Evropany ničí pracovní stres, nejvíce ohrožuje mladé lidi

aktualizováno 
Během finanční krize mírně klesl počet pracovních úrazů. Ovšem na druhou stranu sílí dlouhodobý stres, problémy se špatnou komunikací, sexuální obtěžování a šikana v zaměstnání.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Psychosociální rizika začínají být pro zaměstnavatele srovnatelným problémem jako pracovní úrazy. Čtyři z pěti manažerů si to uvědomují, ale jen málokterý z nich s tím v podniku něco dělá.

"Přestože o něm vědí, jen 26 procent firem v Evropské unii zavádí postupy, jak proti stresu bojovat," řekl Jukke Takala, ředitel Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci na konferenci v Barceloně, kde byly prezentovány výsledky Evropského průzkumu podniků na téma nových a vznikajících rizik.

Průzkum se uskutečnil na jaře roku 2009 v 31 evropských zemích, které zahrnovaly 27 členských států Evropské unie, Chorvatsko, Turecko, Norsko a Švýcarsko.

Co nejvíce stresuje Čechy?

Zatímco zaměstnanci ve skandinávských zemích vidí nejčastější zdroj pracovního stresu v tom, že nestíhají vše udělat v pracovní době (Švédsko 80 procent, Norsko 73 procent, Finsko 71 procent), Češi tento rizikový faktor uvádějí jen v polovině případů (55 procent) a třeba Italové si s časovou tísní v práci dělají vrásky ještě méně (31 procent).

Čechy však podle průzkumu v zaměstnání nejvíce trápí špatná komunikace - a to neporovnatelně výrazněji než zaměstnance v jiných zemích. Potíže jim způsobuje nedostatečná komunikace jak mezi kolegy navzájem (62 procent), tak mezi zaměstnanci a vedením (65 procent).

Češi dokonce za největší zdroj stresu v zaměstnání považují složité jednání s klienty, zákazníky, studenty a podobně. Uvedlo to až 79 procent dotázaných a tímto názorem dostali Česko bezkonkurenčně na první místo. Například ve Francii toto trápí jen necelou polovinu (48 procent) dotázaných zaměstnanců a ve Švédsku dokonce jen 32 procent.

Pracovním stresem k depresím

"Pokud zaměstnanci nemají motivaci chodit do práce a jejich produktivita je nízká, doplácí na to celá společnost," zdůraznil Jukka Takala. Odborníci dokonce odhadují, že 50 až 60 procent všech prostonaných dnů přímo souvisí s pracovním stresem.

"Stres zabíjí," nebrání se silným výrazům Jukka Takala.

Chronický stres totiž spouští celou lavinu obtíží. Způsobuje mnoho zdravotních problémů, a to jak fyzických, tak psychických - všichni o nich vědí, všichni je přehlížejí.

K nejčastějším patří chronické bolesti zad, vysoký tlak, potíže se srdcem, oslabená imunita. S tím se pak ruku v ruce objevují také potíže psychického rázu: deprese, problémy se spánkem, úzkostné poruchy, podrážděnost, neschopnost soustředění. Ty po čase obvykle vyústí v syndrom vyhoření a významné komplikace v rodinných a mezilidských vztazích.

"Dlouhotrvající stres vážně ohrožuje především mladé lidi, zejména na ženy do 45 let mívá často devastující vliv," dodává Jukka Takala.

Když jde lidem o věc...

Zatímco velké podniky se již pokoušejí hledat strategie, jak s těmito riziky bojovat, menší, převážně soukromé firmy, mají tendenci tyto problémy přehlížet. Nejhorší je přitom situace v bankovním sektoru a v malých soukromých firmách. "Malí podnikatelé nemají čas řešit otázky, jak zamezit škodlivému působení stresu, a právě my bychom jim měli zajistit potřebnou podporu," uvedl jeden z autorů průzkumu William Cockburn.

"Proti stresu a ostatním psychosociálním rizikům v zaměstnání se nejefektivněji bojuje, pokud jsou do řešení zahrnuti sami zaměstnanci. Výsledky jsou lepší, když se pracovníci cítí být součástí daného úkolu a jsou motivováni," zdůraznil William Cockburn. Podle něj psychosociální rizika výrazně ovlivňují i organizační zdraví firem. Po čase se projeví na jedné straně zvýšenou nemocností, na druhé sníženou výkonností, fluktuací a nárůstem nehod a úrazů na pracovišti.

Autoři:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Další z rubriky

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Nová práce a hned průšvih. Poradíme vám, jak ho ustát

ilustrační snímek

Máte po zkušební době. Ale to neznamená, že bude každý den stejný. Přijde chvíle, kdy se vám zkrátka nebude v práci...

Jsme tím, co opakovaně děláme. Jaké zvyky mají úspěšní lidé

Ilustrační snímek

Proč jsou někteří lidé úspěšní a jiným se v životě moc nedaří? Tuto otázku si klade řada lidí. Podle psychologa Jana...

Harley-Davidson odtajnil cenu i parametry připravovaného elektromotocyklu

Harley-Davidson odtajnil cenu i parametry připravovaného elektromotocyklu

Kurzy.cz Před rokem oznámil legendární výrobce motocyklů Harley-Davidson svou novou strategii “ More Roads to Harley-Davidson ”,...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ MISTR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz