jeden z autorů průzkumu William Cockburn.

"Proti stresu a ostatním psychosociálním rizikům v zaměstnání se nejefektivněji bojuje, pokud jsou do řešení zahrnuti sami zaměstnanci. Výsledky jsou lepší, když se pracovníci cítí být součástí daného úkolu a jsou motivováni," zdůraznil William Cockburn. Podle něj psychosociální rizika výrazně ovlivňují i organizační zdraví firem. Po čase se projeví na jedné straně zvýšenou nemocností, na druhé sníženou výkonností, fluktuací a nárůstem nehod a úrazů na pracovišti.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Vykouřila se vám z hlavy slovíčka, která jste už znali?

I vám se vykouřila většina slovíček cizího jazyka, který jste se kdysi učili, z...

Studovali jste kdysi nějaký cizí jazyk, ale protože jste jej dlouho nepoužívali, máte nyní problém se domluvit. Nic...

Znalost cizích řečí přináší lepší práci. Jaké jazyky jsou žádané

Ilustrační snímek

Znalost jakéhokoli cizího jazyka výrazně zvyšuje šance na atraktivní pracovní místo. Jaké jazyky jsou nyní žádané a na...

Péče o dítě, nebo kariéra? Skloubit můžete obojí, vzkazují personalisté

Ilustrační snímek

Matky malých dětí patří podle úřadu práce mezi nejohroženější skupiny na pracovním trhu. Firmy přitom stojí o to, aby...

V italském letovisku Bibione zakázali kouření na plážích. Cigaretové filtry jsou...

V italském letovisku Bibione zakázali kouření na plážích. Cigaretové filtry jsou...

Kurzy.cz Oblíbené letní turistické letovisko Bibione zavádí jako první v celé Itálii úplný zákaz kouření na všech plážích. Novin...

Najdete na iDNES.cz