Co o nás prozradí mluvený projev

  10:30aktualizováno  10:30
Míra kultivovanosti našeho projevu, tedy jeho přesnost, srozumitelnost, obsahová náplň a vlastní kvalita řeči, je snad tou nejvýraznější vnější vizitkou osobnosti člověka.

Mluva o nás řekne mnohé. Vypovídá například o rozsahu slovní zásoby (o naší sečtělosti), o schopnosti vybírat vystihující pojmy, plynule, souvisle a věcně se vyjadřovat. Z toho lze soudit, jakou máme mluvní praxi a zda skutečně rozumíme tomu, o čem hovoříme. Řeč prozradí i to, jaký vztah máme ke komunikačnímu partnerovi, v jaké pozici vůči němu jsme. Způsob řeči vypovídá také o vnitřním rozpoložení člověka: zda je v duševní pohodě, zda je celkové vyjadřování adekvátní úrovni jeho intelektu a stavu psychiky, nebo zda je nervózní, nejistý, má trému, či zda je naopak přehnaně sebevědomý.

V neposlední řadě lze z vyjadřování člověka vytušit jeho sociální zázemí, stupeň vzdělání, regionální příslušnost (používá-li mluvčí nářeční slova, tvary a obraty, intonaci...) a třeba i to, jaká je jeho mateřština, hovoří-li jemu cizím jazykem. Jak tedy mluvit, aby si o nás naši posluchači, partneři při komunikaci, vytvořili pokud možno příznivý dojem? Jako příklad můžeme použít přijímací pohovor do zaměstnání. Tichá a zajíkavá mluva s množstvím pauz a pokašlávání svědčí o nejistotě, obavách, o nízkém sebevědomí. Naopak neúměrně zesílený hlas, příliš rychlé tempo řeči, nadměrná gestikulace mohou napovídat, že řečník něco skrývá, či je to přehnaně sebevědomý rutinér.

Příliš dlouhé nebo nedokončené věty, zmatené střídání témat, nesrozumitelnost řeči mohou zase svědčit o tom, že nemáme ujasněné myšlenky. Poukazuje to na fakt, že nám chybí vnitřní řád, nebo že jsme zbrklí. O našich hlubších znalostech problému by se pak zřejmě dalo s úspěchem pochybovat. Co doporučit? Základním předpokladem je řádná příprava. Musíme být schopni souvisle a bez zajíkání odpovědět na základní předpokládané otázky typu: Představte se nám ­ co umíte, jaké máte vzdělání a praxi. Čím jste motivování nastoupit do naší společnosti a na danou pozici? Co víte o naší společnosti?

Jste schopni řešit problémové situace a pracovat ve stresu? Předem si také zformulujeme, co přesně očekáváme a co chceme. Při vstupu do místnosti hlasitě a zřetelně pozdravíme a představíme se. Po vyzvání je dobré posadit se zpříma a při řeči pravidelně dýchat (lépe se mluví). Mluvíme se stabilní a přiměřenou hlasitostí, slova či slabiky "nepolykáme" a vše pečlivě vyslovujeme. Mluvíme v krátkých, vždy intonačně ukončených větách.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

Znalost cizích řečí přináší lepší práci. Jaké jazyky jsou žádané

Ilustrační snímek

Znalost jakéhokoli cizího jazyka výrazně zvyšuje šance na atraktivní pracovní místo. Jaké jazyky jsou nyní žádané a na...

Poslední investiční kroky Warrena Buffetta odtajněny

Poslední investiční kroky Warrena Buffetta odtajněny

Kurzy.cz Warren Buffett, resp. společnost Berkshire Hathaway před třemi roky v průběhu 1. čtvrtletí 2016 vůbec poprvé začala do ...

Najdete na iDNES.cz