E-learning: nová forma vzdělávání

aktualizováno 
Internet se dnes využívá v mnoha oblastech lidské činnosti. Jednou z nich je i vzdělávání. Metoda takzvaného e-learningu, učení prostřednictvím multimediálních programů, distribuovaných nejčastěji právě po internetu, umožňuje absolvovat nejrůznější kursy a školení. E-learning pomáhá zefektivnit i firemní školení zaměstnanců. S výukou vedenou na počítačové síti se lze setkat i na některých vysokých školách, v distančním neboli dálkovém studiu.
Kursy a vzdělávací procesy, souhrnně označované jako e-learning, jsou oproti klasickému vyučování výhodné v tom, že mají atraktivnější formu a od účastníků kursů nezbytně vyžadují aktivní přístup a práci s informacemi. Lze je také snadno koncipovat pro určitou skupinu studentů. Poskytují komplexnější přehled o průběhu a výsledcích studia než u klasické formy výuky.

Učebnice na CD-ROMU

E-learning se vyznačuje i snadnou distribucí učebních materiálů. Formou např. softwarového programu, animace či počítačové prezentace se mohou ke studentům či zaměstnancům dostat na discích CD-ROM, po internetu nebo firemním intranetu. Poslední dvě jmenované možnosti umožňují rovněž okamžitou aktualizaci učebních předloh.

Aktivní zapojení studentů

Přílišná teoretizace učiva tak bere zasvé. Multimediální podoba výuky nabízí řadu možností, jak zapojit studenta do aktivního procesu - průběžně ověřuje jeho znalosti testovacími otázkami, požadavky na návrh řešení apod. Odborníci se shodují v tom, že v současné době je kromě včasného získání informace neméně důležité její správné pochopení.

Objektivnější hodnocení

Klasické hodnocení často neodpovídá skutečným vědomostem absolventa kursu, učitel či školící lektor nemá metody k tomu, aby zjistil, jaké vědomosti si student či zaměstnanec z kursů odnesl a zda je dokáže v praxi využít. Díky interaktivitě a snadné úpravě a aktualizaci dat a informací řeší e-learning většinu těchto problémů.

Bez učitelů

E-learningové kursy nevyžadují stálou přítomnost vyučujícího, jeho funkce však není úplně eliminována. Může být přítomen pouze nepřímo a na případné dotazy individuálně odpovídat např. prostřednictvím videokonference. Díky novým formám komunikace (např. e-mail, sms) je navíc možné řešit problémy či otázky intenzivněji a rychleji.

Školení zaměstnanců

Klasické vzdělávání je často velmi nákladné. Jde-li například o školení zaměstnanců, může mít negativní vliv na běžný chod firmy. Při pořádání vzdělávacích nebo školicích kursů bylo doposud třeba zohledňovat spoustu věcí: výdaje za pronájem učebních místností, finanční odměnu pro vyučujícího, v případě školení i vhodný čas s ohledem na pracovní dobu ve firmě apod. V případě přijetí nového zaměstnance či přechodu na nové pracovní procesy trvá zaškolení díky e-learningu pouze krátkou dobu. S počítačem připojeným k internetu (či firemnímu intranetu) lze kdykoli vyhledat příslušné materiály a zahájit školení. K různým částem kursu, které si chce zaměstnanec zopakovat či více procvičit, je možné se kdykoli vrátit.

Přístup americké vlády i Evropské unie k e-learningu je velmi vstřícný

Koncem roku 2000 zveřejnila americká Komise pro webovou výuku emotivní výzvu, v níž vyzvala americký kongres a státní správu, aby přijaly agendu "e-learning" jako ústřední část federální politiky ve vzdělávání. Komise rovněž prohlásila, že národní mobilizace na podporu využití internetu ve výuce je nezbytná. Tuto mobilizaci označila komise za akt, který "vyvolá odezvu významem podobnou jiným americkým vzepětím či krizím, jako Sputnik a cesta na Měsíc, objev elektřiny či hledání léku na dětskou obrnu". Komise ve své zprávě vyzvala mj. k vytvoření nových internetových zdrojů, zejména vysokorychlostních sítí široce a rovnoměrně dostupných pro všechny učící se. Poskytnutí průběžného a odpovídajícího školení vyučujícím a administrátorům na všech úrovních, ochraně on-line studentů a zajištění jejich soukromí nebo zabezpečení stálé finanční podpory.

(Podle článku doc. Karla Květoně v Pražské technice č.2/2001)

Internetové stránky zabývající se e-learningem

http://www.free-ed.net
http://www.elearningmag.com
http://www.webcommission.org
http://www.e-learn.cz
http://www.cvut.cz/online


Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

Na co se ptát při pracovním pohovoru, abyste získali dobrou pozici

Ilustrační snímek

Většina uchazečů o práci se obvykle při pohovoru soustředí hlavně na to, aby dobře odpověděli na otázky zaměstnavatele....

Poradna: Chci požádat o předčasný důchod, můžu pak dále podnikat?

Ilustrační snímek

Odchod do důchodu není povinný, důchodce může i nadále pracovat a kromě výplaty pobírat i penzi. Ale jak je to v...

Fed zvýší sazby, prostě proto, že může

Fed zvýší sazby, prostě proto, že může

Kurzy.cz I když trhy sází na to, že si Fed dá od dlouholetého cyklu utahování sazeb velmi dlouhou pauzu, Sonal Desai z Franklin ...

Najdete na iDNES.cz