Firmy nabízí příplatky za nemarodění, za to jim ale hrozí vysoké pokuty

aktualizováno 
Ve snaze přilákat nové pracovní síly a udržet si stávající zaměstnance se rozšiřuje škála nabízených firemních benefitů. Některé však mohou být na hraně zákona. Mezi taková řešení patří i poskytování tzv. bonusu za neabsenci, nazývaného také jako bonus za nemarodění.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V praxi se s takovými bonusy můžeme setkat zejména v průmyslu a stavebnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem zaměstnanců. Například nabídka na pozici montážní dělník uveřejněná na internetu mezi zaměstnanecké výhody a benefity zahrnuje vedle příplatků za práci v noci nebo o víkendu právě i bonus za neabsenci ve výši 1 500 Kč/měsíc. Jihlavská firma nabízí operátorovi výroby náborový příspěvek, delší dovolenou, příspěvek na dopravu – a opět 1 500 Kč za měsíc bonus za neabsenci. A takových příkladů lze nalézt celou řadu.

Vypadá to lákavě i výhodně pro obě strany. Zaměstnanci si přivydělají a zaměstnavatel nemusí řešit výpadky v personálním obsazení pracoviště.

Podle odborníků na pracovní právo ale můžou být podobné příplatky vyhodnoceny jako nebezpečné pro zdraví zaměstnance a současně jako diskriminační vůči ostatním zaměstnancům.

Advokátka: Příplatek za neabsenci odporuje zákonu

Zákaz diskriminace

  • Zaměstnavatel je povinen dodržovat zákaz diskriminace v pracovněprávních vztazích, a to zejména z důvodu pohlaví, sexuální orientace, rasového nebo etnického původu, národnosti, státního občanství, sociálního původu, rodu, jazyka, zdravotního stavu, věku, náboženství či víry, majetku, manželského a rodinného stavu a vztahu nebo povinností k rodině, politického nebo jiného smýšlení, členství a činnosti v politických stranách nebo politických hnutích, v odborových organizacích nebo organizacích zaměstnavatelů.
  • Pod pojmem diskriminace rozumí právní úprava takové jednání, včetně opomenutí, kdy se s jednou osobou zachází méně příznivě, než se zachází nebo by se zacházelo s jinou osobou ve srovnatelné situaci, a to z některého ze zákonem stanovených důvodů.

Zdroj: Státní řad inspekce práce

Zákoník práce stanoví, že zaměstnavatel je povinen nepoužívat takového způsobu odměňování prací, při kterém jsou zaměstnanci vystaveni zvýšenému nebezpečí újmy na zdraví a jehož použití by vedlo při zvyšování pracovních výsledků k ohrožení bezpečnosti a zdraví zaměstnanců.

„Poskytování benefitů za nemarodění je s uvedenou zásadou v přímém rozporu, neboť motivuje zaměstnance právě k tomu, aby vykonávali práci i v době, kdy by měli správně zůstat doma v režimu dočasné pracovní neschopnosti. Snaží se tak maximalizovat pracovní úsilí a zvyšovat pracovní výkony na úkor svého zdraví,“ vysvětluje Alena Čechtická z advokátní kanceláře Noerr.

Nejvíce ohroženi jsou pak starší zaměstnanci či zaměstnanci v důchodovém věku, kteří jsou při přecházení nemoci obecně vystaveni většímu nebezpečí zdravotní újmy. V konečném důsledku, v případě chřipky či jiného akutního přenosného onemocnění, mohou ohrozit své kolegy a následně pak celý chod firmy.

Poskytování bonusu za neabsenci může podle advokátky navíc představovat protiprávní postup i z pohledu diskriminace a nerovného zacházení. Zaměstnanci, kteří v době nemoci nadále vykonávají svou práci namísto toho, aby čerpali dočasnou pracovní neschopnost, na níž mají zákonný nárok, jsou finančně zvýhodňováni na úkor ostatních zaměstnanců, kteří na tuto praktiku nepřistoupí a svého zákonného práva na volno v případě nemoci využijí.

