Stát posílí kontroly v pracovních agenturách

aktualizováno 
Podle ministerstva práce některé agentury pozdě vyplácejí mzdu a celá pětina z nich nelegálně zaměstnává cizince. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce více kontrolovat agentury práce a firmy zaměstnávající cizince.
Pracovní agentury leckdy nelegálně zaměstnávají cizince.

Pracovní agentury leckdy nelegálně zaměstnávají cizince. | foto: Profimedia.cz

Podle výsledků kontrol v minulém roce bylo zjištěno nelegální zaměstnávání cizinců u pětiny kontrolovaných firem. V 68 procentech kontrol agentur práce se navíc zjistilo, že porušují pracovněprávní předpisy.

Cílem prověrek je podle MPSV zvýšení odpovědnosti agentur za pobyt a pracovní činnost cizinců a snížení počtu případů, kdy jsou v souvislosti se zaměstnáváním cizinců porušovány pracovněprávní předpisy.

MPSV zopakovalo své doporučení úřadům práce, podle něhož mají prodlužovat povolení k zaměstnání pouze těm cizincům, jejichž pracovní místa jsou jen těžko obsaditelná občany ČR, EU či Švýcarska.

Také by měly případné prodloužení posuzovat podle konkrétní situace jednotlivce a nezaměstnanosti v regionu. Úřady práce ke 30. červnu v celé České republice evidovaly pouze 538 pracovních míst, na nichž zaměstnavatel může zaměstnávat cizince.

Ke konci roku 2009 mělo platné povolení ke zprostředkování zaměstnání 2 200 agentur, z nichž přibližně tisíc mělo povolení ke zprostředkování zaměstnání cizincům na území ČR.

Úřady práce v roce 2009 prověřily 674 agentur a uložily jim 153 pokut ve výši 22,3 milionu korun. Oblastní inspektoráty práce provedly 85 kontrol agentur práce a v přímé souvislosti s nimi 72 kontrol u jejich uživatelů.

Ze závěrů inspekcí úřadů práce také vyplývá, že 58 agentur práce porušilo pracovněprávní předpisy. Některé agentury práce například vyplácely mzdu po lhůtě splatnosti a neposkytovaly příplatky za práci v noci, za sobotu a neděli, mzdu nebo náhradní volno za dobu práce ve svátek.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Péče o dítě, nebo kariéra? Skloubit můžete obojí, vzkazují personalisté

Ilustrační snímek

Matky malých dětí patří podle úřadu práce mezi nejohroženější skupiny na pracovním trhu. Firmy přitom stojí o to, aby...

Werichovo „ten dělá to a ten zas tohle“ dnes už příliš neplatí

Se školením uvnitř firmy souvisí i další velké téma - zastupitelnost lidí.

Býval to začarovaný kruh. Čerství absolventi hledali práci, aby nabrali první zkušenosti. Firmy pátraly po odbornících,...

Poradna: Chci požádat o předčasný důchod, můžu pak dále podnikat?

Ilustrační snímek

Odchod do důchodu není povinný, důchodce může i nadále pracovat a kromě výplaty pobírat i penzi. Ale jak je to v...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz