Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Diskuze

Expert: Ufinancovat zdravotní péči bude stále obtížnější. Jak to řešit?

Je současný systém financování zdravotní péče do budoucna udržitelný? Budeme si na zdravotní péči připlácet? A má smysl mít sedm zdravotních pojišťoven, když si příliš nekonkurují? Na tyto i další otázky reaguje v exkluzivním rozhovoru prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LK

Ufinancovat životní náklady bude stále obtížnější. Jak to řešit ?

0 0
možnosti
DP

D46a14v66i18d 79P90e92t31r

5. 5. 2019 19:32

Není to pravda. Ekonomika s časem vždy roste a reálné příjmy v roce 2019 jsou o mnoho vyšší než 1919. I příjmy v roce 1985 byly mnohem vyšší než v roce 1965; stejně tak jsou reálné příjmy v roce 2019 vyšší než v roce 1999.

Takto to (bez válek a celoplanetárních katastrof) pořád poroste.

Jen je otázka jak se postaráme o nemocné, slabší a starší. Pokud nejsme ochotni více financovat důchody a zdravotní péči, abychom si mohli koupit SUV, tak si vzpomeňme na Nerudovu "Dědovu mísu".

0 0
možnosti
KK

Možná by pomohlo zrušit komerční zdravotní pojišťovny jako základ financování a ponechat je jen na připojištění (nadstandartní pokoje, nadstandartní rehabilitace a lázně a p.) ,top- managment pojišťovny platit jako státní úředníky, ne jako managment bank, nakupovat společně pro státní a městské nemocnice léky a materiál centrálně v soutěži vždy na tři roky, nedovolit jim nakupovat veškeré služby, ale jen ty, co nemohou zajistit přímo (př. vlastní praní a úklid zajistit mohou), zvýšit %HDP pro zdravotnictví na evropský průměr - prostě chápat zdravotnictví jako SLUŽBU, ne jako kšeft...

0 0
možnosti
RK

R11a50d50e63k 43K70o15h92u26t

24. 4. 2019 23:47

Když tak postupně čtu názory expertů, jak na nic nejsou a nebudou prostředky při zdanění přes 60 % (tedy alespoň zaměstnanců, tam si to umím jakž takž spočítat), tak to abych hledal pomalu strom s pevnou větví a chystal pořádný správně namotaný a namydlený provaz...

0 0
možnosti
MK

Jednak mi stále chybí mnohokrát omílaný zákon o nadstandardní péči, který znamená, že proti současnému systému, kdy je v některých oborech hrazená jen dost mizerná a nevyhovující péče a spoléhá se na to, že dobrou péči si pacient zaplatí sám, by měl pacient i u té dobré péče nárok na stejný příspěvek, jaký stojí to dobrá péče. Bohužel by to znamenalo, že ti majetnější, kteří přispívají do systému nejvíc a ještě si raději hradí péči z vlastního, by najednou taky i čerpali a to by se nelíbilo pojišťovnám, které by musely i najednou přispět i na léčbu těch, co se nespokojí s mizerným standardem. Ano, narážím především na dentální medicínu, ale princip by měl být stejný všude a né se tvářit, že zuby si bude platit každý sám. Ani argument, že se o ně mají lidé líp starat neobstojí, protože lidé si svým chováním přivozují potíže a nemoci i v mnoha jiných oborech a s mnohem dražší léčbou a tam nikdo neřekne, neměls troubo kouřit.... přežírat se..... teď si to zaplať ze svého!

Druhak mě štve krátkozrakost hrazené péče, kdy se platí nejlevnější a né nejúčinnější léčba, takže ve výsledku vyjde dráž a ještě mnohonásobně víc zaměstná jak lékaře a personál, tak i pacienta, co by mohl v pohodě tvořit hodnoty. Dvacetiletému člověku budou raději platit až do smrti očního lékaře a brýle, než by mu přispěli na laserovou korekci

Za třetí mi chybí skutečná konkurence a to nejen u zdravotních pojišťoven, ale hlavně u dodavatelů zařízení a vybavení do medicinských provozů. Jednak velmi složitá administrativa a nároky na naprosto zbytečné a bezvýznamné přístroje a druhak víceméně neexistující možnost obejít dodavatele, který má výrobek předražený. Nejvíc mě dostala cena přístroje, který si i jako laik umím bez potíží detailně představit. Bruska na sádru pro zubní laboratoř. Přístroj který není o nic složitější než domácí mixér, nedělá nic jiného než že točí brusným kolem přes které teče voda a běžně se prodává mezi 30 a 50 tisíci korun. Nejdřív jsem si myslel, že jsem se o řád přehlédl.

1 0
možnosti
DP

D96a48v75i98d 14P64e81t70r

23. 4. 2019 21:39

Stárne populace a (alespoň v USA) je polovina veškerých nákladů na zdravotní péči sppotřebována v posledních třech měsících života. Prostě budeme muset postupně zvyšovat platby na zdravotní pojištění, jinak nebude péče bude zaostávat za světem.