„Tito zaměstnanci benefit za neabsenci neobdrží a jejich odměna za příslušné období bude ve výsledku nižší než u prvé skupiny zaměstnanců, přestože k absenci došlo zcela bez jejich zavinění a bez ohledu na to, že jejich pracovní nasazení může být jinak stejné nebo dokonce vyšší. Zákon přitom jasně stanoví, že za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda, plat nebo odměna z dohody,“ argumentuje Alena Čechtická.

Za diskriminaci hrozí milionová sankce

Benefity poskytované zaměstnancům ze strany zaměstnavatele nejsou v zákoníku práce přímo upraveny, zaměstnavatel ale musí dodržovat základní zásady pracovněprávních vztahů, mezi něž se řadí také zásada rovného zacházení a zákazu diskriminace. Zaměstnavatel je povinen zajistit rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o jejich pracovní podmínky, odměňování za práci a poskytování jiných peněžitých plnění.

„Jestliže by u zaměstnavatele byly poskytovány tzv. odměny za docházku, mohlo by se jednat jak o diskriminaci z důvodu zdravotního stavu, tedy zaměstnanec by odměny nedosáhl například z důvodu návštěvy lékaře, dočasné pracovní neschopnosti apod., popřípadě by se mohlo jednat o diskriminační nastavení benefitu z důvodu pohlaví, respektive mateřství a otcovství, či z důvodu povinností k rodině, kdy by v důsledku překážky v práci na straně zaměstnance (např. doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení), zaměstnanec na daný benefit nedosáhl,“ uvádí mluvčí Státního úřadu inspekce práce Richard Kolibač.

V určitých případech by tedy mohlo být nastavení benefitu shledáno dokonce jako vícenásobná diskriminace, tedy diskriminace s více diskriminačními důvody.

Orgány inspekce práce se oblasti rovného zacházení a zákazu diskriminace dlouhodobě věnují, každý případ je posuzován individuálně, a to podle konkrétního nastavení. U několika kontrol poskytování benefitů za docházku konstatovali inspektoři diskriminaci. „V případě, kdy je zjištěno, že zaměstnavatel nedodržuje zákaz diskriminace, je možno za přestupek udělit sankci až do výše 1 000 000 Kč,“ shrnuje mluvčí.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Kvíz: Víte, kolik jsme vydělávali a kolik stál chleba v roce 1989?

Více než dvě třetiny Čechů jsou přesvědčeny, že se dnes mají lépe, než tomu bylo před 17. listopadem roku 1989. Ve...

Vysoké ceny nemovitostí vyhánějí lidi z míst, kde se cítí doma

Nákup nemovitosti na hypotéku pro vlastní bydlení je bezesporu rozumnou investicí. Otázka ale je, zda je při současných...

Expert: Lidé chybují, když utápějí peníze v pojištění drobných úrazů

Podle odborníků na pojištění stále mnoho lidí nemá dobře uzavřené pojistné smlouvy. Pojištění uzavírají na drobná...

Tři způsoby, jak se pasivitou připravíte o peníze

Znalosti Čechů o financích a nakládání s penězi nevyznívají úplně lichotivě. Úroveň finanční gramotnosti u nás dosahuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z konopí umí získat léčivý kanabidiol. Teď ho chce zpřístupnit lidem

Jan Storch je vědec. Se svým týmem byl jedním z prvních, kdo vymysleli, jak z technického konopí průmyslově izolovat...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Bývalý ajťák vsadil na netradiční podnikání. Dnes ho znají i ve světě

Do jedné bubliny uzavřel 275 lidí a jedno SUV nebo pět živých tygrů. Vytvořil nejdelší bublinový tunel na světě i...

Jak se nám bude podnikat na vedlejší činnost v roce 2020

Limit pro platbu sociálního pojištění při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se pro rok 2020 zvyšuje, lze...

Češi začínají být přelétaví, mění práci a jdou za výhodami

Vyšší platy a lepší benefity dokážou pracovní trh promíchat. Stoupá počet lidí, kteří mění práci nebo o tom alespoň...

Salát občas zbude, kachna nikdy. Jak a za kolik obědváme v práci

Obědová menu za poslední léta poznamenalo hodně trendů. Krabičky se zdravým jídlem, veganská a raw strava, menší porce,...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK AUTOMATIZAČNÍCH SYSTÉMŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz