Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Šest či osm týdnů volna, i to je realita. Zatím ovšem jen málokde

Dobře odpočatý zaměstnanec je spokojenější a podává lepší pracovní výkony. To je všeobecně známé. Jenže na to je potřeba dostatečně dlouhá dovolená. A zde je kámen úrazu. Pořádně si odpočinout nechá své lidi jen část firem. Do budoucna by se to ale mohlo změnit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Garantovaných pět týdnů dovolené mají v současné době pouze ti, kteří pracují pro stát. Ještě delší dovolenou přiznává zvláštní předpis pedagogům. Jinak mají ze zákona čeští zaměstnanci nárok na 20 dní dovolené ročně, což ve srovnání se zbytkem Evropy není mnoho. Například ve Velké Británii mohou zaměstnanci čerpat 28 dní, v Rakousku, Skandinávii či Lucembursku 25 dní a lepší situace vládne dokonce i na Slovensku, kde mají zaměstnanci po dovršení 33 let rovněž nárok na 25 dní placeného volna. 

„Zájem Čechů o delší dovolenou je celkem logický a souvisí i s čím dál větší tendencí zaměstnanců o dosažení dobře vyváženého profesního a soukromého života,“ uvedla Jitka Součková, marketingová manažerka personální agentury Grafton Recruitment.

I když to není povinné, již nyní tak pět týdnů dovolené nabízí téměř 62 procent zaměstnavatelů, ukázal průzkum Edenredu, který se uskutečnil v březnu. Podle zkušeností personální agentury ManpowerGroup mají 5 týdnů volna zaměstnanci více jak poloviny velkých firem. U malých firem to zdaleka tak běžné není i z hlediska náročnějšího řešení zastupitelnosti.

„Přitom týden dovolené navíc znamená zkrácení odpracovaného času o 4 procenta. To je asi tolik, jako by šel každý zaměstnanec dvakrát denně na cigaretu,“ říká Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup. Pro většinu firem to neznamená drastický dopad do nákladů, tedy především v business službách a administrativních pozicích. Ve většině firem to podle Halbrštáta bohužel pro zaměstnance funguje tak, že jejich práci během dovolené neudělá nikdo jiný a zaměstnanec si po dovolené musí volno vlastně napracovat tím, že vyřizuje věci, které se během dovolené nakupily. Přímé finanční dopady to má tam, kde práce nepočká a za člověka na dovolené se musí najímat náhrada, jako například ve výrobě, prodeji či občanských službách.

Co by přinesla novela zákoníku práce

Do budoucna by přesto zákonný nárok na 5 týdnů placené dovolené mohli mít všichni zaměstnanci. Změnit by to mohla v současné době projednávaná novela zákoníku práce. Pokud by změna prošla, měli by delší dovolenou garantovanou všichni. A nikoliv pouze státní zaměstnanci, jak je to dnes.

Kdyby tedy zákonná změna byla schválena, pak by se na delší dovolenou než doposud mohli těšit zaměstnanci nejméně pětatřiceti procent českých firem. Podle průzkumu Edenredu by totiž k třiceti procentům společností, kde by změnu zařídili zákonodárci, přibyly ještě další, které zaměstnancům chtějí přidávat nové dny navíc formou benefitu. Pevně rozhodnuto takto pracovníkům přilepšit je nyní necelých pět procent společností, 43 procent žádné dny přidávat nebude a zbylá nadpoloviční většina (52 procent) to bude řešit, až bude otázka aktuální.

Co s týdnem dovolené navíc

Pokud zákonodárci novelu schválí, největší radost z ní podle průzkumu Edenred budou mít zřejmě (po opadnutí covidu) cestovní kanceláře. Češi budou chtít cestovat a za „novou“ dovolenou jsou ochotní si připlatit. 60 procent lidí by za ni dalo 5 a více tisíc korun (na osobu), každý pátý pak dokonce přes 10 tisíc korun.

Zajímavostí jsou i rozdílné představy trávení případné přidané dovolené. Ženy by o poznání raději než muži (46 % ku 31 %) jely k moři, muži zase více fandí turistice, jak vyplývá z průzkumu. Mnoho lidí by ale také volilo možnost nechat si dny nového volna pro případ náhlých událostí, nebo by se rozhodovalo dle aktuální situace a možností.

Dovolená aspoň 14 dní v kuse, jde to?

„Zavedení pátého týdne dovolené podporujeme,“ říká Karolína Häuslerová ředitelka pro personální zdroje z Edenredu. Dodává, že důležité je především aktivní čerpání dovolené, protože pouze odpočatí zaměstnanci jsou spokojenější a mohou dobře odvádět svou práci.

Jenže podle odborníků přinese dovolená skutečný odpočinek až tehdy, kdy trvá alespoň 2 týdny. Hezká představa, která ovšem v reále moc nefunguje. „V praxi vidíme, že vedoucí nedokážou nebo nechtějí práci zorganizovat tak, aby si lidé tak dlouhou dovolenou mohli vzít,“ popisuje Halbrštát. „Mnoho zaměstnanců vypovídá, že se při žádosti o delší dovolenou setkávají s tlakem nadřízeného a náznaky, že to není žádoucí.“ Dost často si lidé ani dlouhou dovolenou vzít nechtějí s pocitem, že by to bez nich nešlo. A to není dobře.