0 0
možnosti
FL

Nechci platit zdravotní péči stejně kvalitní sobě, jako musím platit cizím lidem, co nikdy nepracovali

3 0
možnosti
JS

Ještě si také myslím, že dát věc veřejných peněz, tady povinné platby z platů a platby státu za pojištěnce do soukromých rukou bylo chybné, protože soukromý sektor musí zákonitě generovat zisk pro majitele a generovat zisk ze zákonného zdravotního pojištění mi přijde jako zvrhlost a to se k tomu ještě přičítá násobek ředitelů a náměstků a úředníků, administrativních budov a revizních lékařů, aut a dalších věcí nutných pro provoz. Jen v naší obci s rozšířenou působností je několik kanceláří několika pojišťoven, kdy by stačila jedna s dvěma pracovníky a byla by širší otevírací doba a zvládla by se tak s větší efektivitou stejná práce jako v 5 kancelářích s 5 zaměstnanci a teď si to násobte celou republikou.

1 1
možnosti
JS

Bohužel se teď ve zdravotnických zařízeních pohybuji dost často a tak vidím nesmírné rezervy v efektivitě, lékař mě 3 až 5 minut prohlíží a 10 až 15 minut pak řeší administrativu, to to musí opravdu dělat lékař8-o? za tu dobu by mohl s přehledem vyšetřit v pohodě další 2 pacienty. Totéž je u zdravotních sester, které jsou více úřednice, než zdravotní sestry. Další věcí je neefektivní léčba, sám lékař nejednou konstatuje, že musí bohužel takto postupovat jelikož ta efektivnější a v konečném důsledku levnější léčba není hrazena pojišťovnou, taky mi řekl, že na trhu u nás je jen jeden preparát, který obsahuje pro mou léčbu nutnou účinnou látku a ten bohužel není hrazen pojišťovnou, ale že mi může napsat jiný, ale s daleko menším účinkem a tak bychom mohli pokračovat s výpisem ještě další hodinu:-(.

1 0
možnosti
JM

Asi dostanu hodně mínusů, ale platy by měly být adekvátní u lékařů a jiných absolventů VŠ. Takže lékaři směrem dolů. Využití přístrojů je taky divné. Lékař na magnetické rezonanci je v práci (odpolední a noční) a čeká na příjezd sanitky s akutním případem, kdy by mohl klidně vyšetřovat ty pacienty, kteří by nemuseli chybět v práci a generovat zisk pro špitál. No zdravotnictví je černá díra, vždy bude podle zdravotníků v mínusu.

0 3
možnosti
JN

Mínus Vám sice nedám, ale s těmi adekvátními platy lékařů v porovnání s jinými absolventy VŠ nesouhlasím. Jde totiž o to, jaké "jiné absolventy VŠ", kteří by měli mít srovnatelný plat s lékaři, máte na mysli. Pokud máte na mysli jaderné fyziky nebo absolventy ČVUT, souhlasím. Pokud ovšem máte na mysli regionální, často soukromé "vysoké školy podnikání a managementu", případně dokonce "vysoké školy sociálně-právní", jejichž absolventy jsou bakaláři všeho druhu, tak pak máte ode mne mínus obrovské....

4 0
možnosti
AK

Panu expertovy doporučím aby začal myslet a né jen snít.Máme zbytečných pojišťoven zdravotní péče,tak je už konečně slučte do jedné a udělajte průřez tím co je a máte vystaráno,jenže takto se lépe krade a nikdo moc nevidí.

1 1
možnosti
IM

I92v75a30n 42M34i95n67á13ř

23. 4. 2019 17:03

"Ufinancovat" - odporná čeština. Proč ne zcela jednoduše? Financovat zdravotní péči ..

1 2
možnosti
JS

Ufinancovat má klást jistý důraz oproti klasickému financovat;-)

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neoprávněnou penzi banka vrátí sama, i bez součinnosti majitele účtu

9. května 2024

Blízké osoby a příbuzné zemřelých s přiznaným důchodem zaráží a překvapuje, jak rychle si dokáže...

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Životní pojištění: mít, či nemít? Na jaká rizika platit a kolik

10. května 2024

V ideálním případě by měl mít životní pojištění sjednané skoro každý. Důležitější je ovšem pro ty,...

Stále se točí. Česká fabrika zásobuje elpíčky svět, rekord zažila v covidu

11. května 2024

Premium Stačí půl minuty a gramofonová deska v jakékoli barvě je na světě. Továrna na výrobu gramodesek v...

Životní pojištění: mít, či nemít? Na jaká rizika platit a kolik

10. května 2024

V ideálním případě by měl mít životní pojištění sjednané skoro každý. Důležitější je ovšem pro ty,...

Neoprávněnou penzi banka vrátí sama, i bez součinnosti majitele účtu

9. května 2024

Blízké osoby a příbuzné zemřelých s přiznaným důchodem zaráží a překvapuje, jak rychle si dokáže...

Cesta k levným hypotékám je plná výmolů a vyčkávání

8. května 2024

Česká národní banka letos snížila základní úrokovou sazbu už o 1,5 procentního bodu na 5,25 %....