Máte 42 dnů volna

Část zaměstnavatelů jde ale opačným směrem. Pomalu se tak objevují i firmy, které jdou v nabídce ještě dál a nabízí dokonce více než 25 dní. Zatím má však takovou výhodu podle Jitky Součkové jen několik procent českých zaměstnanců.

Jedním z takových průkopníků je Česká spořitelna. „Naši zaměstnanci mají standardně 5 týdnů dovolené, k tomu jim umožňujeme čerpat navíc ještě 12 dní volna,“ uvedl David Brzobohatý, který má na starost odměňování a rozvoj lidí v České spořitelně. Jedinou podmínkou pro čerpání těchto 12 dnů volna (tzv. Můj den) je, že zaměstnanci je musí vyčerpat postupně, ideálně po jednom dnu v každém kalendářním měsíci.

V České spořitelně věří, že tato cesta je správná jak ve vztahu ke klientům, tak zaměstnancům. Odpočatý zaměstnanec zkrátka pracuje lépe. „Dny volna navíc zároveň přispívají ke zlepšení work-life balance, ať už ho kolegové využijí pro čas strávený se svými blízkými, pro své koníčky nebo ho věnují péči o sebe,“ vysvětluje Brzobohatý. A přiznává, že benefit v době více dnů volna je také konkurenční výhodou při oslovování potenciálních zaměstnanců.

Neomezená dovolená je výjimkou

Že dává dovolená navíc firmě slušnou konkurenční výhodu při náboru, ale také udržení nejkvalitnějších lidí na trhu, potvrzuje i Zuzana Krajča, HR partner ve společnosti Sodexo Benefity. Jejich zaměstnanci mohou čerpat až 31 dní volna za rok. Šestý týden volna ale dostávají formou flexi days, které není možné meziročně převádět. „Tímto systémem se snažíme zaměstnance motivovat k tomu, aby odpočívali průběžně. A také tím chceme zabránit kumulaci dovolené, což někdy bývá problém,“ doplňuje Krajča.

V SAP Services k pěti týdnům přidávají ročně 6 sick days a případnou pracovní neschopnost či péči o rodinného příslušníka po dobu 15 dnů v roce kompenzují plnou náhradou mzdy.

K základním pěti týdnům dovolené nabízí svým lidem další nadstandardní volno na zotavenou také firma Pure Storage, která má v Praze technologické centrum. „Svým lidem poskytujeme dostatek času na profesní růst a rozvoj, stejně jako na dobití energie a hledání inspirace a motivace pro nové projekty,“ říká Jacob Ringler, šéf pražského R&D centra pro region EMEA společnosti Pure Storage. Vysvětluje, že jsou si vědomi toho, že zaměstnanci často musí pracovat velmi tvrdě a po úspěšném ukončení velkých projektů pak potřebují, a samozřejmě si také zaslouží, řádný odpočinek. „Pokud získají souhlas svého nadřízeného, mohou čerpat i neomezenou dovolenou,“ uvedl Ringler. Samozřejmě placenou.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Zavřeli mu tělocvičny. Našel ale řešení a Češi mu přispěli miliony

Michal Vrátný podniká v oboru, který pandemie obrovsky zasáhla. Jeho tělocvičny Železná koule jsou už rok zavřené....

Kvůli pandemii řeší Češi výrazně víc rodinné majetkové vztahy

Pandemie koronaviru a s ní spojená životní a majetková rizika změnila pohled mnoha rodin a partnerů na majetkové...

Průlom: o digitální občanku je velký zájem, šetří čas a ulehčuje život

Češi mají možnost využívat svoji bankovní identitu k přihlašování k digitálním službám už čtvrt roku. Jde v podstatě o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec levných hypoték. Úrokové sazby obracejí vzhůru, trh trhá rekordy

Úrokové sazby u hypoték obrátily a rostou. Zatím jen nepatrně. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle ukazatele...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Koženka nahradí semiš, huddle rooms open space. Jak covid změní kanceláře?

Kdekdo tuší, že po návratu do práce neuvidí stejnou kancelář, jakou opouštěl v době před pandemií. A nebude to jen tím,...

Jako první letí židle. Někteří zaměstnavatelé přispívají na domácí kanceláře

Premium Lidé si vybavují domácí pracovní kouty. A zrovna nešetří. Když pracovní stůl, tak takový, jaký měli v práci. Když...

Zavřeli mu tělocvičny. Našel ale řešení a Češi mu přispěli miliony

Michal Vrátný podniká v oboru, který pandemie obrovsky zasáhla. Jeho tělocvičny Železná koule jsou už rok zavřené....

Třetina lidí mění kariéru. Donutil je k tomu koronavirus

Pandemie mění pracovní plány všech věkových skupin. Lidé hledají místa, která jsou stabilní, ale zároveň pružná, aby...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